Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 185 common:people_all_forms

Звіт про діяльність закладу

Date: 12 вересня 2021 о 19:32, Refreshed 23 вересня 2023 о 17:48

Аналіз діяльності Ларжанського закладу загальної середньої освіти за 2021/2022 навчальний рік та завдання на 2022/2023 навчальний рік

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу.       Працівники школи постійно працюють над його оновленням та покращенням. В закладі освіти облаштувається територія з урахуванням доступності та універсального дизайну.

 Територія закладу огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотранспорту, на території̈ закладу немає «схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих. Територія закладу є достатньо озелененою. Школа знаходиться на території дендропарку.

 Навчальні приміщення початкової школи (навчальні кабінети, допоміжні приміщення, туалетні кімнати) непрохідні (відокремлені) від приміщень для учнів старших класів.

 Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини та рекреації).

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали.

Заклад освіти дотримується режиму провітрювання, у навчальних кабінетах є графік провітрювання.

 Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам.

 Приміщення для харчування відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Посуду вистачає на всіх учасників освітнього процесу. В приміщенні для приготування їжі дотримуються режиму зберігання продуктів та готових страв.

Результати анкетування учнів щодо комфортного перебування в закладі освіти наступні:

         89% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у школі, 11%, відповіли, що не дуже.

         100% зазначили, що їм комфортно у школі.

Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету (більше 100 МБ/с), що значно покращує освітній процес у школі і дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет. Мережа Інтернет стала доступною у всіх кабінетах школи, крім того у фойє закладу, зонах рекреації, коридорах відкрита «гілка» безкоштовного WІ-FІ, яку учні використовують для пошуку необхідної інформації з власних ґаджетів. А у всіх навчальних кабінетах інтернет та WІ-FІ працюють за допомогою  іншої закритої «гілки», призначеної для проведення занять у аудиторіях. Це рішення дозволило уникнути перевантаження мережі у навчальному закладі та одночасно зробило доступною для всіх дітей мережу Інтернет. Учні,  які не мають можливості підготувати необхідну для навчання інформацію з використанням Інтернету дома, спокійно можуть це зробити у навчальному закладі з використанням власних ґаджетів. Учні, які не мають власних мобільних пристрої можуть кожного дня до 17.00  працювати на комп’ютерах, які також підключені до мережі Інтернет в кабінеті інформатики. Важливою умовою функціонування безпечного освітнього середовище є наявність безпечного контенту, який запобігає доступу учнів до заборонених сайтів. Вчитель інформатики Арешкіна Т.О. працювала у цьому напрямку та забезпечила його реалізацію.

Навчальний заклад повністю оснащений системою протипожежного оповіщення, датчиками протипожежної сигналізації з різним спектром дії та підключений до пульта централізованого пожежного спостерігання. Даний пристрій забезпечує цілодобовий контроль та оповіщення за пожежною безпекою у навчальному закладі.

Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання, однією з яких є навчання за інклюзивною формою. Протягом 2021/2022 навчального року у закладі освіти, відповідно до заяв батьків та висновку ПМПК, було організовано інклюзивне навчання у 5б ,8, 9 класах. Організовано роботу з асистентами вчителів, які пройшли курсову перепідготовку. На початок навчального року для учнів з особливими освітніми потребами розроблено індивідуальну програму розвитку за участю батьків, класних керівників, психолога. ІПР протягом року переглядалася, доповнювалася відповідно до можливостей та розвитку дітей. За висновками ПМПК введено корекційно-розвиткові заняття з розвитку мовлення, соціально-побутового орієнтування, ЛФК. У закладі освіти тричі на рік відбувається засідання команди супроводу дітей з ООП щодо складання та доповнення індивідуальної програми розвитку дитини із залученням фахівців з інклюзивно-ресурсного центру.

На виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», положення про індивідуальну форму навчання, на підставі висновку лікарняної установи 2 учні навчалися вдома за індивідуальною формою. Навчання здійснювали кваліфіковані фахівці за розкладом, погодженим з батьками та затвердженим директором ЗЗСО та індивідуальними програмами з кожного предмета відповідно до чинних навчальних програм, в яких визначено зміст та обсяг матеріалу, що підлягав вивченню та засвоєнню. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювалось вчителями відповідно до Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти. Облік проведених занять фіксувався у журналах для індивідуальних занять.

Педагогічними працівниками та батьками були створені оптимальні умови для здобуття необхідного освітнього рівня, відповідно до індивідуальних здібностей, можливостей та стану здоров’я учнів. Індивідуальне навчання проводилось у відповідності до чинного законодавства. Навчальні програми з усіх предметів виконано.

Цілеспрямована робота в закладі спрямована на запобігання жорстокості та насиллю в шкільному середовищі. У грудні проведено акцію «16 днів проти насильства», у січні учні 6-8 класів відвідали захід «Школа без булінгу». На сайті школи розміщено корисні матеріали щодо теми антибулінгу. У вересні 2021 року на педагогічній раді затверджено «Положення про порядок розгляду випадків булінгу (цькування) у закладі освіти, яке встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування у відносинах між учасниками освітнього процесу.

Робота навчального закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2021/2022 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказів Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), в редакції, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001 №563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006 №304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання методичних матеріалів щодо організація навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах.

У 2021/2022 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях кафедри виховної роботи тощо.

У навчальному закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках з «Основ здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи.  В навчальному закладі  оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі у 2021/2022 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації школи.

У класних журналах 1-11-х класів були відведені окремі сторінки для бесід із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибуховонебезпечними предметами, правил безпеки на воді, правил безпеки у воєнний час та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.

Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології, під час прогулянок, екскурсій; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.

Аналізуючи наслідки травматизму серед учнів за 2021/2022 навчальний рік, ми  можемо стверджувати, що  випадки травм знизилися. З вересня 2021 по червень 2022 року було зафіксовано 3 випадки травм побутового характеру. 

У 2022/2023 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів на перервах та під час екскурсій.

Протягом 2021-2022 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по школі щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили записи встановленої форми в журналах з ТБ, планах класних керівників, класних журналах.

Питання безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-виховного процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорі, на класних батьківських зборах.

Класні керівники та вчителі постійно тримають під контролем своїх учнів. На кожному поверсі є чергові вчителі, класні керівники  супроводжують та знаходяться разом з дітьми  в їдальні. Володіють інформацією про місце знаходження дітей в позаурочний час, залучають до гурткової роботи, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.

З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом навчального року організовується чергування по школі вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

         класним керівникам потрібно постійно контролювати своїх учнів під час перебування в школі, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;

         класним керівникам  1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по школі»;

         класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту школи у 2021/2022 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2021/2022 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану, воєнного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів  та постійного складу навчальних закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилася під час вивчення курсів  «Основ здоров‘я» у 4-9-х класах; предмета – Захист України у 10-11-х класах.

Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом навчального закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у закладі Дня цивільного захисту (дистанційний формат).

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України), іншими нормативними документами.

Згідно з вищезазначеними документами та затвердженого перспективного меню  для учнів 1-4 класів, пільгових категорій  забезпечено сніданками.  Гаряче харчування  учнів відбувається згідно графіку у їдальні. За необхідності, діти забезпечуються дієтичним харчуванням. Щоденний контроль за організацією харчування учнів 1-11 класів здійснюється медичною сестрою, соціальним педагогом.

Протягом року адміністрацією закладу та органами громадського самоврядування  здійснювалися перевірки організації та якості харчування.

Необхідними складовими процесу організації харчування у закладі  є:

         видання відповідних наказів;

         затвердження списку дітей пільгової категорії;

         відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;

         приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;

         складання меню-розкладу;

         виготовлення страв;

         проведення реалізації готових страв;

         ведення обліку дітей, які отримують безкоштовне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків; дітей , які потребують дієтичного харчування;

         контроль за харчуванням з боку адміністрації, класних керівників, батьків учнів;

         інформування батьків  під час проведення батьківських зборів про організацію харчування дітей у закладі.

Продукти харчування  та продовольча сировина надходять  до навчального  закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічного експертизи). Облік дітей, охоплених безкоштовним харчуванням, та за кошти батьків здійснюється класними керівниками, які вчасно повідомляють про наявність учнів особу, відповідальну за організацію харчування.

В шкільній їдальні не допускається використання продуктів харчування без відповідного сертифікату якості; реалізація страв та виробів, продуктів харчування, які не допускаються в дитячому харчуванні, використання обладнання та інвентарю  не за призначенням. Щомісяця заступником директора з навчально-виховної роботи Димитрієвою І.А. разом з громадською комісією, бракеражною комісією перевіряється стан організації харчування в закладі, за результатами перевірки складено акти перевірки, які затверджені директором. Обов’язково в закладі ведеться щоденний облік харчування дітей за бюджетні кошти та батьківські кошти, згідно акту та журналу обліку харчування.

В закладі працює соціально-психологічна служба. Вона представлена роботою соціального педагога, який здійснював соціальний супровід освітнього процесу, метою якого є створення в закладі умов для максимально успішного особистісного розвитку, навчання і соціалізації дитини. Пріоритетними напрямками  роботи соціального педагога  в  2021-2022 н. р. були: вдосконалення  соціально-педагогічного патронажу дітей, що опинились в складних життєвих обставинах, виховуються в неблагополучних родинах; організація комплексного підходу до вирішення проблем з дітьми «групи ризику», що перебувають на ВШО, схильні до пропусків учбових занять без поважних причин; системна взаємодія  класних керівників та соціально–психологічної служби у вирішенні проблемних питань; профілактика булінгу, мобінгу в учнівському середовищі та різних проявів девіантної або адиктивної поведінки; організація семінарів – практикумів для педагогів закладу з метою ознайомлення з різними формами та методами роботи з дітьми, що потребують особливої педагогічної уваги (діти «групи ризику», обдаровані, діти з ООП); превенція протиправної поведінки серед учнівської молоді.

За 2021/2022 навчальний рік соціальним педагогом Гончаровою Д.І. вивчено та оцінено соціальний статус кожного учня. Створені соціальні паспорти класів та закладу, які своєчасно доповнювалися, корегувалися. Надавались індивідуальні консультації з соціально-правового захисту та підтримки учням, батькам, опікунам, класним керівникам. Використовувався комплекс правових норм, спрямованих на захист прав та інтересів дітей.

             Щомісяця проходили засідання Ради профілактики правопорушень, згідно плану роботи,  обговорювались питання стосовно учнів, що перебувають на ВШО, роботи класних керівників з профілактики шкідливих звичок, різних проявів девіантної поведінки, булінгу, протидії торгівлі людьми. На засіданнях РПП обговорювались наступні питання: 

o          Про роботу соціально – психологічної служби з дітьми, що виховуються в неблагополучних родинах.

o          Суспільна активність учнів, що мають прояви девіантної  та делінквентної поведінки.

o          Про роботу щодо запобігання расизму, ксенофобії та булінгу в учнівському середовищі.

o          Про стан індивідуальної роботи класних керівників з учнями, які потребують особливої педагогічної уваги.

 Соціальним педагогом сумісно з класними керівниками проводилась індивідуальна робота з учнями «групи  ризику». Складено індивідуальні картки роботи, проведено також діагностичну роботу з метою виявлення типу важковиховуваності тощо. Налагоджено співпрацю з батьками цих дітей, надано рекомендації як вчителям, так і батькам щодо роботи  з ними.

            Велику увагу було приділено роботі з дітьми з ООП:  Складено банк даних дітей з ООП. На кожну дитину заведено картку соціально – педагогічного спостереження, де занотовувались особливості поведінки дітей під час навчального процесу, перерви, у спілкуванні з оточуючими. На підставі отриманих результатів досліджень надавались рекомендації вчителям–предметникам щодо взаємодії з дітьми з ООП. Велась індивідуальна консультаційна  робота з батьками, проводились індивідуальні, групові бесіди з учнями з метою формування сприятливого мікроклімату в класі для адаптації та інтеграції дітей з ООП в шкільне середовище. Соціальний педагог є членом Команди Супроводу, отже приймала  безпосередню участь в розробці ІПР на початку І семестру, здійснювала аналітичну діяльності щодо ефективності роботи з дітьми з ООП,  «роботу над помилками», складала план дій на наступний семестр. На прикінці ІІ семестру проаналізовано роботу за 2021/2022 н.р. Отримані висновки мають лягти в основу ІПР в наступному навчальному році.  Налагоджено співпрацю з фахівцями ІРЦ, щодо організації навчання дітей з ООП.

Соціальним педагогом школи протягом року було проведено 39 годин соціального педагога в режимі офлайн (годин спілкування з елементами тренінгу, рольових ігор, лекцій, інтерактивних бесід)  для учнів 1-11  класів з метою: профілактики різних проявів девіантної поведінки  («Коротко про алкоголь та наслідки його вживання», «Проблеми в житті залежної людини», «Здорове вирішення життєвих проблем», «Не дай себе обдурити», «Розумне і змістове проведення дозвілля»), профорієнтації («Прагніть досягнути успіху…», «Моє професійне самовизначення», «Ким я хочу стати», «Ким я бачу себе за 10 років», «Подорож під назвою життя», «Подолання невдач – шлях до успіху», «Усі професії хороші, усі професії потрібні»), формування гендерної рівності («Гендерна рівність: крок у європейське майбутнє»,     «Я – хлопчик, я – дівчинка, ми різні, ми рівні», «Гендерна рівність та стереотипи», «Чесна толерантність»,        «Гендерна рівність: чи існує вона в Україні та для чого вона потрібна?»), протидії торгівлі людьми («Протидія торгівлі людьми», презентація «Попередження торгівлі людьми», «Я їду за кордон», «Життя – головна цінність людини», «Ситуації небезпечних пропозицій»,  «Критичне мислення як захист від небезпеки», «Протидія торгівлі людьми», «Третє тисячоліття: рабство існує»), безпечного інтернету («Захист даних. Конфіденційність в інтернеті»; «Безпечний інтернет. Кібербулінг», тренінг «Безпечний інтернет», «Нікнейм в інтернет - спілкуванні», веб – квест «Захист інформації в інтернеті». Було підготовлено ряд  інформаційних  довідок на стенді соціально – психологічної  служби:  «Урок толерантності або вчимося співчувати», хвилинка порад «Як допомогти дітям упоратись з булінгом»,        «Торгівля людьми», «18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми»,  «Весь світ у долонях дитини», «Свобода чи вседозволеність?»,  «Знаємо та реалізуємо свої права», «Як будувати країну свого життя», «Навчальні заклади регіону: перспективи та ризики», «Правова держава: ідея і дійсність», «Твоя правова культура»,         «Молодь! Відстоюй свої права!», «СНІД: подумай про майбутнє - обери життя», «Протидія стигмі і дискримінації».

На початку навчального року соціальним педагогом сумісно з адміністрацією закладу було розроблено антибулінгову програму, мета якої була протидія різним проявам  насильства над дітьми. Ця програма передбачала ряд етапів (організаційний, просвітницький, аналітичний ) та заходів: «Скажи булінгу «Ні!» - перегляд та обговорення циклу мультфільмів, які навчають цінувати кожного: «Жив собі чорний кіт», «Про пташок», «Курка, яка несла всяку всячину», «Гидке каченя»,             «Зупиніться! Моя історія про булінг»,  «Чи є булінг в моєму житті?», «Моделі поведінки в конфліктній ситуації»,             «Як уникнути бійки і конфлікту»,         «Оцінка проблемної ситуації та прийняття рішення»,       «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе».

Робота з педагогічними працівниками закладу носила консультаційний та просвітницький характер (індивідуальні консультації, виступи на педагогічних нарадах, конференціях, засіданнях кафедр, організація семінарів-практикумів): «Створення безпечного освітнього середовища»,           «Особливі діти – звичайні потреби», «Стресменеджмент для педагогів».

Було приділено увагу роботі соціального педагога з батьками (виступи на батьківських зборах, індивідуальне консультування тощо). З 24.02.2022 р. робота велась в  телефонному режимі або  онлайн. Зроблено ряд публікацій  для учнів та їх  батьків на сайті школи:  «Загрози та їх уникнення: інформаційна безпека дітей в мережі» Поради батькам;  «Шкільна освіта в умовах воєнного стану», «Допомога онлайн. Сервіси, які допоможуть українцям під час війни», «Як пережити кризу та зберегти спокій», «Як допомогти та підтримати дітей», «Психологія воєнного часу».

Окремо проводилась індивідуальна та групова  робота з дітьми, що  опинились в складних життєвих обставинах, виховуються в  неблагополучних родинах та перебувають на, обліку в ЦСС. Соціальний супровід «на місці» здійснює соціальний працівник  ІІ категорії ІЦСССДМ,  Арменчу Т.Є. Сумісно з Арменчу Т.Є. неодноразово відвідувались учні вдома, проводилось обстеження умов проживання дітей, велись профілактичні та роз’яснювальні бесіди з батьками, надавалась консультаційна допомога. Складено акти обстеження житлово – побутових умов проживання дітей, протоколи бесід з батьками про відповідальність за несумлінне виконання своїх  батьківських обов’язків, надано консультативну допомогу щодо постановки на облік до УПСЗН та надання пільг. Також ведеться індивідуальна робота з дітьми, що перебувають під опікою родичів та мають статус дитини ПБП. Двічі на рік обстежувались умови проживання  (акти наявні), систематично велись бесіди  з прийомними батьками та опікунами щодо навчання та виховання дітей, надання пільг при вступі дітям ПБП.

Протягом всього навчального року приділялась особлива увага стану відвідувань занять деякими учнями, в терміновому порядку з’ясовувалась причина відсутності на уроках. Класні керівники вели спільну роботу з соціальним педагогом щодо зменшення рівня девіації та залучення дітей до навчання. Проводилась також робота з батьками. З метою профілактики протиправних дій з учнями вели бесіди представники ювенальної превенції Ізмаїльського ВП ГУМП в Одеській області.

Навчання дітей протягом  І семестру через карантинні обмеження велось  короткотривалий час  офлайн, ІІ семестр, через  воєнний стан,  проходив дистанційно. Робота соціального педагога перейшла  здебільшого в онлайн формат. Було створено кабінет соціального педагога на платформі Класрум, звідки і велись години соціального педагога, згідно виховного плану Ларжанського  ЗЗСО та плану роботи соціального  педагога. Консультування дітей та батьків відбувалось в телефонному режимі та за допомогою сайту школи.

Через воєнні дії в Україні, в роботі соціального педагога з’являється новий напрям роботи та нова соціальна категорія: діти, що пережили бойові дії, діти вимушених переміщених осіб. В Ларжанському ЗЗСО станом на 09.06.2022 р. дітей даної категорії немає. Отже робота з дітьми даної категорії не велась.

Через дистанційне навчання ускладнилась робота з дітьми, що виховуються в неблагополучних родинах. Ці діти не завжди мають необхідне обладнання для навчання та безперебійний доступ до інтернету. Навчальні заняття відвідували несистематично. Велась індивідуальна    роз’яснювальна робота з батьками щодо необхідності створення належних умов навчання та неприпустимості порушень розпорядку школи та пропусків занять без поважної причини.

Аналізуючи роботу за 2021-2022 р. навчальний рік, можна дійти висновки, що робота велась за всіма напрямками на достатньому рівні, майже всі завдання виконано в повному обсязі. Але негативно впливає на повноцінну роботу соціально – психологічної служби відсутність в закладі освіти практичного психолога; невисокий рівень правової та психолого – педагогічної культури батьків. Існує ряд проблемних питань, вирішенням яких слід приділити увагу в наступному навчальному році:

-          Посилення просвітницьку  роботу серед батьків;

-          Залучення до роботи з учнями вузьких фахівців (лікар – інфекціоніст, нарколог, представники правоохоронних органів тощо) з метою профілактики девіантної та ризикованої поведінки серед учнів;

-          Запрошення до закладу представників різних професій з метою ознайомлення дітей з тонкощами роботи в тій чи іншій сфері та професійного визначення випускників.

Педагогічний колектив особливу увагу приділяє створенню безпеки в освітньому середовищі закладу, в якому наявні сучасні умови навчання та праці, комфортна міжособистісна взаємодія, що сприяє емоційному благополуччю учнів, педагогів і батьків. В закладі не зафіксовані прояви булінгу та інших видів насильства, а також є достатні ресурси для їх запобігання, дотримано прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу. Комфортності освітнього середовища сприяють спокійна гама кольорів, що використана в оформленні приміщень, фойє, рекреації та коридори, тематичні стенди, озеленення.

Безпечному середовищу сприяє профілактична робота серед здобувачів освіти з охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу. У випадках під час освітнього процесу нещасного випадку вживаються заходи, передбачені Положенням про порядок розслідування нещасних випадків. Усі заплановані заходи з охорони праці та з техніки безпеки на 2021/2022 навчальний рік проведено:  Тиждень знань з безпеки життєдіяльності, Тиждень Дорожнього руху, Місячник «Увага! Діти на дорозі», Місячник пожежної безпеки,  проведення тематичних класних годин.

Відповідно до чинного законодавства України, з метою створення належних умов для освітнього процесу та забезпечення рівного доступу учнів до якісної освіти, забезпечення дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини в Ларжанському ЗЗСО затверджені та оприлюднені на сайті закладу Правила поведінки здобувачів освіти. Усі учасники освітнього процесу ознайомлені з правилами поведінки у закладі та дотримуються їх. Відповідно до Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у жовтні 2021 року був проведений моніторинг того, як діти ознайомлені та дотримуються Правил поведінки у закладі. Моніторинг вивчення дотримання правил поведінки у закладі  учасниками освітнього процесу показав, що 89,3 % учасників освітнього процесу ознайомлені із правилами поведінки у закладі та дотримуються їх, 10,7% потребують допомоги.

Реформація  сучасної нової української школи можлива за умови створення соціально безпечного освітнього простору шляхом формування в учнів вміння правильно поводитись у небезпечних та критичних ситуаціях загрози життю, честі та гідності особистості, булінгу, мобінгу, надавати допомогу собі та іншим. Тому профілактична робота в нашому закладі будується на принципах відкритості, чесності та формуванні в здобувачів освіти практичні вміння та навички, які необхідні для життя в сучасних умовах. З метою запобігання проявам дискримінації та булінгу та забезпечення комфортних умов навчання та праці у 2021/2022 навчальному році у школі була затверджена Антибулінгова програма. Відповідно до програми у 2021/2022 році проведені такі заходи: нарада з педагогічними працівниками з питань профілактики булінгу (цькування); встановлення інформаційної скриньки у закладі «Скриньки Довіри» для повідомлень про випадки булінгу (цькування); Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу; педрада «Забезпечення комфортних й безпечних умов навчання і виховання учнів закладу в сучасному освітньому середовищі, вільному від будь-яких форм насильства та дискримінації»; семінар - практикум для вчителів «Створюємо безпечне освітнє середовище»; класні години, години соціального педагога («Якщо тебе ображають», створення колажу «Обирай життя без булінгу», «Булінг. Шкільна травля», урок гарної поведінки «Дві сторони булінгу – жертва і агресор», «Булінг. Не роби вигляд, що не бачиш»), перегляд та обговорення відеороликів «Stop bullying» (соціальна реклама про захист прав дітей), «Булінг» (соціальний ролик), «Стоп секстинг» (соціальний ролик), класні виховні години «Я проти булінгу», «Анти-Кібербулінг у соцмережах»). Було  проведене анкетування батьків щодо попередження та зниження рівня дискримінації, насилля, безпечного використання мережі інтернет, попередження кібербулінгу: 81 % батьків задоволені організацією антибулінгової політики у закладі, 9 % свідчить про наявність проблем, які треба вирішувати.         Питання щодо попередження та зниження рівня дискримінації, рівня насилля, безпечного використання інтернету, попередження кібербулінгу є пріоритетними на наступний 2022/2023 навчальний рік. Будемо продовжувати працювати на принципах відкритості, чесності, доступності, а також формувати в учнів практичні вміння та навички, які необхідні для життя в сучасних умовах задля збереження власної гідності та утвердження цінностей поваги до інших. Головною проблемою роботи педагогічного колективу нашого закладу є збереження фізичного і психічного здоров'я дитини, сприяння її гармонійній особистісній та соціальній адаптації. Першим завданням роботи учителів є захист, збереження і покращення здоров'я учнів. Реалізація цього завдання ґрунтується на розумінні педагогічним колективом здоров'я людини як стану повного фізичного, психічного, соціального добробуту. Саме на створення педагогічних умов, підвищення ефективності виховання культури здорового способу життя серед школярів спрямована робота класних керівників і в першу чергу учителів біології, основ здоров’я та фізичної культури. Уся робота спрямована на навчання і виховання гармонійно розвиненої та здорової особистості. Так, у 2021/2022 році були проведені наступні заходи. З 13.09.по 17.09.2021 року проводився Олімпійський тиждень. Розпочато тиждень з єдиної класної години «Олімпійський урок», під час якої діти ознайомилися з історією різних олімпійських видів спорту: акробатики, легкої атлетики, футболу, баскетболу та інших. У класах були проведені бесіди, про значення спорту в житті кожної людини. Для учнів 3-4х класів були проведені «Малі олімпійські ігри. Учні 5-6х класів взяли участь у квесті «У пошуках Олімпійського вогню». Під гаслом «Швидше! Вище! Сильніше» відбулися змагання для учнів 7-9-х класів.  В 10-11 класах вчителями фізичної культури проведено урок-презентацію «Видатні постаті в спортивному житті країни». Учні 5 класу стали активними учасниками Олімпійського уроку на тему «Олімпійські ігри - шлях до перемоги» та взяли участь у естафеті Cool Games «Маленькі олімпійці». Традиційними  стали ігри на свіжому повітрі під час перерв для учнів 1-4 класів.

Для сприяння здоровому способу життя здобувачів освіти у школі діють безкоштовні спортивні секції «Волейбол», «Футбол», на перервах можна пограти у настільний теніс.  Традиційними  стали ігри на свіжому повітрі під час перерв для учнів 1-4 класів. Вже декілька років поспіль на перервах є музичний супровід, що за даними опитування учнів та педагогів впливає на покращення самопочуття та настрою.

        З нагоди відзначення 90-річчя утворення Одеської області  для учнів Ларжанського ЗЗСО були проведені  естафети Cool Games, що сприяє створенню цікавих та яскравих уроків фізичної культури і масовому залученню учнівської молоді до рухової активності завдяки осучасненим та адаптованим естафетам.

Згідно з річним планом Ларжанського ЗЗСО на 2021/2022 навчальний рік, з метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, здорового способу життя на основі розвитку життєвих навичок, виховання у підлітків дбайливого та усвідомленого ставлення до власного здоров’я; навчання учнів методів самооцінки та самоконтролю стану й рівня здоров’я в закладі з 04 квітня по 08 квітня 2022 року був проведений Тиждень здоров’я. Протягом тижня класними керівницями 1-11 класів були проведені різноманітні заходи, присвячені пропаганді здорового способу життя: відео-поради «Хочу, можу, буду- здоровим!» (1 кл.), «Корисні звички на кожен день» (2 кл.), «У здоровому тілі-здоровий дух» (4 кл.), урок-гра «Ми за здоровий спосіб життя» (3 кл.), години спілкування «Наше здоров'я в наших руках» (5-а кл.), «Ментальне та фiзичне здоров'я. Як піклуватися про себе» (10 кл.), «Вейпінг та здоров‘я людини» (11 кл.), тренінг «Умій казати «Ні!» (8 кл.), уроки-презентації «Здоровий спосіб життя» (5-б,7, 9 кл.), відео-челендж «Ми за здоровий спосіб життя» (6 кл.). Наші учні здобули необхідні знання та навички щодо здорового способу життя, відповідального ставлення до власного фізичного та психічного здоров’я.

Була організована робота шкільної бібліотеки як простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу. У 2021/2022 навчальному році бібліотека працювала над проблемою «Роль  шкільної бібліотеки  у формуванні читацьких компетентностей школярів». Усю роботу бібліотека проводить згідно річного плану, виходячи з основних документів про школу:  Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про мови», Закону України  «Про бібліотеки та бібліотечну справу» та «Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу».

Діяльність шкільної бібліотеки у 2021/2022 навчальному році була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї.

  На належному рівні проводиться робота з інформаційним обслуговуванням читачів: проведено День інформації, оформлені алфавітний каталог. У бібліотеці школи протягом року велася інформаційно-бібліографічна робота.

 З метою вивчення читацьких інтересів молодших школярів та їх батьків, рівня їх читацької культури,  місця книги  в житті, виявлення впливу школи на розвиток читацької самостійності  учнів молодшого шкільного віку були використані методи:  бесіда,  анкети, спостереження,  проводився моніторинг  читацьких формулярів.

На допомогу бібліотекарю був створений актив бібліотеки, до якого входить по одному учню від старших класів. Він допомагав  в оформленні книжкових виставок, в перевірці стану збереження шкільних підручників.

Велика увага приділяється пошуку активних способів пропаганди літератури, які забезпечують формування в школярів потреби в читанні книг, роботі з ними. Для залучення учнів до читання використовувалися різні методи популяризації літератури: індивідуальні бесіди, бесіди біля книжкових виставок.

На протязі 2021-2022 навчальному році в бібліотеці проводилися виховні, просвітницькі та інформаційні години, літературні вікторини, казкові вікторини, краєзнавчі вікторини, усні журнали, літературні вечори, обговорювання нових книг, літературні ранки, прес-діалоги, голосне читання та обговорення книг, диспути, бесіди, оформлення книжкових виставок та тематичних поличок.

На сучасному етапі велика увага приділяється відновленню звичаїв та традиції, національно-культурних і духовних надбань українського народу, популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови.

 Щоб виховувати в учнів бережливе ставлення до надбань українського народу, проводяться бібліотечні уроки.

На протязі 20212022 навчального року були оформлені такі книжкові виставки: «Це моя Україна –це моя Батьківщина!», виставка «Фізкульт –ура!», книжковий бібліоподіум «Мудрість і чарівність книги», виставка –фотовернісаж «Краса рідного краю», виставка –дискусія «Слава козацька не вмре, не поляже», «Шкільний підручник –книга ділового читання», книжкова виставка –порада «Великі права маленької дитини», «Інноваційні технології, методи та методики роботи з особливими дітьми», «Українське свято: обряди і традиції», виставка галерея «Україна моя вишивана», виставка –книжкові оплески «Світова велич Кобзаря», «Книжковий колаж», виставка –порада «Чи бути здоровим вирішуєш ти!», виставка –подорож «Йдемо в гості до природи», виставка –пам'ять «Подвиг народу –подвиг безсмертя», «З глибини століть». Створені тематичні папки: «Голодомор», «Українські народні звичаї», «Закон, право, мораль», «Національна символіка України», «Про шкідливі звички», «Шануємо тебе, рідна мово», «Спорт –всім», «9 травня - День Перемоги», «26 квітня Лихо Чорнобиля», «24 серпня – День Незалежності України», «9 березня День народження Т.Г.Шевченка», «Поради батькам», «Поради читачам», «У світі професій», «Письменники». Проведено заходи: до Всеукраїнського дня бібліотек - мандрівка шкільною бібліотекою; до дня козацтва: гра –змагання «Козацькі розваги»; до Всесвітнього дня дитини «Правовий лікбез»; до дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій дискусія «Голодомор мовою фактів»; до дня Соборності України: півгодини корисної та цікавої інформації «Україна –сильна, єдина, вільна»; до Міжнародного дня української мови «Мандрівка країною ввічливості та доброти»; до дня пам’яті Т.Г..Шевченка «Слава Шевченкова –слава України», до дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЗС «Чорнобиль – біда на багато поколінь».

Треба відмітити, що під час проведення масових заходів в рамках Тижня дитячого читання  увага приділялась впровадженню активних форм популяризації книги. Це і книжкові виставки, літературні ігри, конкурси знавців книг, презентації книг,  конкурси малюнків. Всі заходи були яскравими, проводились в цікавій нетрадиційній ігровій формі, сприяли виявленню пізнавальних інтересів і здібностей дітей.

Бібліотека допомагала вчителям у проведенні предметних тижнів у школі. Готуючись до них, були організовані книжкові виставки, тематичні огляди літератури.

Одним з найважливіших завдань роботи бібліотеки було якісне і своєчасне забезпечення підручниками всіх учнів школи. Для виконання цього завдання були: якісне комплектування, облік, збереження фонду, зменшення % неповернення і псування підручників. Тому пріоритетним напрямком діяльності бібліотеки та педколективу є формування в учнів дбайливого ставлення до підручників та навчальної книги.

            Навчальний  процес   був забезпечений   підручниками  на  100%. Протягом  2021-2022 року було отримано:   592 підручників, 346 книг художньої літератури,  подаровано – 142 книги.

Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки на  2022/2023 навчальний рік

-Сприяння   реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу.

-Виховання поваги  до національної культури, формування національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.

-Виховання в школярів інформаційної культури, культури читання.

-Формування вміння користуватися бібліотекою, книгою, довідковим апаратом; розвиток пізнавальних  здібностей та інтересів школярів.

 -Сприяння самоосвіті учнів і педагогів за допомогою різних форм  і методів бібліотечної роботи.

-Всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом пропаганди педагогічної літератури та інформації про неї.

-Пропаганда здорового способу життя.

-Формування правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення інтересу до історії рідного краю.

-Розширення бібліотечно-інформаційних послуг на основі удосконалення традиційних форм і методів роботи.

-Оперативне та якісне здійснення комплектування фондів, здійснення порядку, розміщення, обліку і зберігання бібліотечного фонду.

-Реформування бібліотеки в таку, яка б включала як і традиційні так і сучасні носії інформації.

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

            На закінчення 2021-2022 навчального року у закладі освіти навчалося 240  учнів.

Згідно з річним планом роботи  освітнього закладу  на 2021/2022 навчальний рік адміністрацією закладу було проведено аналіз досягнень учнів 1-4, 5-11-х класів за 2021/2022 навчальний рік.

За підсумками аналізу навчальних досягнень 2021/2022 навчального року із 240  учнів 1-11 класів:

         учні 1-4  класів  оцінені вербально і оформлені свідоцтва досягнень;

         всі учні переведено  на наступний рік навчання;

         2 учні закінчили навчання за інклюзивною  формою;

         3  учнів нагороджено Похвальними листами «За високі досягнення у навчанні»;

         не атестованих учнів немає.

            Результати  річного  оцінювання  знань  здобувачів освіти освітнього закладу   наведено  в  таблиці:

Класи

Кількість учнів на початок навчального року

Кількість учнів на кінець навчального року

Рівні навчальних досягнень

Якість знань %

(В+Д)

Компетентність %

(В+Д+С)

Високий рівень (кількість учнів)

%

Достатній рівень (кількість учнів)

%

Середній рівень (кількість учнів)

%

Початковий рівень (кількість учнів)

%

17

17

-

-

10

58

7

42

-

-

58

100

18

18

-

-

12

66

6

34

-

-

66

100

6

17

17

1

6

7

41

9

53

-

-

47

100

7

19

19

-

-

9

47

8

42

2

11

47

89

8

18

17

-

-

6

35

8

47

3

18

35

82

9

17

17

1

6

7

41

8

47

1

6

47

94

10

24

24

3

13

11

46

7

29

3

12

59

88

11

15

15

0

0

6

40

7

47

2

13

40

87

Всього

145

144

5

4

68

30

60

52

11

14

34

86

Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, робимо висновок, що в кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня.

11 учнів у навчальному закладі навчається на початковому рівні. Цей показник викликає занепокоєння серед адміністрації та педагогічних працівників закладу. Дане питання розглядалося на нараді при директорові й на засіданнях кафедр, з’ясовувались причини слабкої успішності учнів. Серед них були названі такі:

         відсутня система роботи із слабо встигаючими учнями й учнями, які пропускають заняття через хворобу,

         недостатній зв’язок учителів із батьками.

Одним із шляхів поліпшення якості освіти, виховання особистості, здатної до самореалізації, професійного зростання й мобільності в умовах сучасного суспільства є впровадження  вивчення профільних предметів в старшій школі. Так у 10 класі запроваджено вивчення зарубіжної літератури як профільного предмета, в 11 класі - економіки. В  10-11класах  також вибірково-обов’язкові предмети:  мистецтво та інформатика. 

У 2021/2022 навчальному році проведено комплекс заходів щодо роботи з учнями допрофільних та вибору профільних предметів:

         робота класних керівників (діагностика) з виявлення нахилів підлітків;

         вироблення шкільними методичними об’єднаннями та кафедрами пропозицій щодо планування, факультативів курсів за вибором у профільних і допрофільних класах;

         батьківські збори 7, 8, 9 класів за участю директора, класних керівників, батьків (дистанційно).

Мережа класів.

Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.

       На початку 2021/2022 навчального року у школі було відкрито 12 класів, із них 1-4-х - 4 класів, 5-9-х –6 класів, 10-11-х –2 класи. Мова навчання – українська. Профіль навчання в старшій школі: 10 клас –філологічний (зарубіжна література)  11-й клас – економіческий.

Станом на 05.09.2022 р. кількість учнів становила 253 особи. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 24,5 осіб.

Кількість учнів на кінець навчального року становила -   239 учнів.

       Для забезпечення своєчасного й у повному обсязі обліку дітей шкільного віку та учнів, на виконання ст. 53 Конституції України,  ст.ст. 13, 665 Закону України «Про освіту», ст.37 Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей   шкільного віку та учнів», керуючись п.п.3.6. ч.1ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  з метою контролю за здобуттям учнями повної загальної середньої освіти було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного віку, які проживають за територією обслуговування закладу. 

Адміністрацією закладу було:

         організація обліку дітей та підлітків  на території обслуговування;

         спільна робота з ДНЗ;

         контроль відвідування учнями навчальних занять;

         організація навчання за інклюзивною формою;

         функціонування гуртків;

         індивідуальна робота з учнями та батьками;

         надання закладом якісної освіти.

РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Протягом 2021-2022 навчального року педагогічні працівники закладу працювали над загальношкільною науково-методичною проблемою у наступних предметних кафедр:

         предметів суспільно-гуманітарний циклу;

         предметів математичного циклу;

         природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти

         початкових класів та дошкільної групи;

         виховної роботи.

Аналіз роботи кафедр засвідчує, що основну увагу вчителі приділяли підвищенню фахової майстерності, розвитку власної творчої особистості, спільному вирішенню завдань, поставлених методичними об’єднаннями щодо втілення сучасних інновацій та педагогічних технологій, сприяли творчому підходу до реалізації ідей програм з кожного предмета на забезпечення, засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання школярів.

Для забезпечення якісного впровадження нового Держстандарту початкової освіти та вдосконалення педагогічної майстерності в школі створена предметна кафедра  початкових класів та дошкільної групи в складі 4 вчителя ПШ та 3 вихователя ДП.

   Керуючись методичною проблемою школи, кафедра працювала над проблемою: «Формування життєвих компетентностей учнів шляхом організації інноваційної діяльності педагога в умовах НУШ».

 Робота кафедри була спрямована на підвищення професійної майстерності і розвиток творчої ініціативи вчителів, впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти; застосування в інноваційному навчанні інтерактивних технологій; створення умов для формування ключових компетентностей учнів, педагогів; інтеграцію у навчально-виховному процесі дітей з особливими потребами.

Вчителі ПШ постійно працювали над удосконаленням професійної компетентності. Лапшина Н.Г. пройшла такі курси підвищення кваліфікації: «Оцінювання без знецінювання»,  «Школа для всіх», «Бери і роби» (на платформі Едера) та «Протидія булінгу в закладах освіти» («Прометеус»). Кіліян Т.І. підвищила кваліфікацію в ОІУВ, пройшла курс «Цифрові інструменти в освітньому процесі початкової школи» (ОІУВ).

Ефективним шляхом підвищення професійної майстерності вчителя є участь у різноманітних методичних заходах. Члени кафедри протягом року  брали активну участь в онлайн-конференціях, інтернет-марафонах, вебінарах, тренінгах, проходженні курсів підвищення кваліфікації при Одеській академії неперервної освіти, де розглядаються важливі питання реформування освіти, роботи в Новій українській школі.

Протягом 2021/2022 навчального року відбулося 5 засідань кафедри ПШ:

 • Модернізація початкової освіти – актуальна вимога сьогодення (серпень);
 • Формувальне оцінювання в НУШ (листопад);
 • Електронні освітні ресурси для Нової української школи .Форми  навчання у початковій школі (січень);
 • Інноваційні технології у освітній діяльності (березень - онлайн);
 • Підсумки роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів за навчальний рік (червень)

Опрацьовувалися документи, що регулюють шкільне життя та ведення шкільної документації. Велика увага приділялася практичній роботі: проведенні уроків та виховних заходів, дискусії за круглим столом, проведенні методичних оперативок. Протягом року, та під час  дистанційного навчання учителі, демонстрували використання в своїй роботі навички володіння ІКТ: електронних продуктів – демонстраційного матеріалу, тестів («На урок», «Всеосвіта», «Розумники»), використання готової електронної продукції в освітньому процесі , у формуванні та використанні  завдань для перевірки на сервісі LearningApps.org, інтерактивних завдань на wordwall.net.

Готуючись до закінчення навчального року дистанційно, розглядалися питання оцінювання учнів, заповнення свідоцтв  досягнень для учнів початкових класів, заповнення класного журналу, опрацьовані відповідні документи.

Вчителі початкових класів приділяли значну увагу роботі з обдарованими дітьми. Учні початкових класів – найактивніші  учасники шкільних та районних заходів. Учні ПШ- активні учасники всіх виховних заходів («Чисті роси», Тижні (математики, психології, прав дитини…, районної виставки досягнень юних натуралістів  «Щедрість рідної землі» переможцями визначені учні початкової школи, в районному етапі  природоохоронної акції «Ялинка». Більшість заходів звітовано на сайтах школи.

Протягом навчального року молодші школярі брали участь у різноманітних конкурсах, а саме учні 3-4 класів взяли участь у І-ІІ етапах конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика, за результатами якого переможцем ІІ етапу вийшов учень  3 класу Гергі Анатолій - ІІІ місце ( вчитель Кіліян Т.І.). А учениця 4 класу –  Сарлучан Богдана - 4 місце.

У цьому навчальному році учні 2  класу взяли участь у Міжнародних, всеукраїнських конкурсах і олімпіадах з математики, української мови, екологійної грамотності, безпеки життєдіяльності. Учні 2 класу мають дипломи за участь у олімпіадах «Всеосвіта-Зима», «Всеосвіта- Осінь», а також на сайті «На урок» Проведення цих конкурсів для дітей є гарною можливістю перевірити свої знання, навчитися працювати з тестами.

Плідна взаємодія всіх ланок співпраці дала змогу вчителям та учням початкових класів бути активними учасниками всіх шкільних та районних заходах: до Міжнародного Дня миру, Дня здоров’я, Дня українського козацтва, Дня української писемності та мови, Всесвітнього дня доброти, тижня Безпеки дорожнього руху, Дня толерантності, Дня пам’яті жертв Голодомору, Дня Збройних сил України, Дня Святого Миколая, Дня Безпечного інтернету (учні 2 класу прийняли участь у тестуванні на платформі «Всеосвіта» та отримати відповідні сертифікати), Міжнародного дня рідної мови, Дня єдності, Дня соборності, Дня вишиванки. Брали участь у виставках-конкурсах («Щедрість рідної землі», акціях («16 днів проти насилля»), флешмобах (до Дня Землі, до Дня вишиванки). Діти проявили активність в тижні психології, англійської мови. З початком введення в країні воєнного стану вчителями початкових класів були проведені відповідні інструктажі з техніки безпеки про здійснення заходів щодо захисту учасників освітнього процесу у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Аналіз роботи свідчить, що за минулий рік значно підвищився методичний рівень і викладання навчальних предметів, посилилась увага до виховної та розвивальної функцій навчання, до пошуку його ефективних форм і методів. Успішне засвоєння навчального матеріалу залежить не лише від пізнавальних можливостей і здібностей дітей, а й від організації вчителем роботи на уроці, коли кожен учень працює з оптимальним навантаженням. Більше уваги вчителям початкових класів потрібно приділяти диференційованому підходу, коли форми й методи навчання добираються відповідно до індивідуальних здібностей дитини, сприяють її повноцінному розвитку. Тільки систематичне, поетапне використання диференційованих завдань дає позитивний результат:

Клас

Кількість учнів

в класі

Результати педагогічних спостережень

Має значні успіхи

%

Демонструє помітний прогрес

%

Досягає результатів за допомогою дорослого

%

Потребує уваги та допомоги

%

1

19

2

10

10

53

7

37

-

-

2

26

3

11

14

54

9

35

-

-

Разом

45

5

11

24

53

16

36

Стан сформованості результатів навчання учнів 3- 4 класу

Клас

Кількість учнів

в класі

Результати педагогічних спостережень

В

%

Д

%

С

%

П

%

3

21

1

5%

13

62%

4

19%

3

14%

4

30

6

20%

11

37 %

10

33 %

3

10%

Разом

51

7

13 %

24

48%

14

27%

6

12%

Проаналізувавши рівень методичної роботи з реалізації науково-методичної проблеми  можна сказати, що впровадження сучасних педагогічних технологій в освітній процес позитивно позначилось на формуванні ключових компетентностей учнів в умовах Нової української школи.

У цілому роботу кафедри вчителів початкових класів за 2021-2022 н.р. можна вважати задовільною.

Але у роботі кафедри вчителів початкових   класів є напрямки роботи, які потребують уваги:

• удосконалення роботи з розвитку творчих здібностей школярів;

не висвітлювався досвід свої роботи, ППД на теренах педсайтів;

• потребує удосконалення робота з наступністю ДП-ПШ, ПШ-СШ ;

• постійно підвищувати свій професійний рівень.

• робота з обдарованими дітьми та учнями, які мають прогалини в знаннях.

       Кафедра вчителів-предметників суспільно-гуманітарного циклу має у своєму складім 10 вчителів: 2 - української мови та літератури, зарубіжної літератури,  2- історії та правознавства, 2- іноземної мови, 1- мистецтва та художньої культури, 1- соціальна педагогіка, 1- вихователь дитячого садку та музичного мистецтва. З них учителі вищої категорії 6, «старші вчителі» – 3, вчителі першої категорії – 1, спеціаліст- 3.

      Кафедра  вчителів-предметників суспільно-гуманітарного циклу – це співдружність творчих особистостей із високим фаховим рівнем, про що свідчить результативність роботи: перемоги учнів у конкурсах, олімпіадах, масова участь учнів у тижнях, місячниках, декадах гуманітарних наук тощо.

        Всі вчителі суспільно-гуманітарного циклу працювали над методичною проблемою навчального закладу та кафедри.  Головним завданням вчителів кафедри було формування високо компетентної особистості учасників навчально-виховного процесу, впровадження патріотичного виховання на уроках з предметів, удосконалення нових форм і методів викладання предметів.

        За 2021-2022 н.р. вчителі кафедри суспільно-гуманітарного циклу працювали в офлайн та онлайн форм викладання. Пандемія вірусного захворювання та повномаштабне вторгнення російських військ на територію України змусили проводити навчальний процес у дистанційній формі викладання. Вчителі-предметники опанували інтернет платформи «Zoom», Google Meet, classroom . Усі уроки проводилися із дотриманням рекомендацій МОН та санітарного режиму.

        Протягом року вчителі-предметники впроваджували різні засоби навчання, використовували такі основні типи діяльності на уроках:

•          ігрова та предметно-практична діяльність;

•          спілкування у формі діалогів, створення розмовних, проблемних ситуацій;

•          дослідницька, пошукова діяльність;

•          використання інноваційних технологій;

•          Робота на різних освітніх інтернет платформах , використовували онлайн тестування, що урізноманітнювало процес навчання.

•          застосування інтерактивних методик навчання;

•          проведення різнопланових творчих завдань, що сприяють розвиткові здібностей та обдарувань школярів.

           Обов’язковим структурним елементом кожного засідання кафедри був аналіз впровадження та дотримання наскрізних змістових ліній та ключових компетентностей. Всі вчителі кафедри були слухачами курсів та отримали сертифікати про підвищення кваліфікації за освітньою програмою: «Нова українська школа на засадах єдності цінностей, змісту і форм». Особлива увага приділялася на засіданнях кафедри формувальному оцінюванню, його впровадженню та опробації.

           Члени кафедри протягом року підвищували свою самоосвіту. Усі були слухачами курсів, вебінарів. Більшість брали участь в онлайн практикумах, семінарах, конференціях. Вчителі- предметники мали змогу  поділитися своїм досвідом з іншими колегами не тільки нашого навчального закладу, а й з колегами шкіл району на онлайн семінарах та практикумах.

           На останньому засіданні кафедри вчителі звітували про свої досягнення: участь учнів в конкурсах та олімпіадах, проведення дослідницьких та творчих  робіт. Проведено моніторинг успішності учнів з предметів суспільно-гуманітарного циклу.

        Навчальні програми за І та ІІ семестр було виконано згідно програм, затверджених Міністерством освіти і науки України, а також методичним рекомендаціям. У ІІ семестрі 2021-2022 н.р. кількість навчальних днів було скорочено за наказом МОН, у зв’язку з цим кількість уроків скоротилася, було проведено ущільнення тем та уроків.

        Атестацію педагогів кафедри суспільно-гуманітарного циклу у цьому навчальному році успішно пройшла Денисова Н.В. вчитель іноземних мов, яка підтвердила вищу кваліфікаційну категорію. Прийняла участь у конкурсі «Вчитель року» Пагул Т.П., вчитель правознавства.

Незважаючи на плідні результати, необхідно звернути увагу на роботу з обдарованою молоддю. З цією метою потрібно запланувати такі заходи: індивідуальну роботу з учнями, консультації, взаємодопомогу (учень – учневі), залучення до роботи в МАН (спеціалізація – суспільно-гуманітарні дисципліни), участь у конкурсах, олімпіадах тощо.

            У деяких класах є учні з ООП, тому слід приділяти більше уваги таким учням, яким важко дається навчальний матеріал. До всіх учнів зберігати індивідуальний підхід у навчанні та вихованні.

            У  кафедрі     вчителів  природничо–математичного   циклу  працювало  6  осіб.   Особлива  увага  приділялась  удосконаленню   форм  і  методів  проведення  уроків,  виконанню  програм , кількості  проведених  контрольних,  самостійних  та  практичних   робіт.  З   метою  вивчення  методики  викладання  навчального   матеріалу, надання  практичної   допомоги   вчителям,  здійснювалося     взаємовідвідування   уроків,  перевірка   стану  викладання    математики,  фізики,   хімії,  біології,  інформатики,  економіки,   складання  моніторингів   знань. Вчителі  активно   приймали   участь  у творчий  дискусіїї  з  питань:  методи   формувального   оцінювання   при   дистаційному  навчанні, у   практичному   тренінгу  «Банк   інновації»,  методичних  посіделках    на  тему   «Стимулювання    творчої  ініціативи  учнів   на  уроках    за   допомогою  диференціації»,   ділились  досвідом,  намітили  шляхи  оптимізації  позакласної  роботи  з  предметів.

       Науково - методична проблема  кафедри природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти: «Реалізація компетентнісного підходу на уроках  природничого циклу та фізичного виховання».

На протязі всього навчального року учителя кафедри  впроваджували методичні прийоми  та  сучасні  педагогічні  технології  за  предметами  біології, хімії, природознавства  та  географії, економіки, фізичного виховання, основ здоров`я  з  метою  підвищення  мотивації до  навчання  та  сприяли  розвитку  компетентності учнів.

У  своєї  роботі  вчителі кафедри  використовували  наступні  технології:

 • Традиційні (підручник,  лабораторні  та  практичні  роботи, наочні  матеріали).
 • ІКТ (навчальні електронні посібники, електронні журнали, отримання  додаткової  інформації  за  допомогою  Інтернету, презентації, мультімедійні  приладдя), онлайн - тестування, онлайн-олімпіади та  конкурси.

Освітяни  нашої кафедри  - активно  використовували  мережу  Інтернет, вміло  застосовували  отриману  інформацію  як  на  своїх  уроках  так  і під  час  позаурочної  діяльності. З  метою  розвитку  професійної  компетентності  неперервно  та  систематично  підвищують  свою  кваліфікацію  через  курси підвищення кваліфікації, участі у вебінарах,  Всеукраїнському семінарі-практикумі.

За активну просвітницьку роботу на різних рівнях освітяни нашої кафедри мають наступні нагороди :

Призвище, ім’я,

по-батькові

Нагороди

Назва

Рівень

Наумов М.А.

Наумова В.С.           

                       

Почесна грамота

Грамота

«За багаторічну плідну педагогічну діяльність, вагомий особистий внесок у розвиток освітньої галузі»

 «За сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток освіти Саф`янівської громади та з нагоди Дня працівників освіти»

Обласний

Районний

Всі  освітяни  нашої кафедри беруть активну  участь у міських, обласних та всеукраїнських семінарах; вебінарах; марафонах; онлайн-конференціях;  курсах; творчих звітах.

Одним   із  основних  завдань, що  стоїть  перед  вчителями кафедри   є  систематична  робота  з  обдарованими, талановитими  учнями, підготовка  їх  к  предметним  олімпіадам, конкурсам, змаганням. Нажаль, порівняно з  минулим  роком, значно  знизилась  кількість  учнів, які  приймають  участь  у  різних  олімпіадах  та  конкурсах, спортсмени школи не виїжджають на змагання.

Враховуючи вище зазначене , прийшли  до  висновку, що  використання сучасних  освітніх  технологій  сприяє   реалізації компетентнісного підходу на уроках  природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти для адаптації  здобувачів освіти в соціумі, розвиває індивідуальні  здібності  учнів, робить урок  і позакласні  заходи  доступними, наочними, інформаційно  насиченими, допомагає  якісніше зрозуміти  і  засвоїти  навчальний  матеріал.

Всі  вчителі  на  своїх  уроках (як при очному навчанні так і на дистанційному)  та  у позаурочний  час  намагаються  розвинути  творчий  потенціал, критичне  та  логічне  мислення  здобувачів  освіти, враховуючи здібності, інтереси, цінностні  орієнтації  через  різноманітні  форми  та  методи  навчання, дослідницькі роботи.

Якість знань учнів з предметів природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти

Однак, разом  з  позитивними  наслідками,  є  значні  проблеми. Це  низький  рівень  навчальної  мотивації, як  наслідок, не достатньо висока  якість  знань  на  протязі  навчання, недостатнє  матеріальне  і  методичне  оснащення кабінетів, емоційне вигорання учителів.

Методичний супровід наскрізного виховання забезпечувався через роботу кафедри виховної роботи, яка працювала над темою «Створення виховного простору як ресурсу розвитку особистості в контексті компетентнісного підходу». Основними  напрямками роботи кафедри були наступні завдання: створення безпечного, вільного від будь-яких форм насилля, комфортного та доступного освітнього середовища; створення науково-обґрунтованих умов ефективної взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу – на основі психології толерантності, партнерства та ділового спілкування; організація інформаційно-методичної допомоги класним керівникам та іншим творчим лабораторіям; переорієнтація процесу взаємодії вчителів від репродуктивної діяльності до  дослідницької; створення інформаційно-педагогічного банку власних досягнень, популяризація передового педагогічного досвіду; моніторингові дослідження роботи педагогічного колективу з питань наскрізного виховання; розвиток інформаційної культури вчителів й впровадження використання інформаційних технологій у виховну роботу. Загальне керівництво кафедри забезпечує заступник директора з навчально-виховної роботи – Димитрієва Інна Андріївна. Керівником творчої лабораторії класних керівників 1-4 класів є Бавенко Ірина Поліектівна, керівником творчої лабораторії класних керівників 5-11 класів - Денисова Наталія Вікторівна.

            Протягом навчального року вирішувались такі питання:

Засідання № 1. Особливості організації виховної роботи в умовах пандемії на 2021/2022 н. р.  Підвищення фахової компетентності класного керівника.

1. Аналіз роботи ТЛ класних керівників за 2020-2021 навчальний рік. Визначення основних напрямів методичної та виховної роботи на 2021- 2022 навчальний рік .

2.Ознайомлення з нормативними документами, методичними рекомендаціями до планування виховної роботи у 2021-2022 н.р. (Лист МОН від 16.07.2021 № 1/9-362 «Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок»).

3. Відкритий мікрофон на тему: «Ознаки булінгу, мобінгу в освітньому середовищі, запобігання таким ознакам»            

Засідання № 2.  Організація системи превентивного виховання здобувачів освіти на основі гуманізації сучасної школи.

1.Формування ціннісних орієнтирів у навчально-виховному процесі, як необхідної умови становлення особистості здобувача освіти.

2.Позаурочна правовиховна робота, як необхідна умова формування правомірної поведінки дитини і формування громадянської компетентності підростаючих поколінь.      

3.Педагогічні особливості формування в учнів потреби в правовій культурі, виховання поваги до законів і норм співжиття у суспільстві.              

4.Сучасні інноваційні підходи до формування здорового способу життя у сучасних умовах.     

5.Виховання в учнів навичок здорового способу життя. Організація роботи щодо формування здорового способу життя в умовах дистанційного навчання.                

Засідання № 3:  Громадянське виховання як соціально – педагогічна проблема сучасності

1.Підвищення розвивальної ефективності виховання особистості дитини шляхом відкриття, усвідомлення й привласнення загальнолюдських та національних моральних норм.     

2.Форми та методи формування національної свідомості та патріотизму серед школярів. 3.Формування правової особистості у ході реалізації громадянської і соціальної наскрізних ліній.

4.Знайомство з ППД з формування соціальних і громадянських компетентностей.                       

5.Формування та розвиток життєвої компетентності учнів                  

Засідання № 4: Удосконалення методичної компетентності вчителя шляхом впровадження іноваційних педагогічних технологій

1.Складання методико-інформаційного буклету «Формування ключових компетентностей як складова становлення успішної особистості школярів»            

2.Аналіз стану проблем класних керівників в інформаційних джерелах.                   

3.Аналіз виховної діяльності за рік. Анкетування «Перспективи діяльності».

            Засідання кафедри виховної роботи проводилися в різноманітному форматі: методичний міст, проблемний стіл, педагогічна кухня, тренінги. Крім того, протягом навчального року були опрацьовані нові форми роботи: брейн-стормінг, воркшоп, флешбек.

Робота класних керівників в тісному контакті з учителями-предметниками, педагогом-організатором, соціальним педагогом, засідання кафедри виховної роботи, семінари-практикуми, використання сучасних форм і методів виховної роботи з учнями та їх батьками дають позитивні результати.  Однак проблеми в організації виховної роботи залишаються. В наступному навчальному році необхідно підвищувати ефективність взаємодії з батьками; покращити рівень проведення виховних заходів як оффлайн, так і онлайн, повисити рівень вихованості окремих учнів; підвищувати рівень класних керівників щодо володіння інтерактивними освітніми ресурсами і технологіями; активізувати участь класних колективів у проєктній діяльності.

 Науково-методична рада закладу забезпечувала планування, керівництво та аналіз методичної роботи протягом року. Майстерність учителів здійснювалася через постійне самовдосконалення, вивчення передового досвіду вчителів України та своїх колег шляхом самоосвіти та через участь у роботі кафедр, семінарах, виконанні особистих творчих планів.

Педагоги закладу освіти є активними членами вебспільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На урок», «Прометеус» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

Традиційним у закладі освіти залишилося проведення предметних тижнів та творчих тижнів учителів, які атестуються.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорі.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив школи в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

Разом з тим в організації методичної роботи багато невирішених проблем, суттєвих недоліків:

•          недостатньо налагоджене взаємовідвідування уроків учителями;

•          кожна кафедра автономна у своїй роботі й практично не пов’язана з роботою інших кафедр;

•          недостатня роль голів кафедр в організації цілеспрямованої роботи зі здібними учнями з підготовки шкільних команд до участі в районних та обласних етапах учнівських олімпіад, конкурсах різних рівнів;

•          педагоги залишаються інертними до публікацій методичних розробок у фахових виданнях;

•          потребує покращення робота по залученню вчителів до участі у обласному конкурсі «Учитель року».

Виховна робота.

В основу організації системи виховної роботи навчального закладу покладено Програму «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів» (5-11 класи), Програму «Нова українська школа у поступі до цінностей» (1-4 класи), Концепцію національно-патріотичного виховання учнівської молоді.

Виховна робота нашого закладу перший рік була організована у відповідності до затверджених Стратегії Ларжанського закладу загальної середньої освіти на 2021 – 2026 роки,  Стратегії розвитку кафедри виховної роботи на 2021-2026 роки, метою яких є створення сучасного освітнього середовища, спрямованого на пошук та впровадження ефективних способів розкриття, вдосконалення та реалізації творчого потенціалу дитини через навчання, сім’ю, громаду, підвищення якості виховної роботи в закладі, розвиток якої базується на врахуванні сучасних трендів освіти.

 Відповідно до стратегії розвитку було розроблено план виховної роботи як складової річного плану закладу освіти та плани виховної роботи класних керівників, педагога-організатора. Розроблені плани відповідають сучасним освітнім вимогам, охоплюють різні напрямки виховання, містять календарні та традиційні заходи.

Упродовж звітного періоду школа працювала над проблемою: «Соціалізація особистості на засадах створення сприятливого освітнього середовища в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризма». Основні завдання та пріоритетні напрямки виховної роботи: розвиток уміння навчатися впродовж життя; формування соціальної і громадянської компетентності, виховання патріотизму, громадянських якостей особистості; розвиток підприємливості, уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави;           уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини; формування в учасників освітнього процесу культури недискримінаційної, ненасильницької, безконфліктної комунікації, здорового та безпечного способу життя, навичок збереження власного життя та здоров’я, а також запобігання небезпечній поведінці; навчання учнів щодо безпеки під час використання інформаційно-комунікаційних технологій та інших медійних засобів, навичок безпечної поведінки в Інтернеті; формування в дітей, учнівської молоді життєвих навичок, уміння протистояти ризикам і загрозам, пов’язаним з наркотиками; організація виховного простору через діяльність шкільного органу учнівського самоврядування.

            Над реалізацією мети і завдань виховної роботи в школі в 2021-2022 навчальному році працювало 12 класних керівників, 1 педагог-організатор, соціальний педагог, заступник директора з навчально-виховної роботи. У своїй діяльності вони використовують сучасні досягнення педагогіки та дитячої і вікової психології, виховують у дітей любов до Батьківщини, до свого народу, формують у школярів гуманні міжособистісні стосунки, почуття власної гідності, вміння відстоювати свою життєву позицію.

Важливе місце у виховній роботі займає  розвиток  та формування навичок учнівського  шкільного самоврядування.

Учнівське самоврядування – це творча співпраця учнів та педагогічного колективу школи, один з провідних напрямків для самореалізації кожного учня, орієнтований на розвиток лідерських якостей, становлення громадянської та патріотичної позиції та пропаганди загальнолюдських цінностей. Протягом року реалізовувалися завдання: допоміжні заняття з профорієнтації для визначення професійних уподобань підлітків; спрямовування підлітків на роботу над собою, на здійснення своїх намірів щодо розвитку своєї особистості, розвитку лідерської позиції, здорового способу життя; формування навичок співпраці в команді; стимулювання творчої і соціальної активності та ініціативи, їхніх проявів реалізації; формування творчості, креативності, самостійності, компетентностей; значна увага приділялася мотиваційному аспекту задля залучення дітей працювати дистанційно; організація психологічної, інформаційної підтримки в умовах війни.

У цьому навчальному  році продовжила свою роботу  шкільна незалежна дитяча  організація «МІКС». На початку вересня стартувала кампанія по вибору президента школи. За результатами голосування найбільше голосів набрав Ісарєв Олександр, учень 10 класу. На другому місці опинилась Гергі Даніела, учениця 10 класу і на третьому Лупу Михайло, учень 6 класу.

На першому засіданні учнівського самоврядування у 2021 – 2022 н.р. було обрано новий склад членів дитячої організації: заступника президента та активістів 5-11 класів. Активісти сформували динамічні групи, що сприяло їх творчому розвитку, реалізації своїх здібностей, набуттю корисного досвіду, мотивації та самовдосконаленню.

Координатором ДО «МІКС»  було призначено педагога-організатора, що надавав відповідні поради учасникам шкільного самоврядування, робота яких проводилася відповідно до річного плану. ДО працює за такими напрямками: центр права та порядку, центр здорового способу життя, центр дозвілля, медіа - центр, центр освіти, центр «Молодь в дії». До складу центрів входять представники від кожного класу. Голову кожного центру теж обирають самі учні. За кожним центром закріплений учитель – консультант, який надає учням методичну і практичну допомогу, навчає планувати, організовувати та аналізувати роботу центру. 

У кожному класному колективі сформувалася чітка модель учнівського самоврядування, де також працюють сектори центр права та порядку, центр здорового способу життя, центр дозвілля, медіа - центр, центр освіти, центр «Молодь в дії» і діє чіткий розподіл доручень між членами класу. В 1- 4 класах сформувалася система змінних доручень відповідно до віку дітей, яку координував класний керівник. Динамічна група працювала лише  в межах класного колективу.

Протягом року ДО довелося активно працювати як у звичайному, так і в дистанційному режимі. Основні події з життя школи  висвітлювалися на шкільному сайті та у групі «Ларжанський ЗЗСО», «Дитяча організація «МІКС» (з травня) соціальної мережі Facebook. 

За цей період у школі було організовано такі заходи та акції. Центром дозвілля було організовано кінотеатр під відкритим небом. В вересні взяли участь у Всеукраїнської благодійної акції «Монетки дітям». Напередодні Дня захисника України медіа - центр підготував відеопривітання для всіх, хто оберігає наш мир та спокій. В рамках олімпійського тижня активісти організували та провели традиційну ранкову зарядку для учнів 1-11 класів. До Дня відповідальності людини учнівське самоврядування долучилося до відео-челенджу «15 сходинок до самовдосконалення». 9 листопада шкільний актив підготував відеопривітання «Малюємо словом» до Дня української писемності та мови, де учні декламували поезію про красу нашої мови. В рамках тижня толерантності та доброти прес-центром було оформлено інформаційний стенд «Толерантність – це…». До Дня Гідності та Свободи  центр «Молодь в дії» організував фото-челендж «Долоньки Гідності», створили свою «Карту Гідності і Свободи України», на яку усі бажаючі мали можливість кріпити жовті і блакитні серця з висловами про гідність і честь. Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв Голодомору. Напередодні пам’ятного дня учнівське самоврядування ініціювала акцію для учнів та педагогів «Свіча пам’яті», а також, створила відеоролик «Ми пам’ятаємо!» до Дня пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій 1932-1933 рр. В рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» активісти оформили тематичний стенд, взяли участь у тихій акції «Ангели пам’яті», серед класних колективів пройшов конкурс плакатів «Стоп насильству!» про недопустимість жорстокого поводження з дітьми; 1 грудня ДО організувала акцію «Червона стрічка» на підтримку Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІД, метою якої було привернути увагу учнів до вирішення проблеми епідемії, дискримінації ВІЛ-інфікованих та толерантного ставлення до них. Акція розпочалася із того, що кожен бажаючий мав змогу прикріпити на символічне серце червону стрічку як символ боротьби зі СНІДом. В рамках тижня правознавства пройшла Акція «Синя стрічка», присвячена запобіганню булінгу над дітьми та оформлено інформаційний стенд «Право і Закон». В рамках місячника пожежної  безпеки під гаслом «Пожежам – ні!» було проведено бесіди, вікторини, перегляди мультфільмів/презентацій. Учнями 7-го класу створено відеоролик, де вони вирішили нагадати, як діяти під час пожежі. Лідери ДО висвітлили у відео зверненнях важливість інформаційної безпеки та розробили поради, якими і поділилися. Долучилися до акцій «Дякую тобі, лікарю!», «Великодній настрій захисникам». Рій  Ларжанського ЗЗСО «Молода варта» взяв участь у онлайн грі-вікторині «Відун» Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), опубліковано звіт рою «ДЖМЕЛІ» молодшої вікової групи Ларжанського ЗЗСО.

Учнівське самоврядування активно долучалося до організації, підготовки та проведення шкільних свят, флешмобів. Було  проведено і взято участь у флешмобах у соціальних мережах «#я_за_безпечний_Інтернет», Дні Єднання 2022  #UAразом, «Весь світ читає Шевченка», «Здоровий спосіб життя – це модно»,  онлайн-флешмоб «Освіта Одещини у вишиванці», у Всеукраїнському флешмобі «З пухнастими до перемоги».

На навчальних зборах ДО розглядалися різні методи роботи, практикувалися тренінгові вправи, проводилося анкетування щодо покращення роботи самоврядування.

В умовах чергового карантину, вимушеного частково-дистанційного навчання, активних військових дій в результаті відкритої збройної агресії Росії проти України (війна) у вищезазначених заходах було максимально дотримано всіх рекомендацій МОЗ і залучено всі центри органу учнівського самоврядування.

            Реалізація направлень виховної роботи.

Ціннісне ставлення до суспільства і держави

Стратегічні підходи до національно-патріотичного виховання дітей та молоді в системі освіти визначено Указом Президента України від 18.05.2019 № 286/219 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 932 «Про затвердження плану дій щодо реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки» та  від 30 червня 2021 р. № 673 «Державну цільову соціальну програму до національно-патріотичного виховання на період до 2025 року».

Протягом  2021-2022 навчального року в школі були проведені наступні заходи. У рамках тижня присвяченого Дню незалежності України «Україна моя – це любові й надії колиска» учні Ларжанського ЗЗСО прийняли участь у флешмобі назвою «Україна – країна, якою я пишаюся», проведено Перший урок «30 кроків вперед», урок патріотичного драйву «Герої завжди поміж нас. Ми все-таки сильні! Ми світ цей здивуємо своїм життям». Вчителями історії проведено заходи до Дня партизанської слави «Історії трагічні сторінки нам не забути навіки», щодо 80-х роковин масових страт нацистськими окупантами в урочищі Бабин Яр «Бабин Яр – трагедія, про яку не мовчать», хвилинки інформації, присвячена 79-й річниці створення УПА «Славних героїв не забудуть нащадки», інформаційні перерви до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту «Місця пов’язані з пам’яттю про Голокост», «Пам’яті людській дано боліти», години історичної пам’яті «Жертви політичних репресій».

В рамках Тижня захисників  та захисниць України  «Захисники країни, наша вам любов й подяка…» проведено єдину годину спілкування «Слава героям України»; спортивне свято «Ми - нащадки козаків», дійство «Козацькому роду нема переводу!», створено відеопривітання для захисників та захисниць України «Дякуємо за Вашу мужність!».    Пройшли заходи до Дня Гідності та Свободи України: онлайн-конкурс читців патріотичних віршів серед учнів 3-5 класів, акція «Долонька єдності», конкурс плакатів «Україна - вільна країна» серед учнів 5-11 класів, години спілкування «Вони не вагались ні дня, ні хвилили…». В рамках Тижня пам’яті жертв Голодомору «Ті дні  страшні у пам’яті народній» в шкільній бібліотеці організовано фотовиставку «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні», презентацію літератури «Тільки пам'ять не сивіє…». Проведено відеолекторій  «Технологія геноциду», «Штучний голод», інформаційні заходи до Дня пам’яті жертв Голодоморів «На вікні свіча миготіла». Педколектив взяв участь в акції «Запали свічку».

До Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС проведені відеопрезентації «Дзвони Чорнобиля», єдиний тематичний онлайн-урок «Мій біль – Чорнобиль», організовано фотопанораму «Чорнобиль немає минулого часу».

Заходи до Дня Соборності України: флешмоб «Україна – єдина соборна держава», урок-квест «Соборна Україна», флешмоб у соціальних мережах «Маленькі українці за єдину країну», перегляд фільму «Свято Злуки. До Дня пам’яті героїв Крут організовано перегляд фільмів «Бій під Крутами», «Вшануймо пам’ять Героїв Крут», «Ніколи не плач», тематичну виставку «Понад усе вони любили свій коханий край»; проведено бесіду-огляд «Трагедія Крут: крізь призму минулого і сучасного». До Дня Небесної сотні пройшли: тематичні уроки пам'яті «Герої сьогодення», реквієм Небесній Сотні «Пам'ять єднає», тиха акція «Ангели пам’яті», перегляд документальних фільмів з обговоренням, присвячених подвигу Героїв Небесної Сотні.

            Виховна робота в умовах військових дій продовжувалася і в онлайн форматі. Учні Ларжанського ЗЗСО долучилися до конкурсу дитячої творчості «Війна очима дітей …», який організований командою «Всеосвіта». З метою підтримки військових, підняття настрою, бойового духу у великодні святкові дні, з метою передачі воїнам частинки тепла, любові та вдячності за їх нелегку службу, Ларжанський ЗЗСО долучився до акції «Великодній настрій захисникам», «З пухнастими до перемоги». Класні керівники в мережі FB висвітлювали заходи-марафони до Дня вишиванки, Дня сім’ї.

До Дня пам’яті та примирення учні школи долучилися до онлайн марафону «Квіти пам'яті», в режимі онлайн пройшла єдина виховна година «Свічу я тихо запалю і за героїв помолюсь…». Пройшли онлайн заходи до Дня Європи в Україні: віртуальні подорож країнами Європи.

В травні джурівці молодшої групи «Джмелі» прийняли участь у Всеукраїнському заочному конкурсі звітів рою гри «Сокіл» («Джура»).   Рій  Ларжанського ЗЗСО «Молода варта» взяв участь у онлайн грі-вікторині «Відун».

Превентивне виховання.

У 2021-2022 навчальному році робота щодо профілактики злочинності, правопорушень, бездоглядності, безпритульності, проявів негативних явищ в учнівському середовищі, насилля в сім’ї  була спрямована  на виконання Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658 «Про порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», наказів Міністерства освіти і науки України  від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми» та від 29.10.2010 № 1023 «Щодо  профілактики злочинності і  правопорушень  серед  дітей, захисту їх прав на освіту», , враховуючи рекомендації листа МОН України  № 1/9-362 від 16 липня 2021 року «Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок»,  наказу по ЗЗСО «Про створення  безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок протягом 2021-2022 н.р»,  з метою запобігання вчинення дітьми злочинів, правопорушень, проявів булінгу в освітньому просторі, формування позитивних соціальних установок, попередження вживання алкогольних, наркотичних речовин, тютюнових виробів учнівською молоддю.

В рамках реалізації поставлених завдань у школі розроблений, затверджений та запущений в дію «План  заходів щодо створення безпечного освітнього середовища на 2021 -2022 н.р», який охоплював всіх учасників освітнього процесу: учнів та їх батьків, працівників школи, громадськість.

            Згідно наказу Міністерства освіти «Деякі питання реагування на випадки булінгу та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти» від 28.12.2019 № 1646 у школі розроблені  План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню),  Процедура подання учасниками  освітнього процесу заяв про випадки булінгу (форма заяви, примірний зміст, терміни та процедуру розгляду, відповідно законодавства тощо); Порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування). З метою запобігання розвитку такого явища як булінг, в Ларжанському ЗЗСО для учнів 1-11 класів пройшли виховні заходи. Соціально – психологічною службою оформлено інформаційний куточок «Стоп булінг».  Педагогом – організатором, Бирка А.В.,   оформлено тематичну фотозону «Життя без насильства». Класними керівниками проведено тематичні заходи: «Булінг. Трикутник Карпмана»,  «Моє розуміння проблеми та контроль над емоціями»,«Типи булінгу. Як відрізнити булінг від конфлікту», «Права дитини. Стоп булінг», «Скажи булінгу «Ні», «Безпечна школа. Маски булінгу».

Проведено інформаційно-просвітницькі заходи, години соціального педагога, спрямовані на формування у молоді стійких переконань щодо норм культури миру, толерантності, протидії конфліктам: урок – практикум « Я проти ксенофобії» -10 клас, урок – практикум «Вчимося вирішувати конфлікти» - 11-10 класи, «Урок  доброти» - 3 клас, година спілкування з елементами тренінгу «Толерантність: уміння співчувати» – 2 клас, «Ідеальний клас» - 5-6 класи, «Індикатори насильства»- 8-9 класи, розробка пам’ятки «Як захистити себе від насильства» - 9 клас.

Проведено  тематичні уроки, виховні класні години,  години правового спілкування, бесіди для дітей та молоді, спрямовані на надання допомоги, реабілітації постраждалих від гендерно-зумовленого насильства, розкриття ролі  та участі жінок у встановленні миру та запобіганні конфліктам.

З 25.11.2021 р. стартувала Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».   В рамках акції оформлено інформаційний стенд «16 днів проти насильства: пам’ятні дати». Проведено години спілкування «Календар 16 днів проти насильства», 9 клас, «Біла, червона і синя стрічки», 6 клас,  до Всесвітнього Дня солідарності з людьми, що живуть з ВІЛ/СНІДом -  «СНІД – загроза людству. Відкрий свої очі!» з учнями 8 класу, флешмоб «Червона стрічка» - 6 клас, тренінг «Я обираю безпечне життя» -10 клас, маршрут безпеки «Шляхи передачі ВІЛ» - 8-11класи.

З дівчатами старшої школи ведеться індивідуальна робота щодо профілактики ризикованої поведінки, так була проведена довірлива бесіда з окремими ученицями на тему:  «Раннє статеве життя: за і проти», «Небажані наслідки ризикованої поведінки».

З метою надання гендерно-чутливих освітніх послуг, запобігання та протидії всім формам насильства щодо жінок проведено уроки – практикуми «Стереотипи та упередження. Прояви дискримінації» - 10 клас, «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства»-9 клас. Оформлено інформаційний стенд «18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми».

Класними керівниками та вчителем предмету «Захист України» проведено бесіди з питань особливостей безпеки життєдіяльності дівчат та хлопців.   

У шкільній бібліотеці організовано книжкову виставку з теми  щодо подолання конфліктів, гендерно зумовленого насильства, реабілітації та реінтеграції осіб, які постраждали від конфліктів, надзвичайних ситуацій та насильства: «Світ без насильства».

 З метою запобігання тенденцій розширення ризиків і загроз впливу на соціально-психологічну безпеку особистості педагоги отримали рекомендації щодо профілактики суїцидальної поведінки серед здобувачів освіти.  В  2021-2022 н.р. в Ларжанському ЗЗСО не було виявлено жодного  нещасного  випадку  та випадку  суіцидального характеру.

В закладі  проводяться заходи щодо профілактики правопорушень серед учнівської молоді у вигляді годин спілкування на теми: «Кримінальна відповідальність неповнолітніх» (9-11 кл.), «Ти і закон»(7-8 кл.), «Знай свої права, виконуй свої обов’язки»(5-6 кл.), «Країна Законія» (1-4 кл.).

Соціальним педагогом школи, Гончаровою Д. І. постійно оновлюється інформаційний стенд згідно виховного плану школи: «Стоп булінг», «Хто відповідальний за вчинення булінгу?», «Види відповідальності неповнолітніх», «Наслідки протиправних дій», «Негативний вплив шкідливих звичок» тощо.

Щомісячно проводяться засідання РПП, на яких розглядаються проблемні питання в даній сфері, заслуховуються звіти вчителів – наставників, класних керівників, викликаються учні, що мають прояви девіантної поведінки. Також виносяться спільні рішення щодо заходів профілактичної роботи, превенції шкідливих звичок, делінквентної поведінки.

Проведена системна профілактична робота з метою попередження самовільного залишення дітьми школи. На  початку навчального року пройшов Всеукраїнський профілактичний  захід «Урок» задля своєчасного виявлення сімей, які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов навчання та виховання дітей відвідано сім’ї, в яких виховуються діти- сироти та позбавлені батьківського піклування, діти  з малозабезпечених сімей, сім’ї з СЖО. За результатами перевірки дітей, які не приступили до навчання без поважних причин не виявлено.

На постійному контролі знаходиться відвідування учнями школи. У зв’язку з пандемією COVID-19, у школі було запроваджено звітування по відсутнім у онлайн форматі. Проводився щоденний моніторинг на хворих учнів, вчителів та працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену корона вірусом SARS-CoV-2і у разі їх виявлення приймалися відповідні рішення. Заходи, які були проведені, спрямовані на підвищення ефективної діяльності,  активізацію діяльності педагогічного та учнівського колективів в напрямку правових знань та правової пропаганди  із запровадженням інноваційних методик профілактики правопорушень.

Також, у зв’язку з воєнними діями та оголошеним військовим станом у країні та необхідністю евакуюватися з небезпечних регіонів питання контролю за дітьми стало особливо гостро. Тому адміністрація школи тримала на постійному контролі пересування колективу школи. Класними керівниками налагоджений тісний контакт з кожною сім’єю. Проводився  щоденний моніторинг за пересуванням сімей і дітей в них. Учнів, які не виходили на зв'язок і не приступили до занять не було.

Ціннісне ставлення до природи, до праці

Питання екологічного виховання в умовах сьогодення теж набуло не аби якої актуальності. Учні закладу прийняли активну участь в щорічній міжнародній екологічній акції «World Cleanup Day» (День прибирання). 16.09.2021 року пройшла шкільна виставка «Щедрість рідної землі». У виставці розділу «Практичні навички роботи з природним матеріалом, володіння народними ремеслами» взяли участь учні 1-4, 5-х, 7 та 10 класів. В номінації «Практична природоохоронна робота» були представлені проєкти «Кролик» (презентація) Мараховської Ангеліни, 1 клас (вч. Бавенко И.М.) та звіт про проведення природоохоронних акцій «Чисте довкілля - чисте сумління» (колективна робота учнів 9 класу, вч. Шевченко О.П.). В номінації «Робота куточку чи музею хліба» була представлена колективна робота 10 класу, вч. Денисова Н.В. Наумовою В.С. була представлена  презентація проєкту  «Be healthy, be cool – Ларжанський НВК разом з Healthy Schools!» в рамках розділу «Інноваційна діяльність та передовий досвід».

Щорічна Всеукраїнська трудова акція «Парад квітів біля школи» знайшла своє місце у системі колективних творчих справ учнів 6 класу. Учні висадили декілька різновидів хризантем на території Ларжанського  дендропарку та   дійшли  до  висновку, що  жити  щасливо  і  жити  в  злагоді  з природою – одне  й  те  саме.

До святкування Дня туризму ДО «МІКС» запропонувала подивитися відео з красотами нашого краю «Одеська область краса тут!».  Україна неймовірна і її краса поряд з нами. Щоб бачити і помічати красу, потрібно зупинитися на мить і просто порадіти тому, що відбувається навколо.

            Учні 1-6 класів Ларжанського ЗЗСО приєдналися до Всесвітнього дня тварин та прийняли участь у «ІІ Міжнародному уроці доброти»: «Тварини - наші друзі», «Мій домашній улюбленець», «Захист тварин - відповідальність людей».

З  метою формування в учнів і вихованців дбайливого ставлення до природи; залучення молодого покоління до джерел і процесу створення виробів українського народного мистецтва; стимулювання розвитку творчого пошуку, художнього смаку при виконанні робіт і композицій, які символізують і відображають новорічну та різдвяну флористику 29 листопада була проведена шкільна природоохоронна акція «Ялинка». У  акції прийняли участь учнів 1-3, 5-8, 10 класів. Переважна більшість робіт виконана у номінації «Новорічна композиція». Найактивнішими були учні 2 класу (Н. Г. Лапшина), 1 класу (Бавенко І.П.), 6 класу (Наумова В.С.).

Діти початкових класів разом з батьками взяли участь у акції  «Допоможи птахам взимку»: змайстрували різноманітні годівнички, із задоволенням розвісили їх на території шкільного дендропарку та вдома, насипали корму для пернатих.

            В рамках Місячника ціннісного ставлення до природи з метою активізації роботи з учнівською молоддю щодо формування екологічної культури, ціннісного ставлення до біорізноманіття, залучення до практичної природоохоронної роботи, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни в пройшли  Всеукраїнські акції «Годівничка» та «Кожній пташині – по будиночку» до Дня зустрічі птахів.

Діти разом з батьками виготовили різноманітні оригінальні шпаківні. Під час акцій учні розмістили нові будиночки для пернатих. На уроках природознавства учні дізналися багато цікавого та незвичайного про птахів, взяли участь у вікторині «Птахи прилетіли, на крилах весну принесли».

Традиційно учні Ларжанського ЗЗСО є активними учасниками  акцій «Годівничка», «Першоцвіти», «Зробимо Україну чистою», Дня Довкілля.

Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності. Згідно річного плану роботи Ларжанського ЗЗСО 18.10-22.10 проводився тиждень профорієнтації. Протягом тижня проходили відповідні заходи: заходи до Дня відповідальності людини,  презентація літератури «Абетка працевлаштування», конкурс дитячих малюнків «Моя майбутня професія!», «Цікавий світ професій», «Професії моїх батьків або моя майбутня професія».

Профорієнтаційна робота в 2021-2022 навчальному році проводилася як в очному так і в дистанційному форматі. Проведено  профорієнтаційний захід  з випускниками стосовно вступної  кампанії в 2022 році та специфічні умови навчання у виші. Також,  соціальним педагогом проводилися профорієнтаційні бесіди, щодо вступу до вищих навчальних закладів країни за новими професіями у військовій справі.

Ціннісне ставлення до мистецтва

Художньо-естетичний аспект виховної роботи знайшов свою реалізацію в проведенні школою таких заходів: Свято Першого дзвоника «Школо, двері відчиняй, нових учнів привітай!», День Учителя «Подорож у шкільну країну очима учнів», Свято осені «Осінні посиденьки» (1-4 класи), Спортивні змагання до Дня збройних сил України, День Святого Миколая, дійства «Історії у новорічну ніч» (1-11 класи), святковий концерт ««А жінка на весну так схожа»», Свято Останнього дзвоника.

До Дня українського кіно організовано кінотеатр під відкритим небом, до Всесвітнього дня дитини відкрився шкільний кінозал.

До Всесвітнього Дня Української Хустки чарівні дівчатка 6 класу та педагогині Ларжанського ЗЗСО  приєдналися до флешмобу #УкраїнськаХустка.

 До дня Святого Миколая учні 6 класу власноруч виготовили новорічне печиво, а члени ДО «МІКС» привітали всіх учасників освітнього процесу зі святом. Для учнів 1-5 класів проведено квест «У пошуках подарунків від Миколая».

В рамках тижня  образотворчого мистецтва та музики «Мистецтво – це життя!» організовано персональну виставку робіт  образотворчого мистецтва «Твої таланти, Україно!!!» Порохового Нікіти, Бондаренко Аріанни, пройшов турнір знавців музики та образотворчого мистецтва «Найрозумніший» серед учнів 5х класів.

У лютому пройшов Тиждень  естетичного виховання, протягом якого проведено тематичні заходи: години спілкування «Несемо істину й любов», «Так ніхто не кохав», «Усе любов’ю зміряне до дна», «Душі прекрасні поривання», «Людина починається з добра», «Всьому початок є любов», гра «Тендітність чи мужність?» .

До відзначення 90-річчя утворення Одеської області в Ларжанському ЗЗСО пройшли поетичні читання рими Одещини.

Ціннісне ставлення до  сім’ї,  родини,  людей

Основні заходи, які спрямовані на реалізацію завдань морально-етичного виховання проведені в закладі: години спілкування, інформаційні хвилинки присвячених Міжнародному дню людей похилого віку.  Класні керівники провели тематичні заходи, бесіди, спрямованих на виховання у дітей поваги до людей похилого віку. Члени самоврядування привітали ветеранів педагогічної праці з Днем вчителя. Класними керівниками проведено виховні години та уроки доброти: «Що таке милосердя?» (3, 4 кл.), усний журнал «Мудрі та багаті літами» (7, 8 кл.), «Іде на зустріч юним, мудрість сивочола» (9 кл.). учнями 5-6 класів було виготовлено  вітальні листівки «Мої бабуся, дідусь найкращі» (5-6 кл.). Учні   Ларжанського ЗЗСО прийняли участь  у літературно-музичному вечорі на базі ДК с. Ларжанка, присвяченому Міжнародному дню людей похилого віку.

До Міжнародного дня людей з інвалідністю класними керівниками 1-4 класів проведено «урок  доброти» «Ріка добра з джерельця милосердя», організовано перегляд мультфільмів про життя дітей з обмеженими можливостями: «Подарунок»,   «Маленька каструлька Анатолія», «Акуратна Історія». Класними керівниками 5б, 6 класів проведено годину спілкування «Всі ми різні, але всі ми рівні». Учні 5а класу відвідали однокласника, який знаходиться на індивідуальній формі навчання. В 7-11 класах проведено інформаційні хвилинки «Терпиме ставлення до людей з обмеженими можливостями». Соціальним педагогом Гончаровою Д.І. оформлено тематичний вісник «16 днів проти насильства» в рамках якого відзначено 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю. Педагогом-організатором Биркою А.В. було проведено акцію доброти «Долоньки щирих побажань». Стартувала інформаційної кампанії «Для дітей - суспільство без бар’єрів».

До Міжнародного Дня толерантності в школі пройшла акція «Дружні долоньки єдності» та відповідні заходи.

До Міжнародного дня волонтера класними керівниками 5-11 класів проведено інформаційні години «Добрі справи сучасних добровольців», 1-4 кл. - уроки добра «Нехай комусь тепліше стане від наших добрих, гарних слів». Учні 2-4, 8 класів взяли участь у акції «Щедрий вівторок». Учні 6 класу започаткували проєкт «Добро починається з тебе».

            Ціннісне ставлення до  себе

            Відповідно до  плану  виховної   роботи  закладу в вересні проводився місячник  «Увага! Діти – на дорозі!». Проведені заходи були  направлені на виховання культури поведінки на дорозі, у громадському транспорті та на закріплення правил дорожнього руху. Протягом місяця класними керівниками були проведені різнопланові виховні заходи з метою поліпшення роботи із запобігання дорожньо-транспортному травматизму, формуванню навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах, удосконалення і узагальнення знань з безпеки дорожнього руху, правил пішоходів, безпечного поводження під час руху: рольова гра «Я знаю правила дорожнього руху», 1кл.; виховні бесіди «Моя дорога до школи», вікторина на тему ПДД, 2 кл.; виховні бесіди «Правила безпеки при травматизмі», «Правила для велосипедиста», «Правила поведінки вдома», 3кл.; гра-подорож «Дорожній рух- твій друг», 4 кл.; виховна бесіда «Дорога до школи», «Правила  дорожнього руху», «Безпека руху велосипедиста»,  5б кл., «Організація дорожнього руху до школи та додому. Правила безпеки при переході вулиці», 5а кл.; година спілкування «Щоб не трапилось біди - правил дорожніх дотримуйся завжди», 6 кл.; бесіда « Правила безпечного руху велосипедиста», «Дорожні знаки, розмітка», 7кл., година спілкування «Знай та поважай правила дорожнього руху», 9кл.; виховна година «Неуважнiсть на дорозi -небезпека для життя», 10 кл. В рамках Олімпійського тижня  учениці  2-5х класів під гаслом «Здоровим бути модно!» на власному прикладі показали, що треба бути активними та дотримуватися здорового способу життя. Згідно з річним планом Ларжанського ЗЗСО на 2021/2022 навчальний рік, з метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, здорового способу життя на основі розвитку життєвих навичок, виховання у підлітків дбайливого та усвідомленого ставлення до власного здоров’я; навчання учнів методів самооцінки та самоконтролю стану й рівня здоров’я в закладі з 04 квітня по 08 квітня 2022 року був проведений Тиждень здоров’я. Протягом тижня класними керівницями 1-11 класів були проведені різноманітні заходи, присвячені пропаганді здорового способу життя: відео-поради «Хочу, можу, буду- здоровим!» (1 кл.), «Корисні звички на кожен день» (2 кл.), «У здоровому тілі-здоровий дух» (4 кл.), урок-гра «Ми за здоровий спосіб життя» (3 кл.), години спілкування «Наше здоров'я в наших руках» (5-а кл.), «Ментальне та фiзичне здоров'я. Як піклуватися про себе» (10 кл.), «Вейпінг та здоров‘я людини» (11 кл.), тренінг «Умій казати «Ні!» (8 кл.), уроки-презентації «Здоровий спосіб життя» (5-б,7, 9 кл.), відео-челендж «Ми за здоровий спосіб життя» (6 кл.). Наші учні здобули необхідні знання та навички щодо здорового способу життя, відповідального ставлення до власного фізичного та психічного здоров’я.

Протягом 2021-2022 н.р. постійно велась робота з попередження дитячого травматизму серед учнів. Проведено планові бесіди, інструктажі, лекції з питань електробезпеки, правил поведінки на водоймищах, порядку дій населення при виявленні вибухонебезпечних предметів, пожежі, надання долікарської допомоги. З метою збереження життя, здоров’я дітей та учнівської молоді, підвищення їх обізнаності щодо небезпеки мін, вибухонебезпечних предметів та шкідливості дії хімічних речовин на здоров’я класними керівниками проведено з учнями  інструктажі  «Порядок дій у разі хімічної небезпеки», «Порядок дій під час аварії з викидом хлору», «Порядок дій при аварії з викидом аміаку», проведено Інструктаж з техніки безпеки «Вибухонебезпечні предмети та правила поводження з такими предметами», проведено батьківські збори про ризики, пов’язані з вибухонебезпечними предметами та роз’яснення правил поводження з такими предметами, вчителем основ здоров’я Наумовою В.С. організовано перегляд відео-роликів «Як діяти у разі знаходження вибухонебезпечного предмета», «Мінна небезпека».

На  період запровадження військового стану в Україні ( Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні») в школі, на постійній основі, проходить інформування учасників освітнього процесу та працівників (олайн зустрічі, хвилинки спілкування) про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії у зоні можливої надзвичайної ситуації; презентовано чат бот  «У разі надзвичайної ситуації або війни», в якому зібрані поради, як захистити себе у кризовій ситуації. Класними керівниками розповсюджується корисні поради від  UNICEF Ukraine «Важливо, як ніколи», «Дітям про вибухонебезпечні предеми»; ДСНС України «Мінна безпека. Що потрібно знати та виконувати»; базові правила поведінки та як діяти в разі виявлення мін та інших вибухонебезпечних предметів у серії коміксів «Мінна безпека не без ПЕКа» в-ва «Ранок».

Проведені цільові профілактичні заходи, інструктажі напередодні літніх канікул, доведені до відома батьків у класних групах. У школі наявний журнал реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності для учнів при проведенні позашкільних та позакласних заходів. 

В рамках місячника пожежної безпеки «Пожежам – ні!» для учнів Ларжанського ЗЗСО були проведені  виховні заходи під гаслом «Будь обережний з вогнем!». Учні  повторювали правила пожежної безпеки, аналізували ситуації виникнення пожежі стихійно під час якихось природних явищ, а також аналізували ситуації виникнення пожежі  від халатності самих людей.

З метою навчити здобувачів освіти критично сприймати інформацію, протидіяти маніпуляціям, педагоги Ларжанського ЗЗСО провели онлайн-уроки медіаграмотності для учнів: «Основи медіаграмотності», «Як бути медіграмотним?»,  «Бути медіаграмотним – сучасно!».

У  процесі аналізу стану виховної роботи Ларжанського ЗЗСО у 2021-2022 н.р. з'ясовано, що основні заплановані заходи з виховної роботи на навчальний рік виконані. Слід зазначити, що всі учні школи були задіяні в освітньому процесі. Педколектив школи доклали багато зусиль до виховання справжніх громадян України, людей, спроможних увійти у нове життя та йти обраним шляхом, а також працювали з батьками за сучасним форматом.

Виходячи із вище сказаного, вважати виховну роботу у 2021-2022 навчальному році такою, що відповідає плану та реалізації концепції національної школи в педагогічному процесі.

РОЗДІЛ ІV. УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Якість  освітньої діяльності неможлива без розуміння шляхів розвитку закладу освіти. Цілі розвитку та основні кроки задля їх досягнення формулюються у Стратегії розвитку, що містить визначення цінностей, які сповідує заклад.

Тому у 2021-2022 навчальному році адміністрація закладу освіти разом із передовими педагогами закладу та експертними групами працювала над створенням Стратегії розвитку на 2022-2026 роки для удосконалення якості освітніх послуг, які надає заклад, вироблення освітньої та наукової стратегії з урахуванням якісних змін у державі.

Створенню Стратегії розвитку у закладі освіти передувало анкетування педагогічних працівників, учнів та батьків, що дало змогу сформувати уявлення про наявний стан діяльності закладу. Анкетування проводилося цілком анонімно з використанням Google-форм у  листопаді 2021 року.

Серед педагогічних працівників у анкетуванні взяли участь 27 осіб.

         92,6 % вчителів зазначили, що у закладі освіти створені належні умови для постійного підвищення кваліфікації педагогів, їх чергової та позачергової атестації, добровільної сертифікації, 7,4% (2 педагогів) відповіли, що переважно ні.

         66,7% педагогів зазначили, що у закладі немає жодних перешкод для професійного розвитку, 5% - вказали на відсутність матеріального заохочення з боку керівництва (хоча перед Новим роком відбувається преміювання педагогічних працівників згідно наказу керівника), 8% вважають, що у закладі недостатня матеріально-технічна база, 7,4% (2 вчителі) відповіли, що цьому перешкоджає опір з боку керівництва.

         92,6% педагогів задоволені освітнім середовищем та умовами праці у закладі, 7,2% (2 вчителі) – незадоволені.

         81,4% відповіли, що в цілому психологічний клімат в закладі сприяє співпраці педагогів, 18,5% відповіли, що співпраця з колегами практично відсутня.

         24 педагоги, що брали участь в анкетуванні вважають, що керівництво закладу відкрите до спілкування, вони можуть вільно висловлювати свою точку зору, навіть якщо вона не співпадає з думкою керівництва, 3 колег дали протилежні відповіді.

Щодо результатів анкетування учнів, то:

         89% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у школі, 11%, відповіли, що не дуже.

         90% зазначили, що їм комфортно у школі, 10% відповіли, що не дуже комфортно.

         93% здобувачів освіти стверджують, що вони почувають себе безпечно у школі, 7% - здебільшого ні.

         55,6 % учнів зауважили, що не відчувають булінгу у школі, 36,1% відповіли щодо них були поодинокі булінгу та цькування, 5,6 % зазначили, що досить часто відчувають цькування.

         89% учнів відповіли, що керівництво закладу розглядає їхні звернення, 11 % зазначили, що їм невідомо про можливість звернення.

У анкетуванні батьків взяло участь 53 особи.

         90,6 % батьків зазначили, що їхня дитина охоче відвідує школу, 9,4% батьків відповіли, що неохоче.

         96,2 % зазначили в анкетуванні, що їм вдається поспілкуватися з керівництвом закладу та досягти взаєморозуміння, 3,8% (2 осіб) – дали протилежну відповідь.

         48 з опитаних батьків задоволені організацією освітнього процесу в школі, 5 батьків переважно незадоволені.

         86,8% батьків вважають, що учителі справедливо оцінюють навчальні досягнення їхньої дитини, 13,2% вважають, що інколи оцінювання несправедливе.

         69,8% батьків задоволені харчуванням дитини у школі, 13,2% - не задоволені, 17% учнів не харчуються у шкільній їдальні.

         75,5% батьків у анкетуванні зазначили, що їхні права як учасників освітнього процесу не порушуються, 18,9 відповіли, що інколи порушуються, але вирішуються, 4,7% (3 батьків) – інколи порушуються і не вирішуються.

 Під час розроблення Стратегії розвитку закладу та річного плану роботи закладу були враховані результати вищеописаного анкетування, особливо що стосується булінгу та цькування. Створена Стратегія розвитку закладу включає у себе реалізацію  протягом п’яти років проєктів, які дадуть змогу скерувати педагогів до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, задоволення освітніх потреб молоді, створення розвивального середовища, у якому б реалізувалася сучасна модель випускника, особистості, що володіє технологіями усного та письмового спілкування двома іноземними мовами, комп’ютерними технологіями.

Протягом 2021-2022 н. р. заклад освіти працював за освітньою програмою (погоджено педагогічною радою), складеною відповідно до Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, яка враховувала профільність навчання, побажання учнів та батьків та включала цікаві курси за вибором.

Освітня програма для 1-4 класу розроблена відповідно до Закону України «Про освіту», Державного стандарту початкової освіти на основі типової освітньої програми для 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Я. Савченко.

Освітня програма ІІ ступеня (базова середня освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти» на основі типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405.

Освітня програма  ІІІ ступеня (профільна середня освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти» «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти» на основі типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 408.

Реалізація інваріантної та варіативної складових навчального плану здійснювалась за  програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Варіативна частина робочого навчального плану в 2021/2022 н. р. була спланована на врахування побажання учнів, запитів батьків, кадрове та навчально-методичне забезпечення. Години варіативної складової використані для поглибленого та допрофільного навчання, курсів за вибором з метою надання якісної освіти.

У 2021-2022 навчальному році навчальний заклад працював за річним планом, затвердженим за засіданні педагогічної ради, що включав розділи із управлінської діяльності, навчально-виховної, навчально-методичної та виховної робіт, контрольно-аналітичну та фінансово-господарську діяльність закладу.

Річний план  роблений відповідно до Стратегії розвитку та освітньої програми, є основним робочим документом для організації повсякденної діяльності закладу освіти впродовж навчального року та передбачає реалізацію чотирьох основних напрямків роботи внутрішньої системи забезпечення якості освіти, а саме щодо освітнього середовища, системи оцінювання освітньої діяльності учнів, системи педагогічної та управлінської діяльностей. Стратегія розвитку закладу має реалізовуватися через систему планування.

Для здійснення самооцінювання якості освітньої діяльності у закладі освіти розроблена внутрішня система забезпечення якості освіти, що включає критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та здобувачів освіти, управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти, систему та механізм забезпечення академічної доброчесності, інклюзивного навчання тощо. Проте повинна визнати, що моніторинг освітньої діяльності протягом 2021-2022 року здійснювався лише частково, що певною мірою пов’язано із карантинними обмеженнями та воєнним станом.

Протягом 2021-2022 навчального року здійснено генеральне прибирання у підвальному приміщенні навчального закладу. Підвальне приміщення підготовлене до використання в якості сховища у разі надзвичайних ситуацій.

Школа  працює в режимі стабільності, ліміти на використання енерго- та газоносіїв не перевищено. Проте, на сьогодні залишається багато нагальних проблем, які необхідно вирішити. Це оновлення інтер’єру актового залу та придбання нового спортивного майданчика. Адміністрація закладу постійно вивчає потреби учнів та працівників, готує і доводить до відома засновника запити для задоволення потреб закладу освіти та відстежує їх реалізацію.

Для успішної роботи та конструктивної взаємодії здобувачів освіти, їх батьків, педагогічних та інших працівників закладу освіти важливе значення має створення сприятливого психологічного клімату у колективі. Психологічний клімат у закладі освіти є визначальним чинником для створення комфортних умов для здобувачів освіти та педагогічних працівників. Результати анкетування, проведенні у березні, свідчать в загальному про сприятливий психологічний клімат у колективі, проте часто між учасниками освітнього процесу виникають непорозуміння, вирішити які буває нелегко. Завжди схиляюся до конструктивного вирішення конфліктів задля прийняття рішення, яке задовільнятиме учасників конфлікту. Важлива роль у цій роботі повинна належати психологу закладу. Нажаль ця посада знаходиться на ваканції, проте ми працюємо у цьому напрямку.

Однією з важливих складових управлінського процесу є безумовне виконання вимог статті 30 Закону України «Про освіту», яка визначає перелік обов’язкової інформації, яку заклад має оприлюднювати. У нашому навчальному закладі створений та активно функціонує офіційний сайт, де є відкритий доступ до вищезгаданої публічної інформації, що знаходиться у рубриці «Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти». Сайт закладу постійно оновлюється, висвітлює події, які відбуваються у житті школи, є одним із інструментів організації дистанційного навчання. Шкільне життя навчального закладу висвітлюється також на офіційній Facebook-сторінці закладу, що є більш популярною серед учнів та батьків.

Кадрова політика закладу спрямована на забезпечення закладу освіти кваліфікованими педагогічними та іншими працівниками. Протягом 2021-2022 н. р. заклад освіти був забезпечений кадрами на 98%.  На даний час вакантними у нас залишається педагогічна посада практичного психолога (0,75 ставки).  

   У 2021-2022 н.р. у закладі загальної середньої освіти працювало 32 педагогічних працівника, у тому числі директор, два заступника директора з навчально-виховної роботи, 21 вчитель, 2 асистента вчителя, 1 педагог-організатор, 1 соціальний педагог та 2 вчителя, що перебували у відпустці за доглядом за дитиною до 3-х років. В бібліотеці працює 1 бібліотекар.

    Якісний склад вчителів - предметників на кінець навчального року має наступний розділ за кваліфікаційними категоріями:

    спеціалістів вищої категорії - 13(40,6%), з них: педагогічне звання старший вчитель – 5(15,6%), вчитель –методист-1 (3,1%), спеціалісти першої категорії- 2(6,2%), спеціалісти другої категорії – 2 (6,2%), спеціалісти – 9(28%).

    Віковий склад педагогічних працівників становить:

до 30 років - 8(25%)

31-40 років - 6(18,7%)

41-50 років - 8(25%)

51-60 років – 7( 21,7%)

      Статевий склад педпрацівнивників має позитивну тенденцію до збільшення. На кінець 2021-2022 н.р. вчителів вищої категорії у порівнянні з 2020-2021 н.р. збільшилось на 6,4 %.

       Таким чином, у Ларжанському ЗЗСО проводилась системна робота по забезпеченню освітнього процесу кваліфікованими кадрами. Разом з тим ні один вчитель початкових класів не згодвся пройти сертифікацію.

У закладі протягом року проводилася системна робота щодо вдосконалення та посилення мотиваційного аспекту атестації в професійному зростанні педагогічних кадрів, здійснювався організаційно-методичний супровід атестації як засобу підвищення кваліфікації та професійної майстерності педагогів. Реалізований план проходження педагогічними працівниками атестації. Було про атестовано таких педпрацівників:

1.         Денисова Н.В.- учитель англійської та німецької мов, відповідає займаній посаді, підтвердити раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»

2.         Колодєєва О.І.- учитель математики, відповідає займаній посаді, підтвердити раніше присвоєну кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії».

3.         Арешкіна Т.О. – учитель фізики, відповідає займаній посаді, встановити кваліфікаційну категорію «спеціаліст».

4.         Лунгу Л.А. – асистент вчителя, відповідає займаній посаді, встановити кваліфікаційну категорію «спеціаліст».

    Результати атестації продемонстрували обізнаність вчитель у питаннях чинного законодавства в галузі освіти, навчально-методичного забезпечення предмету, який викладається, ведення шкільної документації, психолого-педагогічної та методичної літератури, нових освітніх технологіях та методиках щодо організації освітнього процесу.

У ході атестації педагогічних працівників було проведено тижні педагогічної майстерності вчителів, де педагоги демонстрували свої надбання, ділилися досвідом роботи з колегами.

Адміністрація навчального закладу сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, розроблений перспективний план підвищення кваліфікації та план підвищення кваліфікації на рік. Планові курси педагогічні працівники проходять на базі ОІППО, педагоги закладу освіти є активними членами вебспільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На урок», «Прометеус», «Едера» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

При проведенні атестації адміністрація школи приділяє належну увагу моральному заохоченню педагогічних працівників, представляючи їх до нагородження грамотами різного рівня.

Щороку, згідно статті 57 Закону України «Про освіту» щодо виплати педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків педагогічні працівники отримують  матеріальне заохочення у кінці календарного року.

У  роботі з працівниками дотримуються партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. Завдяки  такому стилю керівництва у школі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим педагогам надається більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюються необхідні умови для самореалізації. У кожному бачимо особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей.

1.3.      Мета, основні напрямки роботи та завдання школи на 2022-2023 навчальний рік

Мета: створити сприятливі умови для саморозвитку та самореалізації педагогів і учнів, ефективного розвитку усіх напрямів педагогічної діяльності школи.

 Приорітетні  напрямки роботи Ларжанського ЗЗСО у 2022-2023 навчальному році  

Спрямувати зусилля на реалізацію таких навчально- методичних проблем:

Педагогічна проблема:

«Реалізація особистісно орієнтованого навчання з метою формування ключових компетентностей моделі випускника початкової, базової та старшої школи»

Методична проблема:

«Формування інноваційного освітнього середовища на основі педагогіки партнерства в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризма».

Виховна проблема:

«Соціалізація особистості на засадах створення сприятливого освітнього середовища в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризма».

   Головне в діяльності на 2021-2022 навчальний рік:

 1. Моніторинг виконання планів, програм, ефективності виконання управлінських рішень, доведення їх до повного виконання, рефлексія і корекція;
 2. Підвищення компетентностей педагогів, співставлення результатів з вимогами програми Сертифікації педагогів та критеріям професійного стандарту. Моніторинг інформаційної освіти через дистанційні курси;
 3. Розвиток емоційно-вольової сфери здобувачів освіти, батьків по мотивації на розвиток наскрізних вмінь і навичок, ключових компетентностей, як першочергових завдань перебування дитини в освітньому закладі на цій основі підвищення якості освіти;
 4. Розвиток матеріальної бази, залучення коштів по фандрайзингу, безпечного освітнього простору та розвивального освітнього середовища;
 5. Ефективне використання варіативної частини робочого навчального плану, який має використовуватись для розвитку компетентностей, наскрізних вмінь і навичок, проектної діяльності, наскрізного виховання;
 6. Розвиток виховної діяльності на основі Банку морально-етичних, суспільно-політичних цінностей, активних форм виховання;
 7. Попередження правопорушень, булінгу, конфліктів, їх своєчасний розгляд і виконання рекомендацій;
 8. Створення простору загальнолюдських та національних цінностей як виховний пріоритет;
 9. Партнерство ЗЗСО, батьків, громадськості як запорука виконання місії, завдань і принципів освітньої діяльності.

Основні завдання, які ставляться на 2022-2023 навчальний рік:

1. Формування безпечного освітнього простору освітнього закладу для всіх учасників освітнього процесу, створення безпечних умов для здобуття освіти, забезпечення її доступності (відповідно безпекової ситуації).

2. Підвищення якості результатів освітнього процесу в умовах реалізації Концепції Нова Українська школа, Державного стандарту початкової школи, подальшої роботи над впровадженням Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, роботи над впровадженням елементів технологій дистанційного навчання.

3. Створення умов для розкриття та сприяння реалізації індивідуальних творчих здібностей і обдарувань кожного учня закладу.

4. Формування цінностей і компетенцій необхідних для самореалізації здобувачів освіти, якостей успішної людини творця свого майбутнього.

5. Формування позитивного іміджу закладу, розвиток партнерських відносин між учасниками освітнього процесу, між школою та її оточенням.

6. Створення якісних умов для надання освітніх послуг особам з особливими освітніми потребами (інклюзивне, індивідуальне навчання).

7. Розвиток творчої ініціативи, академічної свободи та доброчесності педагогів, підвищення їх кваліфікаційного та професійного рівня, компетентності, духовності та відповідальності за результати своєї праці, вироблення системи стимулів для підвищення фахової майстерності педагогів та ефективності їх роботи.

8. Розвиток у здобувачів освіти пізнавальних інтересів і здібностей, потреб глибокого і творчого оволодіння знаннями, розвиток критичного мислення та емоційного інтелекту, навчання самостійного набуття знань, прагнення і мотивації постійно навчатись протягом усього життя

9. Активізувати позакласну роботу з предметів, роботу з обдарованими учнями по підготовці їх до участі та результативності участі в Всеукраїнських  учнівських предметних  олімпіадах.

10. Розвиток матеріально технічної бази та покращення умов освітньої діяльності освітнього закладу (відповідно фінансових можливостей, умов та особливостей воєнного стану).

11. Організація різнорівневої взаємодії та співпраці всіх учасників освітнього процесу в боротьбі та  протистоянні  російській агресії.

Аналіз діяльності Ларжанського закладу загальної середньої освіти за 2021/2022 навчальний рік та завдання на 2022/2023 навчальний рік

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу.       Працівники школи постійно працюють над його оновленням та покращенням. В закладі освіти облаштувається територія з урахуванням доступності та універсального дизайну.

 Територія закладу огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотранспорту, на території̈ закладу немає «схованок», де учні можуть залишитися без нагляду дорослих. Територія закладу є достатньо озелененою. Школа знаходиться на території дендропарку.

 Навчальні приміщення початкової школи (навчальні кабінети, допоміжні приміщення, туалетні кімнати) непрохідні (відокремлені) від приміщень для учнів старших класів.

 Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини та рекреації).

Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної зали.

Заклад освіти дотримується режиму провітрювання, у навчальних кабінетах є графік провітрювання.

 Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам.

 Приміщення для харчування відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Посуду вистачає на всіх учасників освітнього процесу. В приміщенні для приготування їжі дотримуються режиму зберігання продуктів та готових страв.

Результати анкетування учнів щодо комфортного перебування в закладі освіти наступні:

         89% здобувачів освіти зазначили, що їм подобається перебування у школі, 11%, відповіли, що не дуже.

         100% зазначили, що їм комфортно у школі.

Заклад освіти підключений до високошвидкісного інтернету (більше 100 МБ/с), що значно покращує освітній процес у школі і дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет. Мережа Інтернет стала доступною у всіх кабінетах школи, крім того у фойє закладу, зонах рекреації, коридорах відкрита «гілка» безкоштовного WІ-FІ, яку учні використовують для пошуку необхідної інформації з власних ґаджетів. А у всіх навчальних кабінетах інтернет та WІ-FІ працюють за допомогою  іншої закритої «гілки», призначеної для проведення занять у аудиторіях. Це рішення дозволило уникнути перевантаження мережі у навчальному закладі та одночасно зробило доступною для всіх дітей мережу Інтернет. Учні,  які не мають можливості підготувати необхідну для навчання інформацію з використанням Інтернету дома, спокійно можуть це зробити у навчальному закладі з використанням власних ґаджетів. Учні, які не мають власних мобільних пристрої можуть кожного дня до 17.00  працювати на комп’ютерах, які також підключені до мережі Інтернет в кабінеті інформатики. Важливою умовою функціонування безпечного освітнього середовище є наявність безпечного контенту, який запобігає доступу учнів до заборонених сайтів. Вчитель інформатики Арешкіна Т.О. працювала у цьому напрямку та забезпечила його реалізацію.

Навчальний заклад повністю оснащений системою протипожежного оповіщення, датчиками протипожежної сигналізації з різним спектром дії та підключений до пульта централізованого пожежного спостерігання. Даний пристрій забезпечує цілодобовий контроль та оповіщення за пожежною безпекою у навчальному закладі.

Право громадян на доступну освіту реалізується шляхом запровадження різних форм навчання, однією з яких є навчання за інклюзивною формою. Протягом 2021/2022 навчального року у закладі освіти, відповідно до заяв батьків та висновку ПМПК, було організовано інклюзивне навчання у 5б ,8, 9 класах. Організовано роботу з асистентами вчителів, які пройшли курсову перепідготовку. На початок навчального року для учнів з особливими освітніми потребами розроблено індивідуальну програму розвитку за участю батьків, класних керівників, психолога. ІПР протягом року переглядалася, доповнювалася відповідно до можливостей та розвитку дітей. За висновками ПМПК введено корекційно-розвиткові заняття з розвитку мовлення, соціально-побутового орієнтування, ЛФК. У закладі освіти тричі на рік відбувається засідання команди супроводу дітей з ООП щодо складання та доповнення індивідуальної програми розвитку дитини із залученням фахівців з інклюзивно-ресурсного центру.

На виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», положення про індивідуальну форму навчання, на підставі висновку лікарняної установи 2 учні навчалися вдома за індивідуальною формою. Навчання здійснювали кваліфіковані фахівці за розкладом, погодженим з батьками та затвердженим директором ЗЗСО та індивідуальними програмами з кожного предмета відповідно до чинних навчальних програм, в яких визначено зміст та обсяг матеріалу, що підлягав вивченню та засвоєнню. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснювалось вчителями відповідно до Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти. Облік проведених занять фіксувався у журналах для індивідуальних занять.

Педагогічними працівниками та батьками були створені оптимальні умови для здобуття необхідного освітнього рівня, відповідно до індивідуальних здібностей, можливостей та стану здоров’я учнів. Індивідуальне навчання проводилось у відповідності до чинного законодавства. Навчальні програми з усіх предметів виконано.

Цілеспрямована робота в закладі спрямована на запобігання жорстокості та насиллю в шкільному середовищі. У грудні проведено акцію «16 днів проти насильства», у січні учні 6-8 класів відвідали захід «Школа без булінгу». На сайті школи розміщено корисні матеріали щодо теми антибулінгу. У вересні 2021 року на педагогічній раді затверджено «Положення про порядок розгляду випадків булінгу (цькування) у закладі освіти, яке встановлює норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування у відносинах між учасниками освітнього процесу.

Робота навчального закладу із запобігання дитячому травматизму упродовж 2021/2022 навчального року здійснювалась відповідно до Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», наказів Міністерства освіти і науки України від 31.08.2001 № 616 «Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах» (зі змінами), в редакції, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 07.10.2013 №1365 «Про внесення змін до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», від 01.08.2001 №563 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти» (зі змінами), від 18.04.2006 №304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами), листів Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-266 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки під час канікул», від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання методичних матеріалів щодо організація навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності в загальноосвітніх навчальних закладах.

У 2021/2022 навчальному році питання збереження життя і здоров’я учнів та запобігання випадкам дитячого травматизму розглядалося на засіданнях педагогічної ради, інструктивно-методичних нарадах при директорові, засіданнях кафедри виховної роботи тощо.

У навчальному закладі наявна система профілактичної роботи з цих питань, яка включає в себе комплекси занять за розділами, які учні вивчають на уроках з «Основ здоров’я» та на годинах спілкування. Упродовж навчального року проводились Дні безпеки, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму згідно з планами виховної роботи.  В навчальному закладі  оформлені стенди з попередження дитячого травматизму. На кожному поверсі розташований план евакуації на випадок пожежі або інших стихійних лих. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в школі у 2021/2022 навчальному році знаходився під щоденним контролем адміністрації школи.

У класних журналах 1-11-х класів були відведені окремі сторінки для бесід із правил дорожнього руху, правил протипожежної безпеки, з профілактики отруєння, правил безпеки при користуванні газом, правил безпеки з користування електроприладами, правил безпеки з вибуховонебезпечними предметами, правил безпеки на воді, правил безпеки у воєнний час та інші виховні заходи з попередження усіх видів дитячого травматизму.

Учителями проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності, що зафіксовано в окремих журналах на уроках фізичної культури, трудового навчання, фізики, хімії, інформатики, біології, під час прогулянок, екскурсій; бесіди з попередження усіх видів дитячого травматизму перед виходом на осінні, зимові та літні канікули.

Аналізуючи наслідки травматизму серед учнів за 2021/2022 навчальний рік, ми  можемо стверджувати, що  випадки травм знизилися. З вересня 2021 по червень 2022 року було зафіксовано 3 випадки травм побутового характеру. 

У 2022/2023 навчальному році педагогічному колективу необхідно продовжити систематичну роз’яснювальну роботу з питань попередження дитячого травматизму та контроль за поведінкою учнів на перервах та під час екскурсій.

Протягом 2021-2022 навчального року системно здійснювався контроль за виконанням вимог щодо безпеки життєдіяльності учнів, дотримання правил дорожнього руху, технічної безпеки, протипожежної безпеки під час навчально-виховного процесу та в позаурочний час. У роботі з дітьми педагогічні працівники дотримувалися вимог законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», комплексних заходів по школі щодо збереження життя та здоров’я учнів, запобігання травматизму серед учнів. Класні керівники вчасно проводили з учнями інструктажі з ТБ, заходи в рамках тематичних тижнів з безпеки життєдіяльності, щотижневі бесіди про збереження життя та здоров’я, про що робили записи встановленої форми в журналах з ТБ, планах класних керівників, класних журналах.

Питання безпеки життєдіяльності учнів під час навчально-виховного процесу та в побуті обговорювалися під час засідань педагогічних рад, на нарадах при директорі, на класних батьківських зборах.

Класні керівники та вчителі постійно тримають під контролем своїх учнів. На кожному поверсі є чергові вчителі, класні керівники  супроводжують та знаходяться разом з дітьми  в їдальні. Володіють інформацією про місце знаходження дітей в позаурочний час, залучають до гурткової роботи, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.

З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах протягом навчального року організовується чергування по школі вчителів. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:

         класним керівникам потрібно постійно контролювати своїх учнів під час перебування в школі, не перекладати свою відповідальність на інших вчителів;

         класним керівникам  1-4 класів та вчителям-предметникам відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіку чергування вчителів по школі»;

         класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у школі, виховувати повагу до чергового учня та вчителя.

Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту школи у 2021/2022 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2021/2022 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану, воєнного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів  та постійного складу навчальних закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів школи проводилася під час вивчення курсів  «Основ здоров‘я» у 4-9-х класах; предмета – Захист України у 10-11-х класах.

Перевірка і закріплення учнями та педагогічним колективом навчального закладу теоретичних знань з ЦЗ, практичних навичок під час дій у екстремальних умовах здійснювалася під час проведення у закладі Дня цивільного захисту (дистанційний формат).

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального збалансованого харчування дітей протягом часу перебування у закладі. Організація харчування учнів закладу регламентується законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» (зі змінами та доповненнями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України), іншими нормативними документами.

Згідно з вищезазначеними документами та затвердженого перспективного меню  для учнів 1-4 класів, пільгових категорій  забезпечено сніданками.  Гаряче харчування  учнів відбувається згідно графіку у їдальні. За необхідності, діти забезпечуються дієтичним харчуванням. Щоденний контроль за організацією харчування учнів 1-11 класів здійснюється медичною сестрою, соціальним педагогом.

Протягом року адміністрацією закладу та органами громадського самоврядування  здійснювалися перевірки організації та якості харчування.

Необхідними складовими процесу організації харчування у закладі  є:

         видання відповідних наказів;

         затвердження списку дітей пільгової категорії;

         відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;

         приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;

         складання меню-розкладу;

         виготовлення страв;

         проведення реалізації готових страв;

         ведення обліку дітей, які отримують безкоштовне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків; дітей , які потребують дієтичного харчування;

         контроль за харчуванням з боку адміністрації, класних керівників, батьків учнів;

         інформування батьків  під час проведення батьківських зборів про організацію харчування дітей у закладі.

Продукти харчування  та продовольча сировина надходять  до навчального  закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічного експертизи). Облік дітей, охоплених безкоштовним харчуванням, та за кошти батьків здійснюється класними керівниками, які вчасно повідомляють про наявність учнів особу, відповідальну за організацію харчування.

В шкільній їдальні не допускається використання продуктів харчування без відповідного сертифікату якості; реалізація страв та виробів, продуктів харчування, які не допускаються в дитячому харчуванні, використання обладнання та інвентарю  не за призначенням. Щомісяця заступником директора з навчально-виховної роботи Димитрієвою І.А. разом з громадською комісією, бракеражною комісією перевіряється стан організації харчування в закладі, за результатами перевірки складено акти перевірки, які затверджені директором. Обов’язково в закладі ведеться щоденний облік харчування дітей за бюджетні кошти та батьківські кошти, згідно акту та журналу обліку харчування.

В закладі працює соціально-психологічна служба. Вона представлена роботою соціального педагога, який здійснював соціальний супровід освітнього процесу, метою якого є створення в закладі умов для максимально успішного особистісного розвитку, навчання і соціалізації дитини. Пріоритетними напрямками  роботи соціального педагога  в  2021-2022 н. р. були: вдосконалення  соціально-педагогічного патронажу дітей, що опинились в складних життєвих обставинах, виховуються в неблагополучних родинах; організація комплексного підходу до вирішення проблем з дітьми «групи ризику», що перебувають на ВШО, схильні до пропусків учбових занять без поважних причин; системна взаємодія  класних керівників та соціально–психологічної служби у вирішенні проблемних питань; профілактика булінгу, мобінгу в учнівському середовищі та різних проявів девіантної або адиктивної поведінки; організація семінарів – практикумів для педагогів закладу з метою ознайомлення з різними формами та методами роботи з дітьми, що потребують особливої педагогічної уваги (діти «групи ризику», обдаровані, діти з ООП); превенція протиправної поведінки серед учнівської молоді.

За 2021/2022 навчальний рік соціальним педагогом Гончаровою Д.І. вивчено та оцінено соціальний статус кожного учня. Створені соціальні паспорти класів та закладу, які своєчасно доповнювалися, корегувалися. Надавались індивідуальні консультації з соціально-правового захисту та підтримки учням, батькам, опікунам, класним керівникам. Використовувався комплекс правових норм, спрямованих на захист прав та інтересів дітей.

             Щомісяця проходили засідання Ради профілактики правопорушень, згідно плану роботи,  обговорювались питання стосовно учнів, що перебувають на ВШО, роботи класних керівників з профілактики шкідливих звичок, різних проявів девіантної поведінки, булінгу, протидії торгівлі людьми. На засіданнях РПП обговорювались наступні питання: 

o          Про роботу соціально – психологічної служби з дітьми, що виховуються в неблагополучних родинах.

o          Суспільна активність учнів, що мають прояви девіантної  та делінквентної поведінки.

o          Про роботу щодо запобігання расизму, ксенофобії та булінгу в учнівському середовищі.

o          Про стан індивідуальної роботи класних керівників з учнями, які потребують особливої педагогічної уваги.

 Соціальним педагогом сумісно з класними керівниками проводилась індивідуальна робота з учнями «групи  ризику». Складено індивідуальні картки роботи, проведено також діагностичну роботу з метою виявлення типу важковиховуваності тощо. Налагоджено співпрацю з батьками цих дітей, надано рекомендації як вчителям, так і батькам щодо роботи  з ними.

            Велику увагу було приділено роботі з дітьми з ООП:  Складено банк даних дітей з ООП. На кожну дитину заведено картку соціально – педагогічного спостереження, де занотовувались особливості поведінки дітей під час навчального процесу, перерви, у спілкуванні з оточуючими. На підставі отриманих результатів досліджень надавались рекомендації вчителям–предметникам щодо взаємодії з дітьми з ООП. Велась індивідуальна консультаційна  робота з батьками, проводились індивідуальні, групові бесіди з учнями з метою формування сприятливого мікроклімату в класі для адаптації та інтеграції дітей з ООП в шкільне середовище. Соціальний педагог є членом Команди Супроводу, отже приймала  безпосередню участь в розробці ІПР на початку І семестру, здійснювала аналітичну діяльності щодо ефективності роботи з дітьми з ООП,  «роботу над помилками», складала план дій на наступний семестр. На прикінці ІІ семестру проаналізовано роботу за 2021/2022 н.р. Отримані висновки мають лягти в основу ІПР в наступному навчальному році.  Налагоджено співпрацю з фахівцями ІРЦ, щодо організації навчання дітей з ООП.

Соціальним педагогом школи протягом року було проведено 39 годин соціального педагога в режимі офлайн (годин спілкування з елементами тренінгу, рольових ігор, лекцій, інтерактивних бесід)  для учнів 1-11  класів з метою: профілактики різних проявів девіантної поведінки  («Коротко про алкоголь та наслідки його вживання», «Проблеми в житті залежної людини», «Здорове вирішення життєвих проблем», «Не дай себе обдурити», «Розумне і змістове проведення дозвілля»), профорієнтації («Прагніть досягнути успіху…», «Моє професійне самовизначення», «Ким я хочу стати», «Ким я бачу себе за 10 років», «Подорож під назвою життя», «Подолання невдач – шлях до успіху», «Усі професії хороші, усі професії потрібні»), формування гендерної рівності («Гендерна рівність: крок у європейське майбутнє»,     «Я – хлопчик, я – дівчинка, ми різні, ми рівні», «Гендерна рівність та стереотипи», «Чесна толерантність»,        «Гендерна рівність: чи існує вона в Україні та для чого вона потрібна?»), протидії торгівлі людьми («Протидія торгівлі людьми», презентація «Попередження торгівлі людьми», «Я їду за кордон», «Життя – головна цінність людини», «Ситуації небезпечних пропозицій»,  «Критичне мислення як захист від небезпеки», «Протидія торгівлі людьми», «Третє тисячоліття: рабство існує»), безпечного інтернету («Захист даних. Конфіденційність в інтернеті»; «Безпечний інтернет. Кібербулінг», тренінг «Безпечний інтернет», «Нікнейм в інтернет - спілкуванні», веб – квест «Захист інформації в інтернеті». Було підготовлено ряд  інформаційних  довідок на стенді соціально – психологічної  служби:  «Урок толерантності або вчимося співчувати», хвилинка порад «Як допомогти дітям упоратись з булінгом»,        «Торгівля людьми», «18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми»,  «Весь світ у долонях дитини», «Свобода чи вседозволеність?»,  «Знаємо та реалізуємо свої права», «Як будувати країну свого життя», «Навчальні заклади регіону: перспективи та ризики», «Правова держава: ідея і дійсність», «Твоя правова культура»,         «Молодь! Відстоюй свої права!», «СНІД: подумай про майбутнє - обери життя», «Протидія стигмі і дискримінації».

На початку навчального року соціальним педагогом сумісно з адміністрацією закладу було розроблено антибулінгову програму, мета якої була протидія різним проявам  насильства над дітьми. Ця програма передбачала ряд етапів (організаційний, просвітницький, аналітичний ) та заходів: «Скажи булінгу «Ні!» - перегляд та обговорення циклу мультфільмів, які навчають цінувати кожного: «Жив собі чорний кіт», «Про пташок», «Курка, яка несла всяку всячину», «Гидке каченя»,             «Зупиніться! Моя історія про булінг»,  «Чи є булінг в моєму житті?», «Моделі поведінки в конфліктній ситуації»,             «Як уникнути бійки і конфлікту»,         «Оцінка проблемної ситуації та прийняття рішення»,       «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе».

Робота з педагогічними працівниками закладу носила консультаційний та просвітницький характер (індивідуальні консультації, виступи на педагогічних нарадах, конференціях, засіданнях кафедр, організація семінарів-практикумів): «Створення безпечного освітнього середовища»,           «Особливі діти – звичайні потреби», «Стресменеджмент для педагогів».

Було приділено увагу роботі соціального педагога з батьками (виступи на батьківських зборах, індивідуальне консультування тощо). З 24.02.2022 р. робота велась в  телефонному режимі або  онлайн. Зроблено ряд публікацій  для учнів та їх  батьків на сайті школи:  «Загрози та їх уникнення: інформаційна безпека дітей в мережі» Поради батькам;  «Шкільна освіта в умовах воєнного стану», «Допомога онлайн. Сервіси, які допоможуть українцям під час війни», «Як пережити кризу та зберегти спокій», «Як допомогти та підтримати дітей», «Психологія воєнного часу».

Окремо проводилась індивідуальна та групова  робота з дітьми, що  опинились в складних життєвих обставинах, виховуються в  неблагополучних родинах та перебувають на, обліку в ЦСС. Соціальний супровід «на місці» здійснює соціальний працівник  ІІ категорії ІЦСССДМ,  Арменчу Т.Є. Сумісно з Арменчу Т.Є. неодноразово відвідувались учні вдома, проводилось обстеження умов проживання дітей, велись профілактичні та роз’яснювальні бесіди з батьками, надавалась консультаційна допомога. Складено акти обстеження житлово – побутових умов проживання дітей, протоколи бесід з батьками про відповідальність за несумлінне виконання своїх  батьківських обов’язків, надано консультативну допомогу щодо постановки на облік до УПСЗН та надання пільг. Також ведеться індивідуальна робота з дітьми, що перебувають під опікою родичів та мають статус дитини ПБП. Двічі на рік обстежувались умови проживання  (акти наявні), систематично велись бесіди  з прийомними батьками та опікунами щодо навчання та виховання дітей, надання пільг при вступі дітям ПБП.

Протягом всього навчального року приділялась особлива увага стану відвідувань занять деякими учнями, в терміновому порядку з’ясовувалась причина відсутності на уроках. Класні керівники вели спільну роботу з соціальним педагогом щодо зменшення рівня девіації та залучення дітей до навчання. Проводилась також робота з батьками. З метою профілактики протиправних дій з учнями вели бесіди представники ювенальної превенції Ізмаїльського ВП ГУМП в Одеській області.

Навчання дітей протягом  І семестру через карантинні обмеження велось  короткотривалий час  офлайн, ІІ семестр, через  воєнний стан,  проходив дистанційно. Робота соціального педагога перейшла  здебільшого в онлайн формат. Було створено кабінет соціального педагога на платформі Класрум, звідки і велись години соціального педагога, згідно виховного плану Ларжанського  ЗЗСО та плану роботи соціального  педагога. Консультування дітей та батьків відбувалось в телефонному режимі та за допомогою сайту школи.

Через воєнні дії в Україні, в роботі соціального педагога з’являється новий напрям роботи та нова соціальна категорія: діти, що пережили бойові дії, діти вимушених переміщених осіб. В Ларжанському ЗЗСО станом на 09.06.2022 р. дітей даної категорії немає. Отже робота з дітьми даної категорії не велась.

Через дистанційне навчання ускладнилась робота з дітьми, що виховуються в неблагополучних родинах. Ці діти не завжди мають необхідне обладнання для навчання та безперебійний доступ до інтернету. Навчальні заняття відвідували несистематично. Велась індивідуальна    роз’яснювальна робота з батьками щодо необхідності створення належних умов навчання та неприпустимості порушень розпорядку школи та пропусків занять без поважної причини.

Аналізуючи роботу за 2021-2022 р. навчальний рік, можна дійти висновки, що робота велась за всіма напрямками на достатньому рівні, майже всі завдання виконано в повному обсязі. Але негативно впливає на повноцінну роботу соціально – психологічної служби відсутність в закладі освіти практичного психолога; невисокий рівень правової та психолого – педагогічної культури батьків. Існує ряд проблемних питань, вирішенням яких слід приділити увагу в наступному навчальному році:

-          Посилення просвітницьку  роботу серед батьків;

-          Залучення до роботи з учнями вузьких фахівців (лікар – інфекціоніст, нарколог, представники правоохоронних органів тощо) з метою профілактики девіантної та ризикованої поведінки серед учнів;

-          Запрошення до закладу представників різних професій з метою ознайомлення дітей з тонкощами роботи в тій чи іншій сфері та професійного визначення випускників.

Педагогічний колектив особливу увагу приділяє створенню безпеки в освітньому середовищі закладу, в якому наявні сучасні умови навчання та праці, комфортна міжособистісна взаємодія, що сприяє емоційному благополуччю учнів, педагогів і батьків. В закладі не зафіксовані прояви булінгу та інших видів насильства, а також є достатні ресурси для їх запобігання, дотримано прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу. Комфортності освітнього середовища сприяють спокійна гама кольорів, що використана в оформленні приміщень, фойє, рекреації та коридори, тематичні стенди, озеленення.

Безпечному середовищу сприяє профілактична робота серед здобувачів освіти з охорони праці, безпеки життєдіяльності під час освітнього процесу. У випадках під час освітнього процесу нещасного випадку вживаються заходи, передбачені Положенням про порядок розслідування нещасних випадків. Усі заплановані заходи з охорони праці та з техніки безпеки на 2021/2022 навчальний рік проведено:  Тиждень знань з безпеки життєдіяльності, Тиждень Дорожнього руху, Місячник «Увага! Діти на дорозі», Місячник пожежної безпеки,  проведення тематичних класних годин.

Відповідно до чинного законодавства України, з метою створення належних умов для освітнього процесу та забезпечення рівного доступу учнів до якісної освіти, забезпечення дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини в Ларжанському ЗЗСО затверджені та оприлюднені на сайті закладу Правила поведінки здобувачів освіти. Усі учасники освітнього процесу ознайомлені з правилами поведінки у закладі та дотримуються їх. Відповідно до Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у жовтні 2021 року був проведений моніторинг того, як діти ознайомлені та дотримуються Правил поведінки у закладі. Моніторинг вивчення дотримання правил поведінки у закладі  учасниками освітнього процесу показав, що 89,3 % учасників освітнього процесу ознайомлені із правилами поведінки у закладі та дотримуються їх, 10,7% потребують допомоги.

Реформація  сучасної нової української школи можлива за умови створення соціально безпечного освітнього простору шляхом формування в учнів вміння правильно поводитись у небезпечних та критичних ситуаціях загрози життю, честі та гідності особистості, булінгу, мобінгу, надавати допомогу собі та іншим. Тому профілактична робота в нашому закладі будується на принципах відкритості, чесності та формуванні в здобувачів освіти практичні вміння та навички, які необхідні для життя в сучасних умовах. З метою запобігання проявам дискримінації та булінгу та забезпечення комфортних умов навчання та праці у 2021/2022 навчальному році у школі була затверджена Антибулінгова програма. Відповідно до програми у 2021/2022 році проведені такі заходи: нарада з педагогічними працівниками з питань профілактики булінгу (цькування); встановлення інформаційної скриньки у закладі «Скриньки Довіри» для повідомлень про випадки булінгу (цькування); Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу; педрада «Забезпечення комфортних й безпечних умов навчання і виховання учнів закладу в сучасному освітньому середовищі, вільному від будь-яких форм насильства та дискримінації»; семінар - практикум для вчителів «Створюємо безпечне освітнє середовище»; класні години, години соціального педагога («Якщо тебе ображають», створення колажу «Обирай життя без булінгу», «Булінг. Шкільна травля», урок гарної поведінки «Дві сторони булінгу – жертва і агресор», «Булінг. Не роби вигляд, що не бачиш»), перегляд та обговорення відеороликів «Stop bullying» (соціальна реклама про захист прав дітей), «Булінг» (соціальний ролик), «Стоп секстинг» (соціальний ролик), класні виховні години «Я проти булінгу», «Анти-Кібербулінг у соцмережах»). Було  проведене анкетування батьків щодо попередження та зниження рівня дискримінації, насилля, безпечного використання мережі інтернет, попередження кібербулінгу: 81 % батьків задоволені організацією антибулінгової політики у закладі, 9 % свідчить про наявність проблем, які треба вирішувати.         Питання щодо попередження та зниження рівня дискримінації, рівня насилля, безпечного використання інтернету, попередження кібербулінгу є пріоритетними на наступний 2022/2023 навчальний рік. Будемо продовжувати працювати на принципах відкритості, чесності, доступності, а також формувати в учнів практичні вміння та навички, які необхідні для життя в сучасних умовах задля збереження власної гідності та утвердження цінностей поваги до інших. Головною проблемою роботи педагогічного колективу нашого закладу є збереження фізичного і психічного здоров'я дитини, сприяння її гармонійній особистісній та соціальній адаптації. Першим завданням роботи учителів є захист, збереження і покращення здоров'я учнів. Реалізація цього завдання ґрунтується на розумінні педагогічним колективом здоров'я людини як стану повного фізичного, психічного, соціального добробуту. Саме на створення педагогічних умов, підвищення ефективності виховання культури здорового способу життя серед школярів спрямована робота класних керівників і в першу чергу учителів біології, основ здоров’я та фізичної культури. Уся робота спрямована на навчання і виховання гармонійно розвиненої та здорової особистості. Так, у 2021/2022 році були проведені наступні заходи. З 13.09.по 17.09.2021 року проводився Олімпійський тиждень. Розпочато тиждень з єдиної класної години «Олімпійський урок», під час якої діти ознайомилися з історією різних олімпійських видів спорту: акробатики, легкої атлетики, футболу, баскетболу та інших. У класах були проведені бесіди, про значення спорту в житті кожної людини. Для учнів 3-4х класів були проведені «Малі олімпійські ігри. Учні 5-6х класів взяли участь у квесті «У пошуках Олімпійського вогню». Під гаслом «Швидше! Вище! Сильніше» відбулися змагання для учнів 7-9-х класів.  В 10-11 класах вчителями фізичної культури проведено урок-презентацію «Видатні постаті в спортивному житті країни». Учні 5 класу стали активними учасниками Олімпійського уроку на тему «Олімпійські ігри - шлях до перемоги» та взяли участь у естафеті Cool Games «Маленькі олімпійці». Традиційними  стали ігри на свіжому повітрі під час перерв для учнів 1-4 класів.

Для сприяння здоровому способу життя здобувачів освіти у школі діють безкоштовні спортивні секції «Волейбол», «Футбол», на перервах можна пограти у настільний теніс.  Традиційними  стали ігри на свіжому повітрі під час перерв для учнів 1-4 класів. Вже декілька років поспіль на перервах є музичний супровід, що за даними опитування учнів та педагогів впливає на покращення самопочуття та настрою.

        З нагоди відзначення 90-річчя утворення Одеської області  для учнів Ларжанського ЗЗСО були проведені  естафети Cool Games, що сприяє створенню цікавих та яскравих уроків фізичної культури і масовому залученню учнівської молоді до рухової активності завдяки осучасненим та адаптованим естафетам.

Згідно з річним планом Ларжанського ЗЗСО на 2021/2022 навчальний рік, з метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, здорового способу життя на основі розвитку життєвих навичок, виховання у підлітків дбайливого та усвідомленого ставлення до власного здоров’я; навчання учнів методів самооцінки та самоконтролю стану й рівня здоров’я в закладі з 04 квітня по 08 квітня 2022 року був проведений Тиждень здоров’я. Протягом тижня класними керівницями 1-11 класів були проведені різноманітні заходи, присвячені пропаганді здорового способу життя: відео-поради «Хочу, можу, буду- здоровим!» (1 кл.), «Корисні звички на кожен день» (2 кл.), «У здоровому тілі-здоровий дух» (4 кл.), урок-гра «Ми за здоровий спосіб життя» (3 кл.), години спілкування «Наше здоров'я в наших руках» (5-а кл.), «Ментальне та фiзичне здоров'я. Як піклуватися про себе» (10 кл.), «Вейпінг та здоров‘я людини» (11 кл.), тренінг «Умій казати «Ні!» (8 кл.), уроки-презентації «Здоровий спосіб життя» (5-б,7, 9 кл.), відео-челендж «Ми за здоровий спосіб життя» (6 кл.). Наші учні здобули необхідні знання та навички щодо здорового способу життя, відповідального ставлення до власного фізичного та психічного здоров’я.

Була організована робота шкільної бібліотеки як простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу. У 2021/2022 навчальному році бібліотека працювала над проблемою «Роль  шкільної бібліотеки  у формуванні читацьких компетентностей школярів». Усю роботу бібліотека проводить згідно річного плану, виходячи з основних документів про школу:  Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про мови», Закону України  «Про бібліотеки та бібліотечну справу» та «Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу».

Діяльність шкільної бібліотеки у 2021/2022 навчальному році була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї.

  На належному рівні проводиться робота з інформаційним обслуговуванням читачів: проведено День інформації, оформлені алфавітний каталог. У бібліотеці школи протягом року велася інформаційно-бібліографічна робота.

 З метою вивчення читацьких інтересів молодших школярів та їх батьків, рівня їх читацької культури,  місця книги  в житті, виявлення впливу школи на розвиток читацької самостійності  учнів молодшого шкільного віку були використані методи:  бесіда,  анкети, спостереження,  проводився моніторинг  читацьких формулярів.

На допомогу бібліотекарю був створений актив бібліотеки, до якого входить по одному учню від старших класів. Він допомагав  в оформленні книжкових виставок, в перевірці стану збереження шкільних підручників.

Велика увага приділяється пошуку активних способів пропаганди літератури, які забезпечують формування в школярів потреби в читанні книг, роботі з ними. Для залучення учнів до читання використовувалися різні методи популяризації літератури: індивідуальні бесіди, бесіди біля книжкових виставок.

На протязі 2021-2022 навчальному році в бібліотеці проводилися виховні, просвітницькі та інформаційні години, літературні вікторини, казкові вікторини, краєзнавчі вікторини, усні журнали, літературні вечори, обговорювання нових книг, літературні ранки, прес-діалоги, голосне читання та обговорення книг, диспути, бесіди, оформлення книжкових виставок та тематичних поличок.

На сучасному етапі велика увага приділяється відновленню звичаїв та традиції, національно-культурних і духовних надбань українського народу, популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови.

 Щоб виховувати в учнів бережливе ставлення до надбань українського народу, проводяться бібліотечні уроки.

На протязі 20212022 навчального року були оформлені такі книжкові виставки: «Це моя Україна –це моя Батьківщина!», виставка «Фізкульт –ура!», книжковий бібліоподіум «Мудрість і чарівність книги», виставка –фотовернісаж «Краса рідного краю», виставка –дискусія «Слава козацька не вмре, не поляже», «Шкільний підручник –книга ділового читання», книжкова виставка –порада «Великі права маленької дитини», «Інноваційні технології, методи та методики роботи з особливими дітьми», «Українське свято: обряди і традиції», виставка галерея «Україна моя вишивана», виставка –книжкові оплески «Світова велич Кобзаря», «Книжковий колаж», виставка –порада «Чи бути здоровим вирішуєш ти!», виставка –подорож «Йдемо в гості до природи», виставка –пам'ять «Подвиг народу –подвиг безсмертя», «З глибини століть». Створені тематичні папки: «Голодомор», «Українські народні звичаї», «Закон, право, мораль», «Національна символіка України», «Про шкідливі звички», «Шануємо тебе, рідна мово», «Спорт –всім», «9 травня - День Перемоги», «26 квітня Лихо Чорнобиля», «24 серпня – День Незалежності України», «9 березня День народження Т.Г.Шевченка», «Поради батькам», «Поради читачам», «У світі професій», «Письменники». Проведено заходи: до Всеукраїнського дня бібліотек - мандрівка шкільною бібліотекою; до дня козацтва: гра –змагання «Козацькі розваги»; до Всесвітнього дня дитини «Правовий лікбез»; до дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій дискусія «Голодомор мовою фактів»; до дня Соборності України: півгодини корисної та цікавої інформації «Україна –сильна, єдина, вільна»; до Міжнародного дня української мови «Мандрівка країною ввічливості та доброти»; до дня пам’яті Т.Г..Шевченка «Слава Шевченкова –слава України», до дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЗС «Чорнобиль – біда на багато поколінь».

Треба відмітити, що під час проведення масових заходів в рамках Тижня дитячого читання  увага приділялась впровадженню активних форм популяризації книги. Це і книжкові виставки, літературні ігри, конкурси знавців книг, презентації книг,  конкурси малюнків. Всі заходи були яскравими, проводились в цікавій нетрадиційній ігровій формі, сприяли виявленню пізнавальних інтересів і здібностей дітей.

Бібліотека допомагала вчителям у проведенні предметних тижнів у школі. Готуючись до них, були організовані книжкові виставки, тематичні огляди літератури.

Одним з найважливіших завдань роботи бібліотеки було якісне і своєчасне забезпечення підручниками всіх учнів школи. Для виконання цього завдання були: якісне комплектування, облік, збереження фонду, зменшення % неповернення і псування підручників. Тому пріоритетним напрямком діяльності бібліотеки та педколективу є формування в учнів дбайливого ставлення до підручників та навчальної книги.

            Навчальний  процес   був забезпечений   підручниками  на  100%. Протягом  2021-2022 року було отримано:   592 підручників, 346 книг художньої літератури,  подаровано – 142 книги.

Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки на  2022/2023 навчальний рік

-Сприяння   реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу.

-Виховання поваги  до національної культури, формування національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.

-Виховання в школярів інформаційної культури, культури читання.

-Формування вміння користуватися бібліотекою, книгою, довідковим апаратом; розвиток пізнавальних  здібностей та інтересів школярів.

 -Сприяння самоосвіті учнів і педагогів за допомогою різних форм  і методів бібліотечної роботи.

-Всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом пропаганди педагогічної літератури та інформації про неї.

-Пропаганда здорового способу життя.

-Формування правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення інтересу до історії рідного краю.

-Розширення бібліотечно-інформаційних послуг на основі удосконалення традиційних форм і методів роботи.

-Оперативне та якісне здійснення комплектування фондів, здійснення порядку, розміщення, обліку і зберігання бібліотечного фонду.

-Реформування бібліотеки в таку, яка б включала як і традиційні так і сучасні носії інформації.

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

            На закінчення 2021-2022 навчального року у закладі освіти навчалося 240  учнів.

Згідно з річним планом роботи  освітнього закладу  на 2021/2022 навчальний рік адміністрацією закладу було проведено аналіз досягнень учнів 1-4, 5-11-х класів за 2021/2022 навчальний рік.

За підсумками аналізу навчальних досягнень 2021/2022 навчального року із 240  учнів 1-11 класів:

         учні 1-4  класів  оцінені вербально і оформлені свідоцтва досягнень;

         всі учні переведено  на наступний рік навчання;

         2 учні закінчили навчання за інклюзивною  формою;

         3  учнів нагороджено Похвальними листами «За високі досягнення у навчанні»;

         не атестованих учнів немає.

            Результати  річного  оцінювання  знань  здобувачів освіти освітнього закладу   наведено  в  таблиці:

Класи

Кількість учнів на початок навчального року

Кількість учнів на кінець навчального року

Рівні навчальних досягнень

Якість знань %

(В+Д)

Компетентність %

(В+Д+С)

Високий рівень (кількість учнів)

%

Достатній рівень (кількість учнів)

%

Середній рівень (кількість учнів)

%

Початковий рівень (кількість учнів)

%

17

17

-

-

10

58

7

42

-

-

58

100

18

18

-

-

12

66

6

34

-

-

66

100

6

17

17

1

6

7

41

9

53

-

-

47

100

7

19

19

-

-

9

47

8

42

2

11

47

89

8

18

17

-

-

6

35

8

47

3

18

35

82

9

17

17

1

6

7

41

8

47

1

6

47

94

10

24

24

3

13

11

46

7

29

3

12

59

88

11

15

15

0

0

6

40

7

47

2

13

40

87

Всього

145

144

5

4

68

30

60

52

11

14

34

86

Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, робимо висновок, що в кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня.

11 учнів у навчальному закладі навчається на початковому рівні. Цей показник викликає занепокоєння серед адміністрації та педагогічних працівників закладу. Дане питання розглядалося на нараді при директорові й на засіданнях кафедр, з’ясовувались причини слабкої успішності учнів. Серед них були названі такі:

         відсутня система роботи із слабо встигаючими учнями й учнями, які пропускають заняття через хворобу,

         недостатній зв’язок учителів із батьками.

Одним із шляхів поліпшення якості освіти, виховання особистості, здатної до самореалізації, професійного зростання й мобільності в умовах сучасного суспільства є впровадження  вивчення профільних предметів в старшій школі. Так у 10 класі запроваджено вивчення зарубіжної літератури як профільного предмета, в 11 класі - економіки. В  10-11класах  також вибірково-обов’язкові предмети:  мистецтво та інформатика. 

У 2021/2022 навчальному році проведено комплекс заходів щодо роботи з учнями допрофільних та вибору профільних предметів:

         робота класних керівників (діагностика) з виявлення нахилів підлітків;

         вироблення шкільними методичними об’єднаннями та кафедрами пропозицій щодо планування, факультативів курсів за вибором у профільних і допрофільних класах;

         батьківські збори 7, 8, 9 класів за участю директора, класних керівників, батьків (дистанційно).

Мережа класів.

Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку шкільної мережі.

       На початку 2021/2022 навчального року у школі було відкрито 12 класів, із них 1-4-х - 4 класів, 5-9-х –6 класів, 10-11-х –2 класи. Мова навчання – українська. Профіль навчання в старшій школі: 10 клас –філологічний (зарубіжна література)  11-й клас – економіческий.

Станом на 05.09.2022 р. кількість учнів становила 253 особи. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 24,5 осіб.

Кількість учнів на кінець навчального року становила -   239 учнів.

       Для забезпечення своєчасного й у повному обсязі обліку дітей шкільного віку та учнів, на виконання ст. 53 Конституції України,  ст.ст. 13, 665 Закону України «Про освіту», ст.37 Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей   шкільного віку та учнів», керуючись п.п.3.6. ч.1ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  з метою контролю за здобуттям учнями повної загальної середньої освіти було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного віку, які проживають за територією обслуговування закладу. 

Адміністрацією закладу було:

         організація обліку дітей та підлітків  на території обслуговування;

         спільна робота з ДНЗ;

         контроль відвідування учнями навчальних занять;

         організація навчання за інклюзивною формою;

         функціонування гуртків;

         індивідуальна робота з учнями та батьками;

         надання закладом якісної освіти.

РОЗДІЛ ІІІ. ОЦІНКА ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Протягом 2021-2022 навчального року педагогічні працівники закладу працювали над загальношкільною науково-методичною проблемою у наступних предметних кафедр:

         предметів суспільно-гуманітарний циклу;

         предметів математичного циклу;

         природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти

         початкових класів та дошкільної групи;

         виховної роботи.

Аналіз роботи кафедр засвідчує, що основну увагу вчителі приділяли підвищенню фахової майстерності, розвитку власної творчої особистості, спільному вирішенню завдань, поставлених методичними об’єднаннями щодо втілення сучасних інновацій та педагогічних технологій, сприяли творчому підходу до реалізації ідей програм з кожного предмета на забезпечення, засвоєння й використання найбільш раціональних методів і прийомів навчання та виховання школярів.

Для забезпечення якісного впровадження нового Держстандарту початкової освіти та вдосконалення педагогічної майстерності в школі створена предметна кафедра  початкових класів та дошкільної групи в складі 4 вчителя ПШ та 3 вихователя ДП.

   Керуючись методичною проблемою школи, кафедра працювала над проблемою: «Формування життєвих компетентностей учнів шляхом організації інноваційної діяльності педагога в умовах НУШ».

 Робота кафедри була спрямована на підвищення професійної майстерності і розвиток творчої ініціативи вчителів, впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти; застосування в інноваційному навчанні інтерактивних технологій; створення умов для формування ключових компетентностей учнів, педагогів; інтеграцію у навчально-виховному процесі дітей з особливими потребами.

Вчителі ПШ постійно працювали над удосконаленням професійної компетентності. Лапшина Н.Г. пройшла такі курси підвищення кваліфікації: «Оцінювання без знецінювання»,  «Школа для всіх», «Бери і роби» (на платформі Едера) та «Протидія булінгу в закладах освіти» («Прометеус»). Кіліян Т.І. підвищила кваліфікацію в ОІУВ, пройшла курс «Цифрові інструменти в освітньому процесі початкової школи» (ОІУВ).

Ефективним шляхом підвищення професійної майстерності вчителя є участь у різноманітних методичних заходах. Члени кафедри протягом року  брали активну участь в онлайн-конференціях, інтернет-марафонах, вебінарах, тренінгах, проходженні курсів підвищення кваліфікації при Одеській академії неперервної освіти, де розглядаються важливі питання реформування освіти, роботи в Новій українській школі.

Протягом 2021/2022 навчального року відбулося 5 засідань кафедри ПШ:

 • Модернізація початкової освіти – актуальна вимога сьогодення (серпень);
 • Формувальне оцінювання в НУШ (листопад);
 • Електронні освітні ресурси для Нової української школи .Форми  навчання у початковій школі (січень);
 • Інноваційні технології у освітній діяльності (березень - онлайн);
 • Підсумки роботи методичного об’єднання вчителів початкових класів за навчальний рік (червень)

Опрацьовувалися документи, що регулюють шкільне життя та ведення шкільної документації. Велика увага приділялася практичній роботі: проведенні уроків та виховних заходів, дискусії за круглим столом, проведенні методичних оперативок. Протягом року, та під час  дистанційного навчання учителі, демонстрували використання в своїй роботі навички володіння ІКТ: електронних продуктів – демонстраційного матеріалу, тестів («На урок», «Всеосвіта», «Розумники»), використання готової електронної продукції в освітньому процесі , у формуванні та використанні  завдань для перевірки на сервісі LearningApps.org, інтерактивних завдань на wordwall.net.

Готуючись до закінчення навчального року дистанційно, розглядалися питання оцінювання учнів, заповнення свідоцтв  досягнень для учнів початкових класів, заповнення класного журналу, опрацьовані відповідні документи.

Вчителі початкових класів приділяли значну увагу роботі з обдарованими дітьми. Учні початкових класів – найактивніші  учасники шкільних та районних заходів. Учні ПШ- активні учасники всіх виховних заходів («Чисті роси», Тижні (математики, психології, прав дитини…, районної виставки досягнень юних натуралістів  «Щедрість рідної землі» переможцями визначені учні початкової школи, в районному етапі  природоохоронної акції «Ялинка». Більшість заходів звітовано на сайтах школи.

Протягом навчального року молодші школярі брали участь у різноманітних конкурсах, а саме учні 3-4 класів взяли участь у І-ІІ етапах конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика, за результатами якого переможцем ІІ етапу вийшов учень  3 класу Гергі Анатолій - ІІІ місце ( вчитель Кіліян Т.І.). А учениця 4 класу –  Сарлучан Богдана - 4 місце.

У цьому навчальному році учні 2  класу взяли участь у Міжнародних, всеукраїнських конкурсах і олімпіадах з математики, української мови, екологійної грамотності, безпеки життєдіяльності. Учні 2 класу мають дипломи за участь у олімпіадах «Всеосвіта-Зима», «Всеосвіта- Осінь», а також на сайті «На урок» Проведення цих конкурсів для дітей є гарною можливістю перевірити свої знання, навчитися працювати з тестами.

Плідна взаємодія всіх ланок співпраці дала змогу вчителям та учням початкових класів бути активними учасниками всіх шкільних та районних заходах: до Міжнародного Дня миру, Дня здоров’я, Дня українського козацтва, Дня української писемності та мови, Всесвітнього дня доброти, тижня Безпеки дорожнього руху, Дня толерантності, Дня пам’яті жертв Голодомору, Дня Збройних сил України, Дня Святого Миколая, Дня Безпечного інтернету (учні 2 класу прийняли участь у тестуванні на платформі «Всеосвіта» та отримати відповідні сертифікати), Міжнародного дня рідної мови, Дня єдності, Дня соборності, Дня вишиванки. Брали участь у виставках-конкурсах («Щедрість рідної землі», акціях («16 днів проти насилля»), флешмобах (до Дня Землі, до Дня вишиванки). Діти проявили активність в тижні психології, англійської мови. З початком введення в країні воєнного стану вчителями початкових класів були проведені відповідні інструктажі з техніки безпеки про здійснення заходів щодо захисту учасників освітнього процесу у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

Аналіз роботи свідчить, що за минулий рік значно підвищився методичний рівень і викладання навчальних предметів, посилилась увага до виховної та розвивальної функцій навчання, до пошуку його ефективних форм і методів. Успішне засвоєння навчального матеріалу залежить не лише від пізнавальних можливостей і здібностей дітей, а й від організації вчителем роботи на уроці, коли кожен учень працює з оптимальним навантаженням. Більше уваги вчителям початкових класів потрібно приділяти диференційованому підходу, коли форми й методи навчання добираються відповідно до індивідуальних здібностей дитини, сприяють її повноцінному розвитку. Тільки систематичне, поетапне використання диференційованих завдань дає позитивний результат:

Клас

Кількість учнів

в класі

Результати педагогічних спостережень

Має значні успіхи

%

Демонструє помітний прогрес

%

Досягає результатів за допомогою дорослого

%

Потребує уваги та допомоги

%

1

19

2

10

10

53

7

37

-

-

2

26

3

11

14

54

9

35

-

-

Разом

45

5

11

24

53

16

36

Стан сформованості результатів навчання учнів 3- 4 класу

Клас

Кількість учнів

в класі

Результати педагогічних спостережень

В

%

Д

%

С

%

П

%

3

21

1

5%

13

62%

4

19%

3

14%

4

30

6

20%

11

37 %

10

33 %

3

10%

Разом

51

7

13 %

24

48%

14

27%

6

12%

Проаналізувавши рівень методичної роботи з реалізації науково-методичної проблеми  можна сказати, що впровадження сучасних педагогічних технологій в освітній процес позитивно позначилось на формуванні ключових компетентностей учнів в умовах Нової української школи.

У цілому роботу кафедри вчителів початкових класів за 2021-2022 н.р. можна вважати задовільною.

Але у роботі кафедри вчителів початкових   класів є напрямки роботи, які потребують уваги:

• удосконалення роботи з розвитку творчих здібностей школярів;

не висвітлювався досвід свої роботи, ППД на теренах педсайтів;

• потребує удосконалення робота з наступністю ДП-ПШ, ПШ-СШ ;

• постійно підвищувати свій професійний рівень.

• робота з обдарованими дітьми та учнями, які мають прогалини в знаннях.

       Кафедра вчителів-предметників суспільно-гуманітарного циклу має у своєму складім 10 вчителів: 2 - української мови та літератури, зарубіжної літератури,  2- історії та правознавства, 2- іноземної мови, 1- мистецтва та художньої культури, 1- соціальна педагогіка, 1- вихователь дитячого садку та музичного мистецтва. З них учителі вищої категорії 6, «старші вчителі» – 3, вчителі першої категорії – 1, спеціаліст- 3.

      Кафедра  вчителів-предметників суспільно-гуманітарного циклу – це співдружність творчих особистостей із високим фаховим рівнем, про що свідчить результативність роботи: перемоги учнів у конкурсах, олімпіадах, масова участь учнів у тижнях, місячниках, декадах гуманітарних наук тощо.

        Всі вчителі суспільно-гуманітарного циклу працювали над методичною проблемою навчального закладу та кафедри.  Головним завданням вчителів кафедри було формування високо компетентної особистості учасників навчально-виховного процесу, впровадження патріотичного виховання на уроках з предметів, удосконалення нових форм і методів викладання предметів.

        За 2021-2022 н.р. вчителі кафедри суспільно-гуманітарного циклу працювали в офлайн та онлайн форм викладання. Пандемія вірусного захворювання та повномаштабне вторгнення російських військ на територію України змусили проводити навчальний процес у дистанційній формі викладання. Вчителі-предметники опанували інтернет платформи «Zoom», Google Meet, classroom . Усі уроки проводилися із дотриманням рекомендацій МОН та санітарного режиму.

        Протягом року вчителі-предметники впроваджували різні засоби навчання, використовували такі основні типи діяльності на уроках:

•          ігрова та предметно-практична діяльність;

•          спілкування у формі діалогів, створення розмовних, проблемних ситуацій;

•          дослідницька, пошукова діяльність;

•          використання інноваційних технологій;

•          Робота на різних освітніх інтернет платформах , використовували онлайн тестування, що урізноманітнювало процес навчання.

•          застосування інтерактивних методик навчання;

•          проведення різнопланових творчих завдань, що сприяють розвиткові здібностей та обдарувань школярів.

           Обов’язковим структурним елементом кожного засідання кафедри був аналіз впровадження та дотримання наскрізних змістових ліній та ключових компетентностей. Всі вчителі кафедри були слухачами курсів та отримали сертифікати про підвищення кваліфікації за освітньою програмою: «Нова українська школа на засадах єдності цінностей, змісту і форм». Особлива увага приділялася на засіданнях кафедри формувальному оцінюванню, його впровадженню та опробації.

           Члени кафедри протягом року підвищували свою самоосвіту. Усі були слухачами курсів, вебінарів. Більшість брали участь в онлайн практикумах, семінарах, конференціях. Вчителі- предметники мали змогу  поділитися своїм досвідом з іншими колегами не тільки нашого навчального закладу, а й з колегами шкіл району на онлайн семінарах та практикумах.

           На останньому засіданні кафедри вчителі звітували про свої досягнення: участь учнів в конкурсах та олімпіадах, проведення дослідницьких та творчих  робіт. Проведено моніторинг успішності учнів з предметів суспільно-гуманітарного циклу.

        Навчальні програми за І та ІІ семестр було виконано згідно програм, затверджених Міністерством освіти і науки України, а також методичним рекомендаціям. У ІІ семестрі 2021-2022 н.р. кількість навчальних днів було скорочено за наказом МОН, у зв’язку з цим кількість уроків скоротилася, було проведено ущільнення тем та уроків.

        Атестацію педагогів кафедри суспільно-гуманітарного циклу у цьому навчальному році успішно пройшла Денисова Н.В. вчитель іноземних мов, яка підтвердила вищу кваліфікаційну категорію. Прийняла участь у конкурсі «Вчитель року» Пагул Т.П., вчитель правознавства.

Незважаючи на плідні результати, необхідно звернути увагу на роботу з обдарованою молоддю. З цією метою потрібно запланувати такі заходи: індивідуальну роботу з учнями, консультації, взаємодопомогу (учень – учневі), залучення до роботи в МАН (спеціалізація – суспільно-гуманітарні дисципліни), участь у конкурсах, олімпіадах тощо.

            У деяких класах є учні з ООП, тому слід приділяти більше уваги таким учням, яким важко дається навчальний матеріал. До всіх учнів зберігати індивідуальний підхід у навчанні та вихованні.

            У  кафедрі     вчителів  природничо–математичного   циклу  працювало  6  осіб.   Особлива  увага  приділялась  удосконаленню   форм  і  методів  проведення  уроків,  виконанню  програм , кількості  проведених  контрольних,  самостійних  та  практичних   робіт.  З   метою  вивчення  методики  викладання  навчального   матеріалу, надання  практичної   допомоги   вчителям,  здійснювалося     взаємовідвідування   уроків,  перевірка   стану  викладання    математики,  фізики,   хімії,  біології,  інформатики,  економіки,   складання  моніторингів   знань. Вчителі  активно   приймали   участь  у творчий  дискусіїї  з  питань:  методи   формувального   оцінювання   при   дистаційному  навчанні, у   практичному   тренінгу  «Банк   інновації»,  методичних  посіделках    на  тему   «Стимулювання    творчої  ініціативи  учнів   на  уроках    за   допомогою  диференціації»,   ділились  досвідом,  намітили  шляхи  оптимізації  позакласної  роботи  з  предметів.

       Науково - методична проблема  кафедри природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти: «Реалізація компетентнісного підходу на уроках  природничого циклу та фізичного виховання».

На протязі всього навчального року учителя кафедри  впроваджували методичні прийоми  та  сучасні  педагогічні  технології  за  предметами  біології, хімії, природознавства  та  географії, економіки, фізичного виховання, основ здоров`я  з  метою  підвищення  мотивації до  навчання  та  сприяли  розвитку  компетентності учнів.

У  своєї  роботі  вчителі кафедри  використовували  наступні  технології:

 • Традиційні (підручник,  лабораторні  та  практичні  роботи, наочні  матеріали).
 • ІКТ (навчальні електронні посібники, електронні журнали, отримання  додаткової  інформації  за  допомогою  Інтернету, презентації, мультімедійні  приладдя), онлайн - тестування, онлайн-олімпіади та  конкурси.

Освітяни  нашої кафедри  - активно  використовували  мережу  Інтернет, вміло  застосовували  отриману  інформацію  як  на  своїх  уроках  так  і під  час  позаурочної  діяльності. З  метою  розвитку  професійної  компетентності  неперервно  та  систематично  підвищують  свою  кваліфікацію  через  курси підвищення кваліфікації, участі у вебінарах,  Всеукраїнському семінарі-практикумі.

За активну просвітницьку роботу на різних рівнях освітяни нашої кафедри мають наступні нагороди :

Призвище, ім’я,

по-батькові

Нагороди

Назва

Рівень

Наумов М.А.

Наумова В.С.           

                       

Почесна грамота

Грамота

«За багаторічну плідну педагогічну діяльність, вагомий особистий внесок у розвиток освітньої галузі»

 «За сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток освіти Саф`янівської громади та з нагоди Дня працівників освіти»

Обласний

Районний

Всі  освітяни  нашої кафедри беруть активну  участь у міських, обласних та всеукраїнських семінарах; вебінарах; марафонах; онлайн-конференціях;  курсах; творчих звітах.

Одним   із  основних  завдань, що  стоїть  перед  вчителями кафедри   є  систематична  робота  з  обдарованими, талановитими  учнями, підготовка  їх  к  предметним  олімпіадам, конкурсам, змаганням. Нажаль, порівняно з  минулим  роком, значно  знизилась  кількість  учнів, які  приймають  участь  у  різних  олімпіадах  та  конкурсах, спортсмени школи не виїжджають на змагання.

Враховуючи вище зазначене , прийшли  до  висновку, що  використання сучасних  освітніх  технологій  сприяє   реалізації компетентнісного підходу на уроках  природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти для адаптації  здобувачів освіти в соціумі, розвиває індивідуальні  здібності  учнів, робить урок  і позакласні  заходи  доступними, наочними, інформаційно  насиченими, допомагає  якісніше зрозуміти  і  засвоїти  навчальний  матеріал.

Всі  вчителі  на  своїх  уроках (як при очному навчанні так і на дистанційному)  та  у позаурочний  час  намагаються  розвинути  творчий  потенціал, критичне  та  логічне  мислення  здобувачів  освіти, враховуючи здібності, інтереси, цінностні  орієнтації  через  різноманітні  форми  та  методи  навчання, дослідницькі роботи.

Якість знань учнів з предметів природничо-екологічної та здоров`язбережувальної освіти

Однак, разом  з  позитивними  наслідками,  є  значні  проблеми. Це  низький  рівень  навчальної  мотивації, як  наслідок, не достатньо висока  якість  знань  на  протязі  навчання, недостатнє  матеріальне  і  методичне  оснащення кабінетів, емоційне вигорання учителів.

Методичний супровід наскрізного виховання забезпечувався через роботу кафедри виховної роботи, яка працювала над темою «Створення виховного простору як ресурсу розвитку особистості в контексті компетентнісного підходу». Основними  напрямками роботи кафедри були наступні завдання: створення безпечного, вільного від будь-яких форм насилля, комфортного та доступного освітнього середовища; створення науково-обґрунтованих умов ефективної взаємодії між усіма учасниками освітнього процесу – на основі психології толерантності, партнерства та ділового спілкування; організація інформаційно-методичної допомоги класним керівникам та іншим творчим лабораторіям; переорієнтація процесу взаємодії вчителів від репродуктивної діяльності до  дослідницької; створення інформаційно-педагогічного банку власних досягнень, популяризація передового педагогічного досвіду; моніторингові дослідження роботи педагогічного колективу з питань наскрізного виховання; розвиток інформаційної культури вчителів й впровадження використання інформаційних технологій у виховну роботу. Загальне керівництво кафедри забезпечує заступник директора з навчально-виховної роботи – Димитрієва Інна Андріївна. Керівником творчої лабораторії класних керівників 1-4 класів є Бавенко Ірина Поліектівна, керівником творчої лабораторії класних керівників 5-11 класів - Денисова Наталія Вікторівна.

            Протягом навчального року вирішувались такі питання:

Засідання № 1. Особливості організації виховної роботи в умовах пандемії на 2021/2022 н. р.  Підвищення фахової компетентності класного керівника.

1. Аналіз роботи ТЛ класних керівників за 2020-2021 навчальний рік. Визначення основних напрямів методичної та виховної роботи на 2021- 2022 навчальний рік .

2.Ознайомлення з нормативними документами, методичними рекомендаціями до планування виховної роботи у 2021-2022 н.р. (Лист МОН від 16.07.2021 № 1/9-362 «Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок»).

3. Відкритий мікрофон на тему: «Ознаки булінгу, мобінгу в освітньому середовищі, запобігання таким ознакам»            

Засідання № 2.  Організація системи превентивного виховання здобувачів освіти на основі гуманізації сучасної школи.

1.Формування ціннісних орієнтирів у навчально-виховному процесі, як необхідної умови становлення особистості здобувача освіти.

2.Позаурочна правовиховна робота, як необхідна умова формування правомірної поведінки дитини і формування громадянської компетентності підростаючих поколінь.      

3.Педагогічні особливості формування в учнів потреби в правовій культурі, виховання поваги до законів і норм співжиття у суспільстві.              

4.Сучасні інноваційні підходи до формування здорового способу життя у сучасних умовах.     

5.Виховання в учнів навичок здорового способу життя. Організація роботи щодо формування здорового способу життя в умовах дистанційного навчання.                

Засідання № 3:  Громадянське виховання як соціально – педагогічна проблема сучасності

1.Підвищення розвивальної ефективності виховання особистості дитини шляхом відкриття, усвідомлення й привласнення загальнолюдських та національних моральних норм.     

2.Форми та методи формування національної свідомості та патріотизму серед школярів. 3.Формування правової особистості у ході реалізації громадянської і соціальної наскрізних ліній.

4.Знайомство з ППД з формування соціальних і громадянських компетентностей.                       

5.Формування та розвиток життєвої компетентності учнів                  

Засідання № 4: Удосконалення методичної компетентності вчителя шляхом впровадження іноваційних педагогічних технологій

1.Складання методико-інформаційного буклету «Формування ключових компетентностей як складова становлення успішної особистості школярів»            

2.Аналіз стану проблем класних керівників в інформаційних джерелах.                   

3.Аналіз виховної діяльності за рік. Анкетування «Перспективи діяльності».

            Засідання кафедри виховної роботи проводилися в різноманітному форматі: методичний міст, проблемний стіл, педагогічна кухня, тренінги. Крім того, протягом навчального року були опрацьовані нові форми роботи: брейн-стормінг, воркшоп, флешбек.

Робота класних керівників в тісному контакті з учителями-предметниками, педагогом-організатором, соціальним педагогом, засідання кафедри виховної роботи, семінари-практикуми, використання сучасних форм і методів виховної роботи з учнями та їх батьками дають позитивні результати.  Однак проблеми в організації виховної роботи залишаються. В наступному навчальному році необхідно підвищувати ефективність взаємодії з батьками; покращити рівень проведення виховних заходів як оффлайн, так і онлайн, повисити рівень вихованості окремих учнів; підвищувати рівень класних керівників щодо володіння інтерактивними освітніми ресурсами і технологіями; активізувати участь класних колективів у проєктній діяльності.

 Науково-методична рада закладу забезпечувала планування, керівництво та аналіз методичної роботи протягом року. Майстерність учителів здійснювалася через постійне самовдосконалення, вивчення передового досвіду вчителів України та своїх колег шляхом самоосвіти та через участь у роботі кафедр, семінарах, виконанні особистих творчих планів.

Педагоги закладу освіти є активними членами вебспільноти освітян, працюючи на таких платформах, як «Всеосвіта», «На урок», «Прометеус» тощо, де проходять курси, беруть участь у семінарах та конференціях, розміщують власні методичні матеріали, створюють тести для перевірки рівня навчальних досягнень учнів.

Традиційним у закладі освіти залишилося проведення предметних тижнів та творчих тижнів учителів, які атестуються.

Питання методичної роботи з педагогічними кадрами, удосконалення професійної майстерності були предметом обговорення на засіданнях педагогічних рад, адміністративних нарад, нарад при директорі.

Аналіз підсумків навчального року дає підстави зробити висновки, що порівняно з минулим навчальним роком зріс рівень фахової майстерності педагогів. Педагогічний колектив школи в процесі своєї діяльності реалізував мету виховання, навчання та розвитку дітей, поставлену на початку навчального року.

Разом з тим в організації методичної роботи багато невирішених проблем, суттєвих недоліків:

•          недостатньо налагоджене взаємовідвідування уроків учителями;

•          кожна кафедра автономна у своїй роботі й практично не пов’язана з роботою інших кафедр;

•          недостатня роль голів кафедр в організації цілеспрямованої роботи зі здібними учнями з підготовки шкільних команд до участі в районних та обласних етапах учнівських олімпіад, конкурсах різних рівнів;

•          педагоги залишаються інертними до публікацій методичних розробок у фахових виданнях;

•          потребує покращення робота по залученню вчителів до участі у обласному конкурсі «Учитель року».

Виховна робота.

В основу організації системи виховної роботи навчального закладу покладено Програму «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів» (5-11 класи), Програму «Нова українська школа у поступі до цінностей» (1-4 класи), Концепцію національно-патріотичного виховання учнівської молоді.

Виховна робота нашого закладу перший рік була організована у відповідності до затверджених Стратегії Ларжанського закладу загальної середньої освіти на 2021 – 2026 роки,  Стратегії розвитку кафедри виховної роботи на 2021-2026 роки, метою яких є створення сучасного освітнього середовища, спрямованого на пошук та впровадження ефективних способів розкриття, вдосконалення та реалізації творчого потенціалу дитини через навчання, сім’ю, громаду, підвищення якості виховної роботи в закладі, розвиток якої базується на врахуванні сучасних трендів освіти.

 Відповідно до стратегії розвитку було розроблено план виховної роботи як складової річного плану закладу освіти та плани виховної роботи класних керівників, педагога-організатора. Розроблені плани відповідають сучасним освітнім вимогам, охоплюють різні напрямки виховання, містять календарні та традиційні заходи.

Упродовж звітного періоду школа працювала над проблемою: «Соціалізація особистості на засадах створення сприятливого освітнього середовища в умовах реалізації компетентнісного підходу та принципу дитиноцентризма». Основні завдання та пріоритетні напрямки виховної роботи: розвиток уміння навчатися впродовж життя; формування соціальної і громадянської компетентності, виховання патріотизму, громадянських якостей особистості; розвиток підприємливості, уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави;           уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини; формування в учасників освітнього процесу культури недискримінаційної, ненасильницької, безконфліктної комунікації, здорового та безпечного способу життя, навичок збереження власного життя та здоров’я, а також запобігання небезпечній поведінці; навчання учнів щодо безпеки під час використання інформаційно-комунікаційних технологій та інших медійних засобів, навичок безпечної поведінки в Інтернеті; формування в дітей, учнівської молоді життєвих навичок, уміння протистояти ризикам і загрозам, пов’язаним з наркотиками; організація виховного простору через діяльність шкільного органу учнівського самоврядування.

            Над реалізацією мети і завдань виховної роботи в школі в 2021-2022 навчальному році працювало 12 класних керівників, 1 педагог-організатор, соціальний педагог, заступник директора з навчально-виховної роботи. У своїй діяльності вони використовують сучасні досягнення педагогіки та дитячої і вікової психології, виховують у дітей любов до Батьківщини, до свого народу, формують у школярів гуманні міжособистісні стосунки, почуття власної гідності, вміння відстоювати свою життєву позицію.

Важливе місце у виховній роботі займає  розвиток  та формування навичок учнівського  шкільного самоврядування.

Учнівське самоврядування – це творча співпраця учнів та педагогічного колективу школи, один з провідних напрямків для самореалізації кожного учня, орієнтований на розвиток лідерських якостей, становлення громадянської та патріотичної позиції та пропаганди загальнолюдських цінностей. Протягом року реалізовувалися завдання: допоміжні заняття з профорієнтації для визначення професійних уподобань підлітків; спрямовування підлітків на роботу над собою, на здійснення своїх намірів щодо розвитку своєї особистості, розвитку лідерської позиції, здорового способу життя; формування навичок співпраці в команді; стимулювання творчої і соціальної активності та ініціативи, їхніх проявів реалізації; формування творчості, креативності, самостійності, компетентностей; значна увага приділялася мотиваційному аспекту задля залучення дітей працювати дистанційно; організація психологічної, інформаційної підтримки в умовах війни.

У цьому навчальному  році продовжила свою роботу  шкільна незалежна дитяча  організація «МІКС». На початку вересня стартувала кампанія по вибору президента школи. За результатами голосування найбільше голосів набрав Ісарєв Олександр, учень 10 класу. На другому місці опинилась Гергі Даніела, учениця 10 класу і на третьому Лупу Михайло, учень 6 класу.

На першому засіданні учнівського самоврядування у 2021 – 2022 н.р. було обрано новий склад членів дитячої організації: заступника президента та активістів 5-11 класів. Активісти сформували динамічні групи, що сприяло їх творчому розвитку, реалізації своїх здібностей, набуттю корисного досвіду, мотивації та самовдосконаленню.

Координатором ДО «МІКС»  було призначено педагога-організатора, що надавав відповідні поради учасникам шкільного самоврядування, робота яких проводилася відповідно до річного плану. ДО працює за такими напрямками: центр права та порядку, центр здорового способу життя, центр дозвілля, медіа - центр, центр освіти, центр «Молодь в дії». До складу центрів входять представники від кожного класу. Голову кожного центру теж обирають самі учні. За кожним центром закріплений учитель – консультант, який надає учням методичну і практичну допомогу, навчає планувати, організовувати та аналізувати роботу центру. 

У кожному класному колективі сформувалася чітка модель учнівського самоврядування, де також працюють сектори центр права та порядку, центр здорового способу життя, центр дозвілля, медіа - центр, центр освіти, центр «Молодь в дії» і діє чіткий розподіл доручень між членами класу. В 1- 4 класах сформувалася система змінних доручень відповідно до віку дітей, яку координував класний керівник. Динамічна група працювала лише  в межах класного колективу.

Протягом року ДО довелося активно працювати як у звичайному, так і в дистанційному режимі. Основні події з життя школи  висвітлювалися на шкільному сайті та у групі «Ларжанський ЗЗСО», «Дитяча організація «МІКС» (з травня) соціальної мережі Facebook. 

За цей період у школі було організовано такі заходи та акції. Центром дозвілля було організовано кінотеатр під відкритим небом. В вересні взяли участь у Всеукраїнської благодійної акції «Монетки дітям». Напередодні Дня захисника України медіа - центр підготував відеопривітання для всіх, хто оберігає наш мир та спокій. В рамках олімпійського тижня активісти організували та провели традиційну ранкову зарядку для учнів 1-11 класів. До Дня відповідальності людини учнівське самоврядування долучилося до відео-челенджу «15 сходинок до самовдосконалення». 9 листопада шкільний актив підготував відеопривітання «Малюємо словом» до Дня української писемності та мови, де учні декламували поезію про красу нашої мови. В рамках тижня толерантності та доброти прес-центром було оформлено інформаційний стенд «Толерантність – це…». До Дня Гідності та Свободи  центр «Молодь в дії» організував фото-челендж «Долоньки Гідності», створили свою «Карту Гідності і Свободи України», на яку усі бажаючі мали можливість кріпити жовті і блакитні серця з висловами про гідність і честь. Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв Голодомору. Напередодні пам’ятного дня учнівське самоврядування ініціювала акцію для учнів та педагогів «Свіча пам’яті», а також, створила відеоролик «Ми пам’ятаємо!» до Дня пам’яті жертв Голодомору і політичних репресій 1932-1933 рр. В рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» активісти оформили тематичний стенд, взяли участь у тихій акції «Ангели пам’яті», серед класних колективів пройшов конкурс плакатів «Стоп насильству!» про недопустимість жорстокого поводження з дітьми; 1 грудня ДО організувала акцію «Червона стрічка» на підтримку Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІД, метою якої було привернути увагу учнів до вирішення проблеми епідемії, дискримінації ВІЛ-інфікованих та толерантного ставлення до них. Акція розпочалася із того, що кожен бажаючий мав змогу прикріпити на символічне серце червону стрічку як символ боротьби зі СНІДом. В рамках тижня правознавства пройшла Акція «Синя стрічка», присвячена запобіганню булінгу над дітьми та оформлено інформаційний стенд «Право і Закон». В рамках місячника пожежної  безпеки під гаслом «Пожежам – ні!» було проведено бесіди, вікторини, перегляди мультфільмів/презентацій. Учнями 7-го класу створено відеоролик, де вони вирішили нагадати, як діяти під час пожежі. Лідери ДО висвітлили у відео зверненнях важливість інформаційної безпеки та розробили поради, якими і поділилися. Долучилися до акцій «Дякую тобі, лікарю!», «Великодній настрій захисникам». Рій  Ларжанського ЗЗСО «Молода варта» взяв участь у онлайн грі-вікторині «Відун» Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), опубліковано звіт рою «ДЖМЕЛІ» молодшої вікової групи Ларжанського ЗЗСО.

Учнівське самоврядування активно долучалося до організації, підготовки та проведення шкільних свят, флешмобів. Було  проведено і взято участь у флешмобах у соціальних мережах «#я_за_безпечний_Інтернет», Дні Єднання 2022  #UAразом, «Весь світ читає Шевченка», «Здоровий спосіб життя – це модно»,  онлайн-флешмоб «Освіта Одещини у вишиванці», у Всеукраїнському флешмобі «З пухнастими до перемоги».

На навчальних зборах ДО розглядалися різні методи роботи, практикувалися тренінгові вправи, проводилося анкетування щодо покращення роботи самоврядування.

В умовах чергового карантину, вимушеного частково-дистанційного навчання, активних військових дій в результаті відкритої збройної агресії Росії проти України (війна) у вищезазначених заходах було максимально дотримано всіх рекомендацій МОЗ і залучено всі центри органу учнівського самоврядування.

            Реалізація направлень виховної роботи.

Ціннісне ставлення до суспільства і держави

Стратегічні підходи до національно-патріотичного виховання дітей та молоді в системі освіти визначено Указом Президента України від 18.05.2019 № 286/219 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 932 «Про затвердження плану дій щодо реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки» та  від 30 червня 2021 р. № 673 «Державну цільову соціальну програму до національно-патріотичного виховання на період до 2025 року».

Протягом  2021-2022 навчального року в школі були проведені наступні заходи. У рамках тижня присвяченого Дню незалежності України «Україна моя – це любові й надії колиска» учні Ларжанського ЗЗСО прийняли участь у флешмобі назвою «Україна – країна, якою я пишаюся», проведено Перший урок «30 кроків вперед», урок патріотичного драйву «Герої завжди поміж нас. Ми все-таки сильні! Ми світ цей здивуємо своїм життям». Вчителями історії проведено заходи до Дня партизанської слави «Історії трагічні сторінки нам не забути навіки», щодо 80-х роковин масових страт нацистськими окупантами в урочищі Бабин Яр «Бабин Яр – трагедія, про яку не мовчать», хвилинки інформації, присвячена 79-й річниці створення УПА «Славних героїв не забудуть нащадки», інформаційні перерви до Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту «Місця пов’язані з пам’яттю про Голокост», «Пам’яті людській дано боліти», години історичної пам’яті «Жертви політичних репресій».

В рамках Тижня захисників  та захисниць України  «Захисники країни, наша вам любов й подяка…» проведено єдину годину спілкування «Слава героям України»; спортивне свято «Ми - нащадки козаків», дійство «Козацькому роду нема переводу!», створено відеопривітання для захисників та захисниць України «Дякуємо за Вашу мужність!».    Пройшли заходи до Дня Гідності та Свободи України: онлайн-конкурс читців патріотичних віршів серед учнів 3-5 класів, акція «Долонька єдності», конкурс плакатів «Україна - вільна країна» серед учнів 5-11 класів, години спілкування «Вони не вагались ні дня, ні хвилили…». В рамках Тижня пам’яті жертв Голодомору «Ті дні  страшні у пам’яті народній» в шкільній бібліотеці організовано фотовиставку «Голодомор 1932-1933 рр. в Україні», презентацію літератури «Тільки пам'ять не сивіє…». Проведено відеолекторій  «Технологія геноциду», «Штучний голод», інформаційні заходи до Дня пам’яті жертв Голодоморів «На вікні свіча миготіла». Педколектив взяв участь в акції «Запали свічку».

До Дня вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС проведені відеопрезентації «Дзвони Чорнобиля», єдиний тематичний онлайн-урок «Мій біль – Чорнобиль», організовано фотопанораму «Чорнобиль немає минулого часу».

Заходи до Дня Соборності України: флешмоб «Україна – єдина соборна держава», урок-квест «Соборна Україна», флешмоб у соціальних мережах «Маленькі українці за єдину країну», перегляд фільму «Свято Злуки. До Дня пам’яті героїв Крут організовано перегляд фільмів «Бій під Крутами», «Вшануймо пам’ять Героїв Крут», «Ніколи не плач», тематичну виставку «Понад усе вони любили свій коханий край»; проведено бесіду-огляд «Трагедія Крут: крізь призму минулого і сучасного». До Дня Небесної сотні пройшли: тематичні уроки пам'яті «Герої сьогодення», реквієм Небесній Сотні «Пам'ять єднає», тиха акція «Ангели пам’яті», перегляд документальних фільмів з обговоренням, присвячених подвигу Героїв Небесної Сотні.

            Виховна робота в умовах військових дій продовжувалася і в онлайн форматі. Учні Ларжанського ЗЗСО долучилися до конкурсу дитячої творчості «Війна очима дітей …», який організований командою «Всеосвіта». З метою підтримки військових, підняття настрою, бойового духу у великодні святкові дні, з метою передачі воїнам частинки тепла, любові та вдячності за їх нелегку службу, Ларжанський ЗЗСО долучився до акції «Великодній настрій захисникам», «З пухнастими до перемоги». Класні керівники в мережі FB висвітлювали заходи-марафони до Дня вишиванки, Дня сім’ї.

До Дня пам’яті та примирення учні школи долучилися до онлайн марафону «Квіти пам'яті», в режимі онлайн пройшла єдина виховна година «Свічу я тихо запалю і за героїв помолюсь…». Пройшли онлайн заходи до Дня Європи в Україні: віртуальні подорож країнами Європи.

В травні джурівці молодшої групи «Джмелі» прийняли участь у Всеукраїнському заочному конкурсі звітів рою гри «Сокіл» («Джура»).   Рій  Ларжанського ЗЗСО «Молода варта» взяв участь у онлайн грі-вікторині «Відун».

Превентивне виховання.

У 2021-2022 навчальному році робота щодо профілактики злочинності, правопорушень, бездоглядності, безпритульності, проявів негативних явищ в учнівському середовищі, насилля в сім’ї  була спрямована  на виконання Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658 «Про порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», наказів Міністерства освіти і науки України  від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми» та від 29.10.2010 № 1023 «Щодо  профілактики злочинності і  правопорушень  серед  дітей, захисту їх прав на освіту», , враховуючи рекомендації листа МОН України  № 1/9-362 від 16 липня 2021 року «Деякі питання організації виховного процесу у 2021/2022 н. р. щодо формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок»,  наказу по ЗЗСО «Про створення  безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок протягом 2021-2022 н.р»,  з метою запобігання вчинення дітьми злочинів, правопорушень, проявів булінгу в освітньому просторі, формування позитивних соціальних установок, попередження вживання алкогольних, наркотичних речовин, тютюнових виробів учнівською молоддю.

В рамках реалізації поставлених завдань у школі розроблений, затверджений та запущений в дію «План  заходів щодо створення безпечного освітнього середовища на 2021 -2022 н.р», який охоплював всіх учасників освітнього процесу: учнів та їх батьків, працівників школи, громадськість.

            Згідно наказу Міністерства освіти «Деякі питання реагування на випадки булінгу та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти» від 28.12.2019 № 1646 у школі розроблені  План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню),  Процедура подання учасниками  освітнього процесу заяв про випадки булінгу (форма заяви, примірний зміст, терміни та процедуру розгляду, відповідно законодавства тощо); Порядок реагування на доведені випадки булінгу та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування). З метою запобігання розвитку такого явища як булінг, в Ларжанському ЗЗСО для учнів 1-11 класів пройшли виховні заходи. Соціально – психологічною службою оформлено інформаційний куточок «Стоп булінг».  Педагогом – організатором, Бирка А.В.,   оформлено тематичну фотозону «Життя без насильства». Класними керівниками проведено тематичні заходи: «Булінг. Трикутник Карпмана»,  «Моє розуміння проблеми та контроль над емоціями»,«Типи булінгу. Як відрізнити булінг від конфлікту», «Права дитини. Стоп булінг», «Скажи булінгу «Ні», «Безпечна школа. Маски булінгу».

Проведено інформаційно-просвітницькі заходи, години соціального педагога, спрямовані на формування у молоді стійких переконань щодо норм культури миру, толерантності, протидії конфліктам: урок – практикум « Я проти ксенофобії» -10 клас, урок – практикум «Вчимося вирішувати конфлікти» - 11-10 класи, «Урок  доброти» - 3 клас, година спілкування з елементами тренінгу «Толерантність: уміння співчувати» – 2 клас, «Ідеальний клас» - 5-6 класи, «Індикатори насильства»- 8-9 класи, розробка пам’ятки «Як захистити себе від насильства» - 9 клас.

Проведено  тематичні уроки, виховні класні години,  години правового спілкування, бесіди для дітей та молоді, спрямовані на надання допомоги, реабілітації постраждалих від гендерно-зумовленого насильства, розкриття ролі  та участі жінок у встановленні миру та запобіганні конфліктам.

З 25.11.2021 р. стартувала Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».   В рамках акції оформлено інформаційний стенд «16 днів проти насильства: пам’ятні дати». Проведено години спілкування «Календар 16 днів проти насильства», 9 клас, «Біла, червона і синя стрічки», 6 клас,  до Всесвітнього Дня солідарності з людьми, що живуть з ВІЛ/СНІДом -  «СНІД – загроза людству. Відкрий свої очі!» з учнями 8 класу, флешмоб «Червона стрічка» - 6 клас, тренінг «Я обираю безпечне життя» -10 клас, маршрут безпеки «Шляхи передачі ВІЛ» - 8-11класи.

З дівчатами старшої школи ведеться індивідуальна робота щодо профілактики ризикованої поведінки, так була проведена довірлива бесіда з окремими ученицями на тему:  «Раннє статеве життя: за і проти», «Небажані наслідки ризикованої поведінки».

З метою надання гендерно-чутливих освітніх послуг, запобігання та протидії всім формам насильства щодо жінок проведено уроки – практикуми «Стереотипи та упередження. Прояви дискримінації» - 10 клас, «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства»-9 клас. Оформлено інформаційний стенд «18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми».

Класними керівниками та вчителем предмету «Захист України» проведено бесіди з питань особливостей безпеки життєдіяльності дівчат та хлопців.   

У шкільній бібліотеці організовано книжкову виставку з теми  щодо подолання конфліктів, гендерно зумовленого насильства, реабілітації та реінтеграції осіб, які постраждали від конфліктів, надзвичайних ситуацій та насильства: «Світ без насильства».

 З метою запобігання тенденцій розширення ризиків і загроз впливу на соціально-психологічну безпеку особистості педагоги отримали рекомендації щодо профілактики суїцидальної поведінки серед здобувачів освіти.  В  2021-2022 н.р. в Ларжанському ЗЗСО не було виявлено жодного  нещасного  випадку  та випадку  суіцидального характеру.

В закладі  проводяться заходи щодо профілактики правопорушень серед учнівської молоді у вигляді годин спілкування на теми: «Кримінальна відповідальність неповнолітніх» (9-11 кл.), «Ти і закон»(7-8 кл.), «Знай свої права, виконуй свої обов’язки»(5-6 кл.), «Країна Законія» (1-4 кл.).

Соціальним педагогом школи, Гончаровою Д. І. постійно оновлюється інформаційний стенд згідно виховного плану школи: «Стоп булінг», «Хто відповідальний за вчинення булінгу?», «Види відповідальності неповнолітніх», «Наслідки протиправних дій», «Негативний вплив шкідливих звичок» тощо.

Щомісячно проводяться засідання РПП, на яких розглядаються проблемні питання в даній сфері, заслуховуються звіти вчителів – наставників, класних керівників, викликаються учні, що мають прояви девіантної поведінки. Також виносяться спільні рішення щодо заходів профілактичної роботи, превенції шкідливих звичок, делінквентної поведінки.

Проведена системна профілактична робота з метою попередження самовільного залишення дітьми школи. На  початку навчального року пройшов Всеукраїнський профілактичний  захід «Урок» задля своєчасного виявлення сімей, які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов навчання та виховання дітей відвідано сім’ї, в яких виховуються діти- сироти та позбавлені батьківського піклування, діти  з малозабезпечених сімей, сім’ї з СЖО. За результатами перевірки дітей, які не приступили до навчання без поважних причин не виявлено.

На постійному контролі знаходиться відвідування учнями школи. У зв’язку з пандемією COVID-19, у школі було запроваджено звітування по відсутнім у онлайн форматі. Проводився щоденний моніторинг на хворих учнів, вчителів та працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену корона вірусом SARS-CoV-2і у разі їх виявлення приймалися відповідні рішення. Заходи, які були проведені, спрямовані на підвищення ефективної діяльності,  активізацію діяльності педагогічного та учнівського колективів в напрямку правових знань та правової пропаганди  із запровадженням інноваційних методик профілактики правопорушень.

Також, у зв’язку з воєнними діями та оголошеним військовим станом у країні та необхідністю евакуюватися з небезпечних регіонів питання контролю за дітьми стало особливо гостро. Тому адміністрація школи тримала на постійному контролі пересування колективу школи. Класними керівниками налагоджений тісний контакт з кожною сім’єю. Проводився  щоденний моніторинг за пересуванням сімей і дітей в них. Учнів, які не виходили на зв'язок і не приступили до занять не було.

Ціннісне ставлення до природи, до праці

Питання екологічного виховання в умовах сьогодення теж набуло не аби якої актуальності. Учні закладу прийняли активну участь в щорічній міжнародній екологічній акції «World Cleanup Day» (День прибирання). 16.09.2021 року пройшла шкільна виставка «Щедрість рідної землі». У виставці розділу «Практичні навички роботи з природним матеріалом, володіння народними ремеслами» взяли участь учні 1-4, 5-х, 7 та 10 класів. В номінації «Практична природоохоронна робота» були представлені проєкти «Кролик» (презентація) Мараховської Ангеліни, 1 клас (вч. Бавенко И.М.) та звіт про проведення природоохоронних акцій «Чисте довкілля - чисте сумління» (колективна робота учнів 9 класу, вч. Шевченко О.П.). В номінації «Робота куточку чи музею хліба» була представлена колективна робота 10 класу, вч. Денисова Н.В. Наумовою В.С. була представлена  презентація проєкту  «Be healthy, be cool – Ларжанський НВК разом з Healthy Schools!» в рамках розділу «Інноваційна діяльність та передовий досвід».

Щорічна Всеукраїнська трудова акція «Парад квітів біля школи» знайшла своє місце у системі колективних творчих справ учнів 6 класу. Учні висадили декілька різновидів хризантем на території Ларжанського  дендропарку та   дійшли  до  висновку, що  жити  щасливо  і  жити  в  злагоді  з природою – одне  й  те  саме.

До святкування Дня туризму ДО «МІКС» запропонувала подивитися відео з красотами нашого краю «Одеська область краса тут!».  Україна неймовірна і її краса поряд з нами. Щоб бачити і помічати красу, потрібно зупинитися на мить і просто порадіти тому, що відбувається навколо.

            Учні 1-6 класів Ларжанського ЗЗСО приєдналися до Всесвітнього дня тварин та прийняли участь у «ІІ Міжнародному уроці доброти»: «Тварини - наші друзі», «Мій домашній улюбленець», «Захист тварин - відповідальність людей».

З  метою формування в учнів і вихованців дбайливого ставлення до природи; залучення молодого покоління до джерел і процесу створення виробів українського народного мистецтва; стимулювання розвитку творчого пошуку, художнього смаку при виконанні робіт і композицій, які символізують і відображають новорічну та різдвяну флористику 29 листопада була проведена шкільна природоохоронна акція «Ялинка». У  акції прийняли участь учнів 1-3, 5-8, 10 класів. Переважна більшість робіт виконана у номінації «Новорічна композиція». Найактивнішими були учні 2 класу (Н. Г. Лапшина), 1 класу (Бавенко І.П.), 6 класу (Наумова В.С.).

Діти початкових класів разом з батьками взяли участь у акції  «Допоможи птахам взимку»: змайстрували різноманітні годівнички, із задоволенням розвісили їх на території шкільного дендропарку та вдома, насипали корму для пернатих.

            В рамках Місячника ціннісного ставлення до природи з метою активізації роботи з учнівською молоддю щодо формування екологічної культури, ціннісного ставлення до біорізноманіття, залучення до практичної природоохоронної роботи, проведення широкої просвітницької роботи та практичних дій з охорони та збереження орнітофауни в пройшли  Всеукраїнські акції «Годівничка» та «Кожній пташині – по будиночку» до Дня зустрічі птахів.

Діти разом з батьками виготовили різноманітні оригінальні шпаківні. Під час акцій учні розмістили нові будиночки для пернатих. На уроках природознавства учні дізналися багато цікавого та незвичайного про птахів, взяли участь у вікторині «Птахи прилетіли, на крилах весну принесли».

Традиційно учні Ларжанського ЗЗСО є активними учасниками  акцій «Годівничка», «Першоцвіти», «Зробимо Україну чистою», Дня Довкілля.

Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності. Згідно річного плану роботи Ларжанського ЗЗСО 18.10-22.10 проводився тиждень профорієнтації. Протягом тижня проходили відповідні заходи: заходи до Дня відповідальності людини,  презентація літератури «Абетка працевлаштування», конкурс дитячих малюнків «Моя майбутня професія!», «Цікавий світ професій», «Професії моїх батьків або моя майбутня професія».

Профорієнтаційна робота в 2021-2022 навчальному році проводилася як в очному так і в дистанційному форматі. Проведено  профорієнтаційний захід  з випускниками стосовно вступної  кампанії в 2022 році та специфічні умови навчання у виші. Також,  соціальним педагогом проводилися профорієнтаційні бесіди, щодо вступу до вищих навчальних закладів країни за новими професіями у військовій справі.

Ціннісне ставлення до мистецтва

Художньо-естетичний аспект виховної роботи знайшов свою реалізацію в проведенні школою таких заходів: Свято Першого дзвоника «Школо, двері відчиняй, нових учнів привітай!», День Учителя «Подорож у шкільну країну очима учнів», Свято осені «Осінні посиденьки» (1-4 класи), Спортивні змагання до Дня збройних сил України, День Святого Миколая, дійства «Історії у новорічну ніч» (1-11 класи), святковий концерт ««А жінка на весну так схожа»», Свято Останнього дзвоника.

До Дня українського кіно організовано кінотеатр під відкритим небом, до Всесвітнього дня дитини відкрився шкільний кінозал.

До Всесвітнього Дня Української Хустки чарівні дівчатка 6 класу та педагогині Ларжанського ЗЗСО  приєдналися до флешмобу #УкраїнськаХустка.

 До дня Святого Миколая учні 6 класу власноруч виготовили новорічне печиво, а члени ДО «МІКС» привітали всіх учасників освітнього процесу зі святом. Для учнів 1-5 класів проведено квест «У пошуках подарунків від Миколая».