2023-2024 н.р.
Критерії, правила і процедури оцінювання діяльності педпрацівників закладу
- ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПЕДПРАЦІВНИКІВ (Наказ МОН № 36 від 15.01.2018 р. «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти»)
- СЕРТИФІКАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ (Положення про сертифікацію педагогічних працівників, затверджене постановою КМУ № 1190 від 27.12.2018 р.)
- ПРОФЕСІЙНИЙ СТАНДАРТ «ВЧИТЕЛЬ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ЗЗСО» (Наказ Мінсоцполітики України № 1143 від 10.08.2018 р. "Про затвердження професійного стандарту "Вчитель початкових класів закладу
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
08 березня 2023 року № 1/3343-23
Про застосування Положення про атестацію педагогічних працівників
Департаменти (управління) освіти і науки обласних,
Київської міської державних адміністраційВідповідно до частини п’ятої статті 50 Закону України «Про освіту», статті 32 Закону України «Про дошкільну освіту», частини першої статті 48 Закону України «Про повну загальну середню освіту», статті 25 Закону України «Про позашкільну освіту», частини четвертої статті 45 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», частини першої пункту 1 статті 24, частин п’ятої та шостої статті 59 Закону України «Про фахову передвищу освіту», пункту 7 статті 55 Закону України «Про вищу освіту» та з метою стимулювання безперервного підвищення рівня професійної майстерності педагогічних працівників наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022 № 805, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.12.2022 за 1649/38985 (далі — наказ МОН), затверджено Положення про атестацію педагогічних працівників (далі — Положення).
Звертаємо увагу керівників місцевих органів управління у сфері освіти та керівників закладів загальної середньої освіти, що наказ МОН набере чинності з 1 вересня 2023 року, крім підпункту 3 пункту 3 наказу, який набрав чинності з дня офіційного опублікування зазначеного нормативного акта (18.01.2023). Зокрема, підпунктом 3 пункту 3 наказу МОН встановлено, що педагогічним працівникам, які до набрання чинності цим наказом, успішно пройшли сертифікацію і мають відповідні сертифікати (один раз протягом дії сертифікату), проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням наступної (збереженням присвоєної) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.
Також інформуємо, що відповідно до пункту 13 розділу І Положення успішне проходження сертифікації є підставою для присвоєння педагогічному працівникові відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання без урахування тривалості міжатестаційного періоду та без проведення будь-яких додаткових заходів, пов’язаних із вивченням і оцінюванням його діяльності, професійних компетентностей.
Наголошуємо, що атестація педагогічних працівників повинна проводитися з дотриманням академічної доброчесності. Не допускається створення перешкод для проходження педагогічним працівником атестації, необґрунтована відмова у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та встановленні тарифного розряду.
Згідно з новим Положенням присвоєння кваліфікаційних категорій «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії» може присвоюватися педагогічним працівникам, які мають освітній рівень фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр та бакалавр (пункт 9 розділу І Положення).
Залишається чинною норма щодо атестації педагогічних працівників, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів. Такі особи атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження.
Педагогічні працівники, які працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах.
Водночас звертаємо увагу, що згідно з пунктом 12 розділу І Положення присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації, якщо в міжатестаційний період педагогічного працівника довантажено годинами з інших предметів (інтегрованих курсів).
Положенням врегульовано порядок атестації осіб, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Згідно з пунктом 15 розділу І Положення такі особи та/або ті, які пройшли педагогічну інтернатуру в установленому законодавством порядку, для продовження роботи на цих посадах атестуються упродовж другого року роботи, але не раніше ніж через один рік після призначення на посаду.
Внесено окремі зміни щодо створення, складу та повноважень атестаційних комісій. Так, згідно з пунктом 1 розділу ІІ Положення атестаційні комісії II рівня можуть також створюватися в закладах професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої та вищої освіти, які мають відокремлені структурні підрозділи.
Також до роботи атестаційної комісії залучаються представники первинних або територіальних профспілкових організацій (до 2 осіб за згодою) із правом голосу.
Повноваження голови атестаційної комісії визначені пунктами 3—5 розділу ІІ Положення.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Положення, за рішенням голови атестаційної комісії, передбачена можливість проведення засідання в режимі відеоконференцзв’язку за наявності обставин, які об’єктивно унеможливлюють проведення засідання комісії очно (воєнний стан, надзвичайна ситуація, карантинні обмеження тощо).
Уперше Положенням окреслено обов’язки секретаря атестаційної комісії (пункт 6 розділу ІІ Положення).
Відбулися окремі зміни відносно порядку проведення атестації. Атестаційні комісії повинні організувати роботу до 10 жовтня поточного року (скласти і затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в наступному календарному році, строки проведення їх атестації та графік проведення засідань атестаційної комісії тощо), проте у випадку відсутності педагогічного працівника, який підлягає черговій атестації, у списку, за його заявою, поданою не пізніше 20 грудня поточного календарного року, атестаційна комісія включає його до списків педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації (пункт 1 розділу ІІІ Положення).
Зазначаємо, що для проведення позачергової атестації за ініціативою педагогічного працівника ним подається заява до атестаційної комісії до грудня.
За таких підстав атестаційна комісія затверджує окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації, визначає строки проведення їх атестації, подання ними документів та у разі потреби може внести зміни до графіка своїх засідань.
Педагогічний працівник, який атестується, може подати до відповідної атестаційної комісії документи в паперовій або електронній формі.
Просимо забезпечити вивчення норм Положення працівниками місцевих органів управління у сфері освіти, керівниками, заступниками керівників та педагогічними працівниками закладів освіти та установ, у штаті яких є педагогічні працівники.
Додаток: Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом Міністерства освіти і науки від 09.09.2022 № 805 «Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.12.2022 за № 1649/38985.
Т.в.о. Міністра
В. Рогова