Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 185 чоловік

Ментальне здоров'я

Дата: 22 жовтня 2023 о 16:40, Оновлено 9 квітня о 14:36

Як зберегти психічне здоров'я під час війни?

         Ви зараз здивуєтесь, але під час тривалого стресу, яким наразі є війна в Україні, психологи радять дотримуватися… режиму харчування. Кажуть, що перший і основний рубіж нашої особистої оборони під час війни - це тіло. Адже як-то кажуть, в здоровому тілі - здоровий дух!

         Насправді пояснюється це дуже просто: під час стресу наше тіло виробляє гормони стресу, а якщо це триває довго, наш організм отримує просто токсичне отруєння цими гормонами. Як наслідок, людина може отримати загострення хронічних хвороб, нові хвороби або навіть розпад особистості та абсолютно незворотні проблеми зі здоров’ям. 

        Тож, по-перше, якою має бути турбота про тіло?

Тривалість сну

     Перше, на що ми звертаємо увагу - на кількість і тривалість сну. Найбільш красномовний показник, що у нас розсипається здоров'я, а психіка скоро почне руйнуватися, це коли ми дуже мало спимо і страждаємо від безсоння. Науковці кажуть, що 4-5 годин глибокого сну і 2-3 години неглибокого потрібні організму щодня. Якщо людина дотримується такого режиму, то кілька місяців вона може жити без якихось відхилень та негараздів зі здоров'ям. Отже, слід намагатись, щоби ваш сон був 7-9 годин на добу.

Якість сну

        Важлива не тільки кількість сну, але і якість. Обов'язково потрібно спати на горизонтальній рівній поверхні і в теплі. В холодних приміщеннях, бомбосховищах, тощо, потрібно класти на постіль грілки або звичайні пластикові пляшки з теплою водою. Якщо є можливість, подбайте про рівну поверхню вашого ліжка, тому що під час сну сидячи або напівсидячи хребет і все тіло отримує додаткове навантаження, і організм не відпочиває повноцінно.

Заспокійливі ліки

         Якщо є порушення сну і людина не може спати, треба обов'язково приймати заспокійливі препарати! В іншому разі негаразди з психічним і фізичним здоров'ям почнуться вже через 1-2 місяці. Навіщо? Тут важливу роль відіграє фізіологічна складова нашого організму. У нас є два типа нервової системи: симпатична і парасимпатична. Остання, парасимпатична нервова система, від тривалого стресу і тривоги активізується і не виключається. Тому, щоби її пригнітити, треба доволі довгий час пити препарати, що сприяють роботі парасимпатичної нервової системи, яка в свою чергу відповідає за розслаблення. 

      Важливо: обов’язково проконсультуйтесь з лікарем, які ліки підходять саме вам, якщо ви вживаєте інші препарати.

Обмеження деяких продуктів

      Необхідно обмежити вживання кави, чорного і зеленого чаю, адже вони збуджують симпатичну нервову систему, що лише посилює токсичну дію стресу.

Режим харчування

       В стресових умовах напрочуд важливо слідкувати за харчуванням - воно має бути максимально регулярним. Адже люди під час стресу часто забувають про те, що потрібно поїсти, і не відчувають апетиту або навіть голоду. Тому, якщо це можливо, обов'язково забезпечте себе регулярним харчуванням три-чотири рази на день. Харчуватись краще за звичним режимом, тобто - в приблизно один і той самий час, як ви це робили раніше. Справа в тому, що наш організм так налаштований, що швидко звикає до циклічної системи, тому чим більше у нас повторюваних дій, тим менше сил наше тіло витрачає на них і, відповідно, має більше енергії та життєздатності.

Тепла їжа

     Наступна вкрай важлива умова: тепла іжа. Якщо людина знаходиться в неопалюваному приміщенні або не може готувати їжу через відсутність газу, тоді треба пити гарячу воду або легкий чай. Адже наш організм дуже сильно виснажується, втрачає імунітет і сили, якщо немає теплої їжі. Пояснюється це тим, що наша травна система витрачає багато сил на перетравлення їжі “всухом'ятку”. Тому, навіть якщо ви харчуєтесь так званим сухпайком і бутербродами, цю їжу обов'язково потрібно споживати з гарячою водою.

       Другий і не менш важливий рубіж оборони нашої психіки під час війни  - це інформаційний і емоційний контроль. 

Іформаційний контрноль

        В чому суть інформаційного контролю? Під час війни просто необхідний контроль за думками і споживанням інформації, як би це важко не було зробити. Справа в тому, що психіка налаштована так - ми підсвідомо сприймаємо інформацію про небезпеку так, ніби це відбувається з нами, і починаємо переживати стрес. Наше тіло буквалько каже нам “тікай, біжи, борись”, задля чого починає виробляти гормони стресу. А ось при тривалому перенасиченні негативною інформацією в нашому тілі цих гормонів стає так багато, що організм починає руйнуватись.

Емоційний контроль

       При надмірному навантаженні на нашу психіку та емоції, яким є війна, необхідно здійснювати певний контроль за самопочуттям. По-перше, потрібно звернути увагу, які саме емоції і як часто ви переживаєте. Адже при деяких ознаках вам просто необхідно буде звернутись до спеціаліста, щоби не отримати значущі небезпечні розладі на кшталт ПТСР або психічних захворювань. По-друге,важливо обмежити підживлення своїх негативних емоцій, тобто, наприклад, якщо ви переживаєте неймовірну паніку або розпач, коли читаєте новини про війну, просто життєво необхідно припинити читати їх часто.

Бережіть себе!

Рекомендації батькам та учням «Як фізична активність допомагає долати стрес»

Чому фізична активність така важлива для нас зараз? – ДУ "Дніпропетровський  ОЦКПХ МОЗ"

Фізичні вправи вважаються одним із немедикаментозних методів самозаспокоєння. Як спорт допомагає знизити рівень стресу? Які фізичні навантаження найбільш дієві? Як почати тренування? Які вправи обирати під час війни?

Як стрес впливає на самопочуття людини

Під час війни люди переживають різні емоції й мають неоднаковий рівень стресу, адже кожен з нас перебуває в різних умовах.

Спеціалісти Медичної школи Гарварду зазначають, що фізіологічна реакція на стрес може бути настільки сильною, що викликатиме додаткове психічне напруження, замикаючи коло «причина-наслідок». Тому програма боротьби зі стресом неодмінно має залучати розслаблення м’язів, з яким чудово допомагають фізичні навантаження. Розслаблене тіло посилає сигнали спокою та контролю, які допомагають зменшити психічне напруження.

Чому спорт корисний під час стресу

Під час війни неможливо усунути джерело стресу, але можна спробувати ним керувати. Згідно з недавнім онлайн-опитуванням Американської асоціації тривоги та депресії, близько 14% людей у США використовують регулярні фізичні вправи, щоб впоратися зі стресом. Вчені виявили, що регулярні заняття аеробними вправами знижують загальний рівень напруги, покращують і стабілізують настрій, покращують сон і підвищують самооцінку. Ба більше, дослідження показують, що спорт ефективно знижує втомлюваність, допомагає підвищити пильність та концентрацію, а також покращити когнітивну функцію. Це особливо корисно під час хронічного стресу, викликаного війною, адже він виснажує та знижує здатність зосередитися.

Як фізичні навантаження знижують стрес

Фізичні вправи знижують стрес кількома шляхами:

По-перше, заняття спортом сприяє зниженню рівня гормонів адреналіну й кортизолу, які відповідають за фізіологічну реакцію на стрес.

По-друге, спорт стимулює вироблення ендорфінів – нейромедіаторів, які є природними знеболювальними засобами та відповідають за покращення настрою. Ендорфіни викликають «кайф бігуна», а також відчуття розслаблення й оптимізму після важкого тренування.

По-третє, фізична активність може бути своєрідною медитацією, що допомагає людині відволіктися від нав’язливих думок. Повторення рухів під час вправ дозволяє зосередитися на тілі, а не на «пережовуванні думок». Така сфокусованість може допомогти зберігати спокій і ясність розуму.

По-четверте, вправи допомагають тілу людини зняти стрес, імітуючи виконання наслідків реакції «бийся або біжи» та допомагаючи системам організму «випустити пару» через спільну роботу всіх органів під час фізичних навантажень. Річ у тім, що у відповідь на стрес в організмі людини виробляється низка гормонів: адреналін, норадреналін, естроген, тестостерон і кортизол. Вони запускають каскад фізіологічних реакцій, які напружують м’язи всього тіла, роблячи людину готовою до різкого ривка: бійки з ворогом або втечі від загрози. Це наше еволюційне надбання: виживали ті, хто швидше мобілізовувався й перемагав ворога або встигав накивати п’ятами. Заняття спортом допомагають позбутися викликаного гормонами стресу м’язового напруження.

По-п’яте, завдяки регулярним заняттям спортом людина може втратити зайву вагу, збільшити силу і витривалість та покращити самопочуття. Це допоможе набути усвідомлення контролю над тілом і ситуацією, гордості й впевненості в собі.

Які види вправ допомагають впоратися зі стресом?

Будь-які вправи можуть бути корисними: біг, швидка ходьба, їзда на велосипеді, гра в футбол чи теніс, улюблені види танців тощо. Помірні вправи на зміцнення м’язів також можуть допомогти. Ба більше, робота в саду чи на городі теж допомагає знизити стрес і вважається помірними фізичними навантаженнями.

З чого почати тренування

Фахівці  радять починати регулярні тренування з чотирьох простих кроків:

1) Консультація з сімейним лікарем. 

Це дозволить виявити той рівень і тип фізичних навантажень, який сумісний зі станом здоров’я людини.

2) Ніяких ривків.

Тренування важливо починати поступово, періодично підвищуючи навантаження, інакше стрімкий ривок може призвести до травм.

3) Всього потрошку.

Важливо не зациклюватись на «прокачуванні» однієї групи м’язів, а працювати над усіма їхніми типами, щоб розподілити навантаження рівномірно по всьому тілу.

4) Улюблені види спорту.

Фізична активність має приносити задоволення, тому якщо ви не любите біг чи заняття на тренажерах, можна обрати йогу, зумбу чи плавання. Важливо знайти ту активність, якою ви займатиметеся із задоволенням. Для цього не обов’язково купувати абонемент у спортзал, можна займатися вдома або на вулиці у колі однодумців. Це буде додатковим стимулом не пропускати заняття.

Напружитись, щоб розслабитись

Під час стресу м’язи дуже напружуються, тому навичка їхнього розслаблення є дієвим інструментом стресового самоконтролю. Фахівці Медичної школи Гарвардського університету рекомендують спеціальну вправу на розслаблення. Процедуру краще проводити у тихому відокремленому місці. Для цього слід прийняти зручне положення сидячи чи лягти на твердому матраці. Поки ви не запам’ятаєте послідовність виконання вправи, інструкцію ліпше записати на диктофон, щоб не відволікатися на перечитування шпаргалок.

Техніка полягає в тому, щоб кожну групу м’язів максимально напружити і утримувати близько 20 секунд, а потім повільно розслабити. Починати варто із м’язів голови і повільно спускатися вниз по тілу:

1) Високо підніміть брови і зморщіть лоб;

2) Сильно заплющіть очі;

3) Зморщіть ніс і розширте ніздрі;

4) Міцно притисніть язик до піднебіння;

5) Cкорчте гримасу на обличчі, задіявши максимальну кількість м’язів;

6) Міцно стисніть щелепи;

7) Напружте шию підтягнувши підборіддя до грудей;

8) Вигніть спину;

9) Вдихніть якомога глибше і затримайте повітря доки зможете;

10) Напружте м’язи живота;

11) Напружте біцепси;

12) Стисніть кулаки і напружте м’язи передпліччя;

13) Притисніть ноги до підлоги;

14) Підніміть пальці ніг догори.

Уся процедура має тривати 15-20 хвилин, а періоди м’язової напруги чергуватися з періодами розслаблення, коли людина має намагатися відчути, як спадає напруга у м’язах відповідних частин тіла. Для ліпшого результату вправу рекомендують повторювати двічі на день.

ПЛАН

заходів щодо реалізації впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»

в Ларжанському ліцеї в 2023-2024 навчальному році

з/п

Назва заходу

Термін виконання

Цільова аудиторія

Відповідальний

1.

Розробка Плану заходів впровадження Всеукраїнської   програми ментального здоров’я «Ти як?» на 2023-2024 н.р.

Вересень

Здобувачі освіти, вчителі

Адміністрація, соціально – психологічна служба закладу, класні керівники

2.

Створення інтернет – сторінки на сайті ліцею «Ментальне здоров’я»

Вересень

Здобувачі освіти, вчителі

Соціально – психологічна служба

3.

Проведення  першого уроку на тему «Ти як? Повертаємось до школи»

01.09.2023

Здобувачі освіти

СП, класні керівники

4.

Психологічні ігри за Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?»:

1-2 класи – Дихальна практика «Долонька»

3-4 класи – Колаж зі шматків паперу

Жовтень

Учні 1-4 класів

ПП

5.

  • 1 клас – «Розмова про емоції»
  • 8 клас- «Психічне здоров’я – це про всіх»

Жовтень

Учні 1, 8 класів

Соціально – психологічна служба, класні керівники

6.

Тренінг для вчителів «Промоція ментального здоров’я. Аптечка самодопомоги»

Жовтень

Вчителі

Соціально – психологічна служба

7.

Виготовлення буклетів, листівок на тему «Що таке панічна атака і як допомогти у разі її прояву?»

Листопад

Батьки учасників освітнього процесу

Практичний психолог

8.

  • 2-3 класи – «Як би ти почувався, коли б…»
  • 9 клас – «Стрес. Важливі навички в період стресу»
  • 11 клас – «Інтерактивна гра Mental Trek»

Листопад

Учні 2, 3, 9, 11 класів

Соціально – психологічна служба, класні керівники

9.

«Психосоціальне здоров'я молодших школярів». Публікація статті на сайті школи

Грудень

Батьки учнів 1-4 класів

Практичний психолог

10

  • 8, 10 клас  - «Коло допомоги».

Грудень

Учні 8, 10 класів

Соціально – психологічна служба, класні керівники

11

Тренінг для вчителів «Перша допомога людям, що мають складнощі із психічним здоров’ям: 5 простих кроків, які можуть змінити якість життя»

Січень

Вчителі

Соціальний педагог

12

Виготовлення буклетів, листівок на тему «Депресія та її симптоми» за Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?»

Лютий

Батьки учасників освітнього процесу

Практичний психолог

13.

  • 6-ті класи -  «Спуск ескалатором за допомогою «Я-повідомлень»
  • 10 клас – «Живи, дихай, відчувай» (Принципи самодопомоги під час військових дій)

Лютий

Учні 6, 10 класів

Соціально – психологічна служба, класні керівники

14

«Збереження та зміцнення психологічного здоров’я». Заняття з елементами тренінгу

Березень

Учні 5-6 класів

Практичний психолог

15

Розробка рекомендацій «Як фізична активність допомагає долати стрес»

Березень

Учасники освітнього процесу

Вчителі фізичної культури

16

Квест «Моє ментальне здоров’я»

Квітень

Учні 7-8 класів

Практичний психолог

17

«Пошук внутрішнього ресурсу для збереження свого ментального здоров’я». Заняття з елементами тренінгу

Травень

Учні 9-11 класів

Практичний психолог

18

«Що треба знати про посттравматичний стресовий розлад» за Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?». Публікація статті на сайті школи

Червень

Батьки учасників освітнього процесу

Практичний психолог

19

Перегляд спеціальних сезонів подкасту «Простими словами» від The Village Україна в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?»

Щомісячно

Вчителі

Соціально – психологічна служба

20

Проходження курсів «Важливі навички в періоди стресу», «Сміливі навчати».

Протягом року

Вчителі

Адміністрація

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.